Чому горять автобуси? Курбанова, Чередниченко, ПП «ЛЮГ»
У попередніх двох публікаціях цього проекту ми писали про порушення на конкурсі перевізників 10 квітня (і позаплановому засіданні (по суті продовженні конкурсу 24 квітня).Прийшла черга дослідити певні родинні зв’язки у цій справі.
Для того, щоби здійснити ці зв’язки, ми маємо повернутися на кілька років раніше.
Нагадаємо, на одному з маршрутів (Полтава АС-2 – Лисівка (поворот), рейси №501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу №11)) перемогло ФОП Курбанова Пірдауз Абдулманапівна. Іншого перевізника, який також був претендентом на цей маршрут, не допустили до конкурсу. Причини, згідно з якими це було вчинено, Антимонопольний комітет визнав порушенням законодавства.
Особливої гостроти у цій історії набуває мережа зв’язків претендентів і комітету. Так, голова комітету Ілля Чередниченко є рідним братом людини, пов’язаної з бізнесом ФОП Курбанова.
Але ще цікавіше поглянути на історію конфлікту Пірдауз Курбанової і Юрія Лупаєнка, засновника ПП «ЛЮГ», який програв через рішення комітету не допустити його до конкурсу на маршрут.
Ця історія, згідно з документами, які нам вдалося знайти, починається у 2009 році. Тією весною у міськвиконкомі пройшов конкурс на маршрут, який ПП Курбанова програло ПП «ЛЮГ». У листопаді воно знову програли приміський маршрут «Полтава – Божківське». Тоді Пірдауз Курбатова і Тамара Чередниченко (дружина брата Іллі, Івана) почали писати в різні інстанції, бо за їхніми словами, конкурент виграє конкурси завдяки недостовірній інформації. Також вони всіляко намагалися вплинути емоційно – пояснювали, що це єдиний їхній заробіток, що їхні чоловіки із вищою освітою разом із синами працюють на транспорті підприємства і ремонтують його, що з цього доходу вони платять за навчання дітей.
Вже 8 липня 2010 року Курбанова отримує документ з Полтавської ОДА, де повідомляється, що вона мала рацію. Читаємо: «в зв’язку з тим, що ПП «ЛЮГ» надало на конкурс, який відбувся 04.11.2009 року, недостовірні відомості про кількість маршрутів і кількість транспортних засобів, Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, куруючись пунктом 55 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. №1081 (із внесеними змінами) запропонувало облдержадміністрації розірвати договір з ПП «ЛЮГ» і надати право здійснювати перевезення пасажирів на маршрутах «Полтава – Божківське», «Полтава – Горошине» та «Білики – Шахростівка» перевізникам-претендентам, які посіли друге місце». Найцікавіше в цьому те, що автор цього документу і підпису – Ілля Чередниченко, брат Івана, тоді перший заступник начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Полтавської ОДА.
Вже через рік цей «крик душі» (як написала сама Курбатова) надійшов у листі і до Володимира Литвина (тоді голови Верховної Ради України), і до Президента, і до Прем’єр-міністра, і ще до багатьох високопосадовців. Тобто вже з цього можемо бачити наскільки сильним було бажання сім’ї Курбатової-Чередніченка протистояти ПП «ЛЮГ».
Елементарне доведення родинного зв’язку. У тексті заяви Володимиру Литвину від ФОП Курбанова є два адресати: сама Курбанова і Тамара Чередниченко (дружина брата Іллі, Івана). В заяві сказано, що «у наших сімей спільний бізнес – ПП Курбанова – пасажирські перевезення». Є і домашня адреса Тамари Чередниченко. Але за цією домашньою адресою телефон зареєстрований саме на Івана Павловича. Пазл складений.
Крім того, дуже цікавий факт: на засіданні Харківського апеляційного суду (22 листопада 2011 року) стосовно цієї справи у журналі судового слідства як представник третьої особи Курбанової значиться «Гайдар С.О.», який уже в останніх двох конкурсах перевізників, які ми досліджуємо, був заступником голови комітету. Того самого, який має бути незаангажований зв’язками з перевізниками, які змагаються за маршрут.
А тепер скажіть: якщо сім’я Вашого брата роками протистоїть підприємству, судиться з ним, подає звернення до найвищих осіб держави, то чи можете Ви незалежно оцінювати це підприємство? А якщо воно конкурує за маршрут з підприємством-конкурентом брата?
А якщо Ви – заступник голови комітету – і три роки тому допомагали підприємцю протистояти у суді його конкуренту, то Ви будете незаангажовано ставитися до їхніх змагань тепер?
З огляду на порушення законодавства, з допомогою яких ПП «ЛЮГ» було недопущено до більшості маршрутів (особливо до Полтава – Лисівки, яку отримало ФОП Курбанова), то відповідь – ні.
Юрій Романов, приватний юрист, щодо матеріалів нашого розслідування дає такий коментар:«Щодо братів Чередніченко, то цю справу необхідно більш детально дослідити на предмет конфлікту інтересів, але це компетенція спеціально уповноважених органів і в силу презумпції невинуватості давати коментар з цього приводу поки що неможливо».
Висновок: Ілля Чередниченко був частково зацікавлений у знятті ПП «ЛЮГ» із конкурсу на маршрут, на який претендувала (і перемогла) ФОП Курбанова. Ми вважаємо, що це є корупцією, оскільки з підприємством Іллю Павловича пов’язує рідний брат.
Але це тільки результати щодо першого конкурсу. Другий провели в Полтавській ОДА 8 липня 2014 року і розслідування по ньому у нашій наступній публікації.
«Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства»