ФОПи збанкрутують?! Чи врятує парламент підприємців
У Раду внесено проєкт закону, який має відстрочити введення системи контролю за підприємцями.
Депутати з різних фракцій, серед яких спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, його заступники Руслан Стефанчук та Олена Кондратюк, лідери фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, Олександр Корнієнко, Нестор Шуфрич від ОПЗЖ, Юлія Тимошенко, Тарас Батенко «За майбутнє», Ярослав Железняк від «Голосу» та інші внесли до парламенту проєкт Закону №4313 «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України та інших законодавчих актів про перенесення термінів набрання чинності норм щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг».
Обставини
Законами «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 № 129-IX та «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.10.2019 №128 були прийняті норми, які передбачаються обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (відомих в народі як ФОП – фізична особа підприємець).
Так, з 1 січня 2021 року обов’язково мають застосовувати РРО та/або програмні РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють:
- реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
- надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах;
- діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування;
- діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення;
- реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів.
А з 1 квітня 2021 року застосовувати РРО та/або програмні РРО зобов’язані будуть усі суб’єкти господарювання, за виключенням, платників єдиного податку першої групи.
Також, з 1 січня 2021 року має почати працювати спеціальний порядок розгляду скарг покупців та компенсації частини штрафних санкцій «кешбек».
Депутати пишуть, у пояснювальній записці до проєкту, що через коронавірус (мабуть, тут таки більше через непродуманий карантин), Україна зіткнулася з падінням економіки.
Особливо тяжкі наслідки, як показує час, несе малий та середній бізнес.
З огляду на вище зазначене, пропонується:
- перенесення до 01.01.2022 року вимогу щодо обов’язкового застосування РРО суб’єктами господарювання, які мають застосовувати РРО з 01.01.2021 року;
- перенесення до 01.01.2022 року вимогу щодо обов’язкового застосування РРО суб’єктами господарювання, які мають застосовувати РРО з 01.04.2021 року;
- перенесення до 01.01.2022 року запровадження спеціального порядку розгляду скарг покупців та компенсації частини штрафних санкцій «кешбек».
Зрозумілим є питання, нащо це РРО.
Причина банальна – перевіряючим органам буде простіше контролювати ФОП, аби вони не приховали жодної копійки (привіт спрощеній системі оподаткування, яку на виборах обіцяли тоді ще кандидат Володимир Зеленський та його партія).
Звичайно застосування цих новацій для ФОПів не є дешевим, особливо після карантину, коли великі мережеві магазини працювали, а малі насильно закрили.
У деяких ЗМІ та анонімних Telegram-каналах вже фігурує інформація, що навколо цього проєкту буде йти справжня боротьба.
ФОПи вже хочуть перекривати траси та масштабно протестувати, якщо введення РРО таки буде запроваджено зараз.
При цьому це питання, за словами деяких ЗМІ, експертів та анонімних телеграм каналів вже стало ареною політичної боротьби за вплив між керівництвом Верховної Ради й Офісом президента України.