Created with Sketch.

"Китайська мрія" спростована

05.12.2022, 13:37

Найсуворіші у світі обмеження через Covid є прикладом того, як авторитаризм Сі Цзіньпіна переписав суспільний договір Пекіна з його народом.

Сі Цзіньпін, сильний лідер країни, розширює контроль Комуністичної партії Китаю над своїм народом понад те, чого досяг навіть Мао Цзедун. Пан Сі пов’язав успіх «нульового Covid» зі своєю власною легітимністю як правителя, і його дотримання має пріоритет над плеканням вільного духу, який зробив Хайчжу та Китай такими яскравими.

Ця зміна завдає удару по давній суспільній угоді партії з її народом. Після жорстокого розгрому продемократичних демонстрацій на площі Тяньаньмень у 1989 році Пекін уклав неявну угоду: в обмін на обмеження політичних свобод люди отримають стабільність і комфорт.

Але тепер стабільності та комфорту стало менше, навіть коли обмеження зросли. За однією з оцінок, наприкінці листопада майже 530 мільйонів людей — майже 40% населення — перебували під певною формою карантину. Люди гинули через несвоєчасну медичну допомогу або голодували.

Апарат безпеки Китаю намагається придушити демонстрації проти «нульового Covid» — наймасштабніші протести в Китаї з часів Тяньаньмень. Поліція затримувала та погрожувала учасникам по всій країні. Уряд, не визнаючи публічно протести, також намагався притупити громадське обурення, послабивши обмеження, зокрема скасувавши деякі карантини в Гуанчжоу.

Навіть якщо пан Сі зажене невдоволення назад у підпілля, розчарування, яке виявили протести, може залишитися. «Нульовий Covid» показав легкість і явне свавілля, з якими партія могла і хотіла нав’язувати свою волю людям. Для багатьох китайців таке домінування похитнуло їхні очікування постійного прогресу та підірвало їхні амбіції та готовність ризикувати. Можливо, ніде ця зміна не відобразиться так гостро, як у найбільших мегаполісах південного Китаю: Гуанчжоу та сусідньому Шеньчжені. Саме тут у Китаї вперше почалися ринкові реформи.

Протести, які спалахнули минулого тижня, ґрунтувалися на суворій політиці проти коронавірусу, але деякі протестувальники розширили свої вимоги, щоб більш прямо протистояти відновленню влади партією. У Пекіні, Шанхаї та інших місцях вони скандували за демократію, свободу слова, кінець авторитаризму, який у першу чергу допустив «нульовий Covid».

Читайте також
Посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському
Опінії
Від «Черемухи» на Майдані до «Орєшніка» в Дніпрі
Опінії
20 років тому, 22 листопада 2004 року розпочалася нова глава історії України
Опінії
Влада продовжує ігнорувати уроки війни
Опінії
Навіщо Україні міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій?
Опінії
Корейська зброярня виснаженої ресурсної федерації
Опінії