"Людина 400 шрамів" та "воротар № 1 світового хокею – в діаспорі згадують Тараса САВЧУКА "Юкі”

СВІТ
28.12.2020, 15:34
"Людина 400 шрамів" та "воротар № 1 світового хокею – в діаспорі згадують Тараса САВЧУКА "Юкі”
Фото: gazeta.ua

Під час одного матчу Тарасу перерізало ковзаном всі сухожилля на руці, але він стояв у воротах ще пів тайму, наперекір болі та кровотечі.

Прізвисько "Юкі" (Ukey) Тарас (Террі) отримав через українське походження, саме так тоді називали в НХЛ етнічних українців. Він народився у цей день 91 рік тому в робітничому передмісті Вінніпеґа в родині українських емігрантів і був третім сином подружжя. Його назвали Тарасом.

Про це повідомляється на сторінці Diaspora.ua у Фейсбук.

Там нагадують, що захопившись хокеєм услід за старшим братом Михайлом (Майком), вже в 15 років Террі став місцевою знаменитістю: його взяли до юнацької вінніпезької бейсбольної команди Elmwood Giants і водночас він дебютував в місцевій хокейній команді Winnipeg Monarchs, вражаючи своєю фізичною підготовкою та цілеспрямованістю. 

Невдовзі вже кілька найкращих клубів будуть битися за Террі, а він стане справжньою зіркою хокею.
Всього  Савчук провів 1034 матчі. Здобув 447 перемоги в регулярних чемпіонатах, серед них рекордні 103 "сухі".

Це – обкладинка "Life Magazine", 1966 р. На ній - фото ТЕРРІ САВЧУКА "Юкі" (28 грудня 1929, Вінніпег, Манітоба, Канада – 31 травня 1970, Нью-Йорк, США) – легендарного канадського хокеїста, найкращого воротаря НХЛ 1952, 1953, 1955 та 1965 років.

Зазначається, що при цьому він мав чимало проблем зі здоров'ям. 

З дитинства страждав від болю в спині, який не дозволяв йому випрямити спину (звідси його відома горилоподібна поза воротаря на напівзігнутих колінах). Перелом руки в дитинстві і небажання сказати про нього батькам мали фатальні наслідки – в результаті одна рука була значно коротшою за іншу. 

Також досить рано виявилося, що Террі має артрит. А до цього додалося безліч травм – сильно ушкоджене шайбою око в підлітковому віці, перерізані ковзаном всі сухожилля на лівій руці під час гри (причому Террі тоді протримався до  завершення пів тайму, наперекір болі та кровотечі).

Попри все, долаючи біль і самого себе, Террі не просто виходив на лід, він перемагав, чого б йому це не коштувало. І навіть вигравав Кубки Стенлі.

"Якби ви кинули в Савчука жменю пшениці, то він би зловив кожне зернятко! Думаю, мине тисяча років, а такого воротаря буде важко знайти", - згадував нападник клубу Detroit Red Wings Тед Ліндсей.

У 1954 році він потрапив у страшну автомобільну катастрофу і переламав ребра та порвав легені. Але йому  вдалося знову вижити, відновитися і уже через рік він вкотре завоював Кубок Стенлі в складі своєї команди.

Навіть після того, як все хокейні воротарі стали використовувати маски, він продовжував грати без захисту, і вперше одягнув її лише в 1962 році.

Та, здавалося, нещастя просто переслідують його. У нього виявили  мононуклеоз, здолати який було практично неможливо, через конфлікт його передали в інший клуб, дружина покинула. Вихід Террі шукав спершу в алкоголі, потім покинув хокей і спробував жити "нормальним" життям, працював менеджером. Але таке життя його не тішило.

Після двох дуже складних операцій на хребті в 1966 році Террі Савчук нарешті зміг випрямити спину і тоді зізнався про секрет своєї воротарської пози. А також повернувся у спорт. Знову були перемоги, Кубок Стенлі, а також нові травми, конфлікти.

Зрештою трагічна сварка і бійка з товаришем по клубу завершилася тяжкими травмами, несумісними із продовженням кар'єри. Очевидно, це було єдине, що могло відібрати у 40-річного Террі волю до життя. Йому вже не було заради чого перемагати себе...

Але зрештою Юкі є прикладом людини складної та трагічної долі, з непростим характером, який усім своїм унікальним життям довів безмежність людських можливостей і величі духу.
 

Читайте також:
Світ
Під час приголомшливого експерименту науковці отримали золото завтовшки з атом. Вони використали старовинну ковальську методику.
06:01
Світ
Нащадки поневоленого московитами у XIX столітті кавказького народу мають нагоду повстати проти окупантів. Чи скористаються вони шансом?
17 квітня, 14:45
Світ
У 16 квітня Парламентська асамблея Ради Європи розгляне питання про прийняття Косово до складу організації.
16 квітня, 11:43
Світ
Ганну Ґутьєррес визнали винною в ненавмисному вбивстві українки Галини Гатчинс у жовтні 2021 року.
16 квітня, 11:28
Світ
Поки адепт культурмарксизму з Арґентини на посаді Папи Римського закликає українців здійняти білий прапор, його підлеглі почали каятися.
14 квітня, 17:21
Світ
Сіоністське лобі на берегах Потомаку знову активізувалося. Військово-релігійний режим аятол напередодні вночі завдав потужного удару.
14 квітня, 15:03