«Не пройшло і півроку»: Кабмін ініціює прийняття закону проти експорту медичних масок
Але за умов ліцензування і «малих обсягів» маски можна вільно експортувати, що створює широкі можливості для спекуляцій та махінацій.
На офіційному сайті Верховної Ради України з'явився текст постанови №3271-П «Про прийняття за основу проєкту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо криміналізації вивезення (пересилання) через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення».
Автором, даруйте за гру слів, «постанови» є «слуга» Денис Монастирський.
Депутатам пропонується схвалити внесений кабміном закон, який підготовлено Міністерством юстиції України з метою запобігання незаконному вивезенню (пересиланню) через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення.
Обставини
Постановою КМУ від 11 березня 2020 року № 214 внесено зміни до постанови «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік» від 24 грудня 2019 року № 1109, якими передбачено доповнити перелік товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню товарами протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом Covid-2019, що запроваджується до 1 червня 2020 року.
Зазначені обставини зумовлюють необхідність встановлення кримінальної відповідальності за вивезення або пересилання у значному розмірі через митний кордон України поза контролем або з приховуванням від митного контролю товарів протиепідемічного призначення.
Що пропонується
Проєктом Закону пропонується доповнити Кримінальний кодекс України статтею 2012 та передбачити кримінальну відповідальність за вивезення (пересилання) у значному розмірі через митний кордон України поза митним контролем товарів протиепідемічного призначення, експорт яких підлягає ліцензуванню, або вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається.
Розслідувати ці злочини провинні слідчі органи безпеки.
Питання до закону
Останні кілька місяців систематично вибухають корупційні скандали. Зокрема із медичними масками, коли їх у тому числі з відома керівника Митної служби (Максима Нефьодова, якого часто пов’язують з діяльністю фондів Джорджа Сороса) продавали за кордон: в Іспанію та Китай. Зараз уряд закупає маски у Китаю, якому перед цим їх же і продали.
У ЗМІ, зокрема, часто фігурує прізвище колишнього директора клініки «Борис», а нині депутата від правлячої партії «Слуга народу» та за сумісництвом голови Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького.
За інформацією деяких ЗМІ та анонімних телеграм-каналів саме він сприяв продажу медичних засобів за кордон. Однак, йому офіційних звинувачень ніхто не висунув. Хоча кількість вивезених товарів протиепідемічного призначення — вражає.
Так, за інформацією «Радіо Свободи» за січень-лютий було продано 640 тонн медичних масок за майже 13 мільйонів доларів.
При цьому навіть зі змін, що пропонуються в законодавстві, випливає: при ліцензуванні й малому обсязі (не вказано скільки) їх можна вільно продавати, що створює широкі можливості для спекуляцій та махінацій.