Невиплата страхових платежів: рішення Верховного Суду
Незвернення до Фонду соціального страхування не є причиною для невиплати страхових платежів.
Незвернення особи до органу Фонду соціального страхування (ФСС) на підконтрольній території України не є причиною для невиплати страхових платежів.
Про це йдеться у рішенні Верховного Суду по справі № 642/6946/18.
Обставини справи
Орган ФСС звернувся до суду з позовом до спадкоємця про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним у частині включення до складу спадщини недоотриманої суми страхової виплати.
Суд першої інстанції повністю задовольнив позов. У свою чергу, спадкоємець подав апеляцію на таке рішення, але програв її. Своє рішення судді мотивували тим, що за життя спадкодавець не набула права на щомісячні страхові виплати, оскільки не зверталася до робочих органів Фонду на підконтрольній владі України території, і вказані грошові кошти не нараховувались, у зв’язку з чим немає правових підстав для отримання спадкоємцем страхових коштів, які до складу спадщини не входять.
Рішення Верховного суду
Колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду підтримала спадкоємця. Своїм рішенням вони скасували рішення суду першої інстанції та апеляції.
Рішення мотивоване тим, що відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
На час виникнення спірних правовідносин ні воєнного, ні надзвичайного стану в Україні загалом, як і на окремих територіях Донецької та Луганської областей, введено не було.
Саме тому ненадання особі, яка не є внутрішньо переміщеною особою, довідки про взяття її на облік як особи, що переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, та незвернення цієї особи до робочих груп ФСС на підконтрольній Україні території із заявою про нарахування виплат не є підставою для невиплати страхових платежів, оскільки таке право закріплене за особою положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» і може бути обмежене лише введенням воєнного чи надзвичайного стану на окремій території чи на всій території України.
Тому спадкодавець мала право на нарахування та виплату страхових виплат незалежно від звернення до робочих груп Фонду на підконтрольній Україні території, а тому спадкоємець відповідно до положень статті 1227 Цивільного кодексу України має право на отримання страхових виплат у порядку спадкування за законом.