"Поле пшениці" у центрі Вашингтона в пам'ять про Голодомор в Україні
Українці Америки не забувають про загиблих внаслідок Голодоморів українців.
Черговим свідченням того, що українські американці зберігають пам'ять про геноцид своїх предків, вчинений московсько-єврейською "більшовизною", меморіал жертвам українського Голодомору-Геноциду 1932-1933 років (Holodomor Memorial to Victims of the Ukrainian Famine-Genocide of 1932-1933), який був відкритий 6 років тому, 7 листопада 2015 р., у центрі Вашингтона.
Про цей меморіал розповідають на сторінці Diaspora.ua у ФБ.
Розмір монумента - 9 м, вага - 4 т. Він має вигляд масивного бронзового поля колосків.
На стіні Меморіалу зображене поле пшениці і напис англійською та українською мовами «Голодомор 1932–1933. У пам'ять про мільйони невинних жертв штучного голоду в Україні, спланованого та вчиненого сталінським тоталітарним режимом».
Скульптором цього монументу стала Лариса Курилас, яка має українське походження і мати якої пережила Голодомор.
Для створення меморіалу Л.Курилас провела велику підготовчу роботу.
Для достовірності зображення українських колосків вона як великий скарб привезла з Канади чотири снопи пшениці, потім робила цифрові фото колосків, аби згодом створити для меморіалу реалістичне пшеничне поле з бронзи.
На створення такого меморіалу Ларису Курилас надихнули роботи київського архітектора та графіка початку ХХ ст. Василя Кричевського.
Історія створення монументу починається в 1983 р., коли українська громада США почала кампанію за визнання Конгресом США українського Голодомору 1932-1933 рр. Геноцидом.
І хоча це рішення Конгрес не ухвалив, кампанія ознайомила політичну еліту Вашингтона зі страшною сторінкою української історії.
А коли на початку 2000-х рр. Український конгресовий комітет Америки висунув ідею встановити пам'ятник жертвам Голодомору, конгресмени її підтримали.
У 2011 р. уряд України провів конкурс на спорудження меморіалу, в якому перемогла ідея «Поле пшениці» Л.Курилас.
13 жовтня 2006 р. Конгрес США ухвалив, а президент Джордж Буш завізував рішення про виділення землі під спорудження меморіалу.
У вересні 2012 р. проєкт отримав всі необхідні дозволи від американської влади. Залишалося знайти кошти.
Вирішальним став внесок одного з мільярдерів з України.
Церемонія закладення основи Меморіалу відбулась у грудні 2014 р.
Пам'ятник відливали в ливарні штату Пенсильванія «Laran Bronze».
Урочисте відкриття меморіалу відбулося 7 листопада 2015 року і стало подією співмірною із відкриттям пам'ятника Тарасу Шевченку у 1964 р. - зібралися близько 2 тисяч американців українського походження.
Участь у ній взяли 5-ий президент України Петро Порошенко (через відеозвернення) та його дружина Марина.
Також на церемонії були присутні американські урядовці та представники дипломатичного корпусу, а також духовні, культурні й громадські діячі.
Водночас з відкриттям цього меморіалу у приміщенні Центрального вокзалу Вашингтона відкрилась виставка, присвячена Голодомору в Україні, яка викликала жвавий інтерес американської громадськості та гостей столиці США.