Продовжується суд проти українців в Чечні

УКРАЇНА
28.10.2015, 10:04
Продовжується суд проти українців в Чечні

У середу заплановане продовження розгляду по суті справи проти українців Миколи Карпюка і Станіслава Клиха у Верховному суді Чечні.

Слідчий комітет РФ звинувачує їх у вбивствах російських військових під час російсько-чеченської війни 1994-1995 років.

Як повідомила у коментарі Віра Савченко, яка є громадським захисником підсудних, вони відмовляються визнавати свою вину та заявляють про застосування до них тортур.

Раніше у Слідчому комітеті Росії заперечили застосування тортур щодо затриманих українців.

"У глухий кут"

"Хлопці рішуче відмовилися визнавати ту брудну справу, що на них вішають. Цим поставили прокурорів в глухий кут", - розповіла Віра Савченко.

За її словами, у вівторок Микола Карпюк та Станіслав Клих також намагалися зробити заяву про тортури, які застосовувалися до них під час ув'язнення, однак суддя оголосив про перерву у засіданні до ранку середи.

Також Віра Савченко повідомила про те, що українці планують в середу написати заяви на ім'я українського консула в РФ "щодо вибивання з них показів".

Напередодні МЗС України офіційно закликало розслідувати всі факти порушення прав Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, зокрема в контексті заяв щодо тортур.

Зап'ястя Станіслава Клиха на якому, за його словами, - шрам від струму. Чоловік стверджує, що свідчення з нього вибивалися тортурами. Фото Віри Савченко

Справа

Слідчий комітет Росії раніше повідомляв, що має докази того, що Микола Карпюк і Станіслав Клих "прибули на територію Чеченської Республіки з тим, щоб на боці банд, очолюваних Асланом Масхадовим і Шамілем Басаєвим, вчиняти напади і вбивства громадян, військовослужбовців, а також співробітників правоохоронних органів РФ".

Микола Карпюк і Станіслав Клих відкидають звинувачення на свою адресу, твердячи, що не перебували на території Чечні під час конфлікту 10 років тому.

Вони також заперечили інформацію про те, що у чеченській війні брали участь деякі українські політики.

"Карпюк заявив, що ні він, ні Клих, ні Яценюк і Ярош не їздили до Чечні", - написав у Twitter адвокат українців Ілля Новіков.

Раніше голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що прем'єр-міністр Арсеній Яценюк 1990-х роках воював проти російських військових під час конфлікту у Чечні.

26 жовтня російський суд продовжив на чотири місяці термін тримання під вартою Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.

Слідчий комітет заперечує застосування тортур і політичну складову у справі українців.

"Усім підслідним, які проходять у справах, що перебувають у провадженні Слідчого комітету, регулярно надається медична допомога, їх відвідують як російські громадські діячі, так і українські, у зв'язку з чим, вважаю, що інформація відносно застосування тортур не відповідає дійсності", - йдеться у відповіді на запит Російської служби BBC щодо українців, яких Київ називає незаконно затриманими у Росії. У переліку цих осіб є і Станіслав Клих та Микола Карп'юк.

Відділ моніторингу,

Останній Бастіон