Росія небезпечна. Захід до кінця цього не усвідомлює
З кожним днем Росія стає все більш небезпечним супротивником. Цьому сприяє і те, що вона прекрасно розуміє, наскільки слабкий Захід, пише британський журналіст, експерт з Росії, що дав визначення Росії - гангстерський синдикат, Едвард Лукас на сторінках «Нового часу».
Небезпечні міфи про європейську безпеку побутують в американській столиці: уряд Барака Обами продовжує вірити, що українська криза - явище тимчасове і незначне. Його критики-республіканці в Конгресі вважають, що конфлікт можна зупинити, озброївши України, пише Новий Час.
Багато політиків вірять, що причина конфлікту Заходу з путінською Росією - не внутрішні суперечності, а нещасливий збіг обставин: нібито європейська політика щодо України вивела нервове російське керівництво з рівноваги. Але оскільки РФ переживає кризу, санкції і падіння цін на нафту незабаром позбавлять Кремль і можливості, і бажання продовжувати дорогу гібридну війну.
Це в корені невірно: Путін готовий терпіти економічні труднощі, так само як і застосовувати силу, ризикувати та нахабно брехати. З кожним днем Росія стає все більш небезпечним супротивником. Цьому сприяє і те, що вона прекрасно розуміє, наскільки Захід слабкий.
У Вашингтоні як і раніше не хочуть визнавати європейську безпеку своєю проблемою. Там вважають, що куди більшу загрозу США представляє швидке зростання Китаю та ісламістський тероризм, а конфлікт з Росією - локальна проблема, розбиратися з якою Європа повинна сама, раз вже стала її причиною.
Таке оману дуже небезпечно. Уряд не діє якраз тоді, коли від нього вимагається показати приклад, зокрема, продемонструвати, що американська армія готова діяти за наказом нових підрозділів Сил швидкого реагування НАТО, які мають стати рушійною силою потенційного відповіді Альянсу на російську агресію в країнах Балтії. Але Вашингтон вважає, що не варто ризикувати і вплутуватися у військове протистояння з Росією, можна розслабитися і почекати, поки економіка зробить все сама.
Але прихильники такої стратегії не беруть до уваги один важливий момент: США не можуть самостійно вирішити всі світові проблеми. Вашингтон потребує союзників, а союзникам необхідно довіру. Якщо США покажуть, що безпека Європи їм байдужа, вони не зможуть розраховувати на допомогу ЄС у відносинах з Китаєм. Крім того, Америка не зможе більше покладатися і на своїх союзників в Азії: якщо японці, корейці та тайванці побачать, що США не готові допомагати Європі захиститися від російської агресії, як їм вірити, що Америка прийде до них на допомогу в разі конфлікту з могутнім Китаєм?
Однак стратегія республіканців не краще. Концентруючи всю увагу на питанні постачання зброї Україною, вони намагаються впоратися з симптомами хвороби, а не з її причиною. Простіше кажучи, якщо б політика Заходу щодо Кремля була більш жорсткою, він ніколи не зважився б напасти на Україну (а також на Естонію в 2007 і Грузію в 2008 році). Зводячи все до питання України, республіканці перекладають всі тяготи протистояння з РФ на самого слабкого зі своїх союзників, який і так вже виснажений війною до межі.
Захід повинен сам впоратися з Росією: розширити санкції на в'їзд (у списки повинні потрапити не лише представники російської еліти, але і їх сім'ї), провести розслідування активів в Лондоні, Нью-Йорку, Відні та інших містах, де російські мародери ховають свою здобич. Також під удар повинні потрапити спільники РФ: банкіри, юристи та рахівники, які зазіхнули на кремлівські тридцять срібняків і зрадили свої професійні стандарти.
Військова допомога Україні може бути одним з елементів більш широкої стратегії протидії Росії, але не єдиною її складової. Те, що допомогу українцям допомагає відтягнути неминучу загибель, тільки підкреслює зростаючі суперечності між Європою і США. Вона не змусить Кремль змінити свій курс, а лише дасть Путіну привід думати, що його стратегія «розділяй і володарюй» працює. Втім, так воно і є.
Відділ моніторингу