Щури з тонучого корабля
Оточення путіна: «Ми нічого не знали про його плани напасти на Україну»
На тлі наростаючих проблем російської окупаційної армії ціла низка політиків в оточенні путіна тепер стверджують, що вони нібито не підозрювали про його рішення розпочати війну в Україні.
Про це йдеться у великому розслідуванні американської газети The New York Times.
При цьому журналісти цілком резонно запитують - чи це відповідає дійсності, чи політики просто намагаються відмежуватися від путіна після невдалої 10-місячної військової кампанії.
Журналісти звернули увагу, що навіть серед близьких політичних прихильників путіна все більше людей починає розповідати, що нічого не знали про війну, що готується.
Так, депутат держдуми Костянтин Затулін, член наукової ради при Радбезі рф, відомий як "провідний експерт з України", заявив у бесіді з NYT, що з ним не консультувалися щодо повномасштабного вторгнення.
«Все, що пов'язане з цим рішенням, виявилося несподіванкою не лише для мене, а й для багатьох людей у владі», – стверджує Затулін.
Прес-секретар путіна Дмитро Пєсков наполягає на тому, що дізнався про вторгнення лише після його початку.
Керівник кремлівської адміністрації Антон Вайно та його перший заступник Олексій Громов, який курує ЗМІ, також заявили, що не знали про плани путіна розв'язати війну, передала NYT з посиланням на джерела.
Колишній радник Кремля Сергій Марков розповів, що наприкінці 2021 року, коли московія нарощувала військові сили на кордоні з Україною, один із заступників міністра запитав його, чи знає він про плани, що готуються. "Навіть деяким членам Ради безпеки росії не говорили до останнього моменту", - заявив Марков.
The New York Times також зазначала, що замість гучної перемоги над Україною та швидкого захоплення Києва путін «зіштовхнувся з чимось зовсім іншим: найбільшою гуманітарною та стратегічною катастрофою його народу з часів розпаду Радянського Союзу».
При цьому вбито вже десятки тисяч російських солдатів, а частини армії рф «розбито після майже 10 місяців війни», констатувало видання.
У Москві тепер скаржаться, що останнім часом путін перестав попереджати міністрів про те, що він планує зробити у найближчому чи віддаленому майбутньому.
До цього путін, мовляв, озвучував варіанти та запитував: «А якщо так вчинити – яких наслідків чекати? А якщо так – що потім буде? «Наразі цього немає», – каже джерело американського видання.
Після початку пандемії путін, який дуже турбується з приводу свого здоров'я, відмовився від будь-яких консультацій з урядом і почав сам приймати всі рішення у своєму ближньому колі із силовиків та колишніх співробітників КДБ.
"Все звалюється на голову без попереджень", - скаржиться джерело видання. Міністри сперечатися з ним щодо відеозв'язку не наважуються, оскільки бояться, що їх заарештують.
«Коли заарештували Улюкаєва, всі зрозуміли», – сказав співрозмовник. путін також не бажає чути від підлеглих про проблеми, через що чиновники починають брехати та прикрашати дійсність у доповідях. Так, наприклад, путін не знає про реальні наслідки санкцій та майже повну економічну ізоляцію росії.
«Кожні 48 годин відбувається якась херня, ніхто до ладу нічого не розуміє. До виконавців доводиться все в останній момент», – характеризує роботу уряду джерело. Чиновники стверджують, що не знали, що путін задумав військову операцію в Україні та нічого не підготували.
Після 24 лютого путін зовсім втратив інтерес до «мирних справ», а його «ближнє коло» стало ще меншим.
«Задоволених путіним, напевно, майже немає. Бізнес та багато членів уряду незадоволені тим, що президент розпочав війну, не подумавши про масштаби санкцій. «Яструбів» не влаштовують темпи спецоперації. Вони думають, що можна діяти рішучіше», – говорили джерела видання ще у травні.
Тепер через поразки московії на фронті путін все більше схиляється до точки зору «партії війни» і вже оголосив мобілізацію, на якій вона наполягала.
Путін не розуміє, чому після оголошеної мобілізації його рейтинг впав на 6%. "А з нас запитують: чому впало, а як підвищити?" – каже джерело в адміністрації Кремля.
Протестних настроїв не було до цього кроку путіна, який він зробив під тиском «партії війни» у своєму оточенні.
Також претензії до путіна зростають і в ближнього кола – він більше не може дати образ майбутнього.
«Ці люди страждають через санкції, втрачають величезні кошти. Але їм абсолютно неясно, чи зможе Кремль усе це компенсувати», – пояснює джерело.
В результаті побудована путіним «вертикаль влади» починає «плисти та розвалюватися».
Але негативно про путіна чиновники намагаються не говорити, хоча вже жартують: "Хто ж його посадить? Це вже пам'ятник".
Тривогу чиновники і оточення путіна відчувають не лише через відсутність у нього варіанта закінчення війни в Україні, а й його загрози застосувати ядерну зброю.
Однак, як пишуть інші коментатори, ядерний шантаж путіна вже не працює. Захід дав зрозуміти, що відповідь буде швидка і рішуча і що у разі застосування ядерної зброї Москвою путін буде негайно фізично ліквідований.