Сьогодні День пам'яті одного з найталановитіших українських митців ХХ століття ВАСИЛЯ КРИЧЕВСЬКОГО

За його проєктом, зокрема, зведено будинок Полтавського земства.
Сьогодні день пам'яті одного з найталановитіших українських митців ХХ століття — художника, архітектора, графіка ВАСИЛЯ КРИЧЕВСЬКОГО, передає Diaspora.ua.
Василя Кричевського, інший видатний український митець та мистецтвознавець Святослав Гординський називав одним зі стовпів українського мистецтва.
Також Кричевського вважають творцем нового українського стилю в архітектурі — українського архітектурного модерну.

Саме в цьому стилі за проєкт митця було зведено будинок Полтавського земства, який відтоді є чи не найкращим його зразком.
Василь Кричевський — представник «українського імпресіонізму», автор чудових картин (переважно пейзажів), частина яких зберігається в Українському музеї Нью-Йорка, частину передано кільком українським музеям.
Серед його архітектурних творів найвідомішими є Меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка у Києві та Літературно-меморіальний музей Шевченка на Тарасовій горі, будинок письменників «Роліт» у Києві.
Також він створив низку пам'ятників та меморіальних дошок видатним діячам, зокрема надгробний пам'ятник М.Грушевському на Байковому кладовищі у Києві.
В.Кричевський взяв участь у створенні низки фільмів на Одеській кіностудії.
А ще — зібрав унікальну, надзвичайно багату етнографічну колекцію, яка, на жаль, знищена.
Загалом життєвий шлях та творча спадщина Василя Кричевського вражають своєю насиченістю та різноплановістю.
За доби Української революції він був першим ректором Державної академії мистецтва в Києві, а пізніше був професором Архітектурного інституту і Мистецького інституту в Києві.

В.Г.Кричевський “На півдні” (“Татарська сакля”), дарунок В.Г.Кричевського Лебединському художньому музею (1929)
Згодом керував мистецькою частиною у виробництві великих українських фільмів «Тарас Шевченко», «Тарас Трясило». «Борислав сміється» та «Звенигора» (1925 - 1927 рр.). У 1935-1936 рр. оформив фільм «Назар Стодоля», а в 1937 р. - перший в Україні кольоровий фільм «Сорочинський ярмарок».

В.Г.Кричевський “Хата в Лебедині” (1949). Дарунок доньки В.Г.Кричевського Галини де Лінде
У 1940 р. у Києві була влаштована велика індивідуальна виставка його праць, яка мала 1055 (!) експонатів.
В роки Другої світової В.Кричевський переїздить до Львова, де також працює у сфері мистецтва та передає свої знання молодому поколінню, а звідти — до Німеччини.

Василь Кричевський.
І вже звідти у 1949 році митець вирушає аж до Венесуели і оселяється в Каракасі.
На жаль, там митцю не довелося довго прожити. 15 листопада 1952 року він помер. Згодом його перепоховали на "Українському пантеоні" — цвинтарі св. Андрія в м.Баунд-Брук у Нью-Джерсі, США.
Таким чином, життєвий шлях і творчість Василя Кричевського, хоча і були присвячені Україні, однак не обмежилися її кордонами.
Митець світового рівня, він відомий далеко за межами України, й не лише в тих країнах, у яких жив.
І, що найважливіше, його спадщина стала важливою складовою українського мистецтва та культури.
Творчість й особливий погляд митця знайшли продовження в його учнях, а також його нащадках — талановитих митцях і мисткинях.