Торгова війна між США та Китаєм у розпалі. Нещодавно президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп анонсував введення нових мит на імпорт товарів із КНР на суму в 300 мільярдів доларів США. Це близько половини товарного обороту між двома гігантами. Ці мита мають вступити в дію з 1 вересня поточного року. Тепер товари на цю суму будуть обкладатися 10-відсотковим збором. Сьогодні, до слова, діють загороджувальні мита на товари вартістю в 250 мільярдів доларів й мито на них 25-відсоткове.
Дізнавшись про нові тарифи, уряд Китаю вирішив використати нечувані до цього заходи. Він вирішив вперше за десяток років «обвалити» курс національної валюти, юаня, нижче психологічної позначки. Тепер за 1 долар дають трохи більше 7 юанів. У Сполучених Штатах, натомість, дали жорстку відповідь, офіційно визнавши Китай «валютним маніпулятором».
Також у Китаї вирішили тимчасово призупинити закупівлю американської сільськогосподарської продукції. У США тим часом, не поспішають видавати ліцензії тим вітчизняним компаніям, що хочуть співпрацювати з китайським технологічним гігантом Huawei, який й так вже майже півроку знаходиться в «чорному списку» США через те, що останні звинувачують китайські компанії у шпіонажі через свою технологічну продукцію.
Причина, по якій Китай вирішив знизити курс юаня – зменшення шкоди, якої завдають мита Штатів. Через такий «обвал» американські фондові біржі почали теж знижувати свої показники. Інвестори очікували, що Китай продовжить свою політику зниження курсу й що почнеться «валютна війна», як один з методів Китаю боротьби з тарифами Трампа.
Одначе, в п’ятницю Нацбанк КНР вирішив сильно не зменшувати курс юаня до долара. Тому основі біржі у США показали позитивний ріст своїх індексів. Так, Dow Jones Industrial Average додав 1,4 %, S&P 500 – 1,9 %, а NASDAQ Composite – 2,2 %.
ЗМІ повідомляють, що інвестори пов’язують сповільнення обвалу юаня з небажанням Китаю загострювати й так «натягнуті» торгівельні відносини зі США й що вони готові до подальших перемовин з Вашингтоном.
Слід зазначити, що так звана торгова війна між США та КНР почалася в липні минулого року, коли були введені перші мита на товари з Піднебесної. Зеркальні міри запроваджував й Пекін. Обидві сторони провели чимало раундів перемовин, проте майже ні про що, окрім тимчасових зупинок введення тарифів, вони домовитися не змогли. Тарифні мита пропонує вводити президент США Дональд Трамп через те, що хоче скоротити торговий дефіцит між обома країнами, що складає вже сотень мільярдів доларів.
Розуміючи ризики збанкрутіти в цьому нелегкому протистоянні, Китай починає знижувати курс валюти для того, щоб бути у виграші в й так непростій ситуації. Але поки «валютна війна» відкладається.
Ігор Давиденко