"Війна проти України – це наша війна", - Елізабет Трасс

Виміри
30 квітня, 14:25

Відчуйте різницю у поглядах та підходах

Liz Truss:

"Ми розуміємо, що економічне зростання за рахунок дешевого газу та грошей, одержуваних від клептократій, — це зростання, побудоване на піску. Це не те саме, що реальне стійке зростання за рахунок вищої продуктивності та серйозних інновацій.

Вільна торгівля та вільні ринки є найпотужнішим двигуном людського прогресу. Ми завжди відстоюватимемо економічну свободу."

Д.А. Гетманцев:

«Вільна торгівля потрібна західним країнам виняткового для того, щоб вільно купувати у країн ресурси і вільно продавати їм виготовлені з них товари. Це один із механізмів міжнародної експлуатації. Сьогодні очевидно, що рецепт розвитку країн через скасування торгових бар'єрів (насамперед мит) призводить до несиметричної торгівлі, а значить до поглиблення економічного відставання країн, що розвиваються, фактично (не юридично) перетворюючи їх на колонії західного світу».


Елізабет Трас. Війна проти України – це наша війна.

Промова Елізабет Трасс, міністра закордонних справ Великобританії, у справах Співдружності та розвитку, на великодньому бенкеті лорда-мера. Резиденція лорда-мера (Mansion House), Лондон, 27 квітня 2022 року.

Мілорд-мер, ваші ясновельможності, пані та панове,
Існувала думка, що тепер приречено стати епохою авторитаризму. Три роки тому володимир путін заявив, що західний лібералізм помер. Минулого року президент Сі стверджував, що Захід занепадає.

У квітні 2022 все виглядає зовсім інакше. Останні місяці показали глибоку стійкість людського духу та вільних суспільств. Зіткнувшись із жахливим варварством та військовими злочинами, які, як ми сподівалися, назавжди пішли в історію, вільний світ об'єднався навколо України у її відважній боротьбі за свободу та самовизначення.

Ті, хто вважають, що вони можуть перемогти за допомогою гноблення, примусу або вторгнення, помиляються, бо цей новий підхід щодо глобальної безпеки, не тільки спрямований на стримування, але й гарантує, що агресори зазнають поразки.

Ми не можемо заспокоюватися – доля України висить на волосині. Але зрозуміло й інше: якщо путін досягне успіху, всій Європі будуть завдані незліченні страждання, і настануть жахливі наслідки для всього світу. Ми ніколи не зможемо почуватися у безпеці.

Тому ми маємо бути готовими до довгого шляху. Ми маємо подвоїти нашу підтримку України. Ми також маємо до кінця забезпечити єдність, виявлену в ході цієї кризи. Ми повинні перезавантажити, переробити та переформулювати наш підхід.

Моє бачення — це світ, у якому вільні нації наполегливі і перебувають у піднесенні. Це світ, у якому свобода та демократія зміцнюються через мережу партнерств у галузі економіки та безпеки. У якому агресорів стримують та змушують вибирати найкращий шлях. Мета цього довгострокового шляху – нова ера миру, безпеки та процвітання.
Будемо чесні. Міжнародна архітектура, задумана як гарант миру і процвітання, провалилася в ході агресії проти України. Інститути економіки та безпеки, створені після Другої світової та холодної війн, виявилися настільки деформованими, що вони швидше допускали агресію, ніж стримували її.

Нинішня росія виявилася здатною блокувати будь-які ефективні дії в Раді Безпеки ООН. путін розглядає своє вето як зелене світло варварству. Він відмовився від Основного акта росія-НАТО та Договору про звичайні збройні сили в Європі. Він порушив численні заходи щодо контролю над озброєннями.

"Велика двадцятка" не може функціонувати як ефективний економічний орган, поки росія залишається за її столом.

Радянський Союз регулярно використовував своє право вето в ООН, але, попри все заподіяне цим правом зло, навіть він поводився на світовій арені з деякою раціональністю. Він міг дотримуватися деяких угод, коли бачив ризики для стратегічної стабільності, як це було із Договором з протиракетної оборони. Він був спроможний знизити ескалацію напруженості, коли зіткнувся з нею і відкликав війська, як це було під час Карибської кризи 60 років тому. І для нього дещо означала міжнародна репутація.

Жоден із цих факторів не відноситься до путіна. Ми маємо справу з безрозсудним бандитом, який не зацікавлений у дотриманні міжнародних норм.

І це відбувається в той час, коли світова економіка ніколи ще не була такою відкритою для росії.

Під час Холодної війни західні союзники сприяли процвітанню один одного, але ми обмежували потоки торгівлі, інвестицій та технологій у СРСР. У 1990-ті роки ці обмеження було знято, проте це не призвело до очікуваного зростання економічної відкритості та демократії. Ми сприймали прогрес як належне замість застосування батогів і пряників.

А такі лідери, як путін, відкинули надану їм можливість змінитись, бо боялися втратити владу. Замість цього вони, отримавши гроші від експорту нафти та газу, використовували їх для консолідації влади та отримання впливу за кордоном. «Wandel durch handel» — відома гіпотеза про те, що економічна інтеграція нібито сприяє політичним змінам, виявилася хибною.

Тепер нам потрібен новий підхід, що поєднує в собі військову безпеку та економічну безпеку, такий підхід, який створює міцніші глобальні союзи, при якому вільні країни більш наполегливі та впевнені в собі, і який визнає повернення геополітики.

Британія завжди протистояла хуліганам. Ми завжди ризикували. Тому ми готові бути сміливими, використовуючи нашу силу в галузі безпеки та дипломатії, нашу економічну вагу, а також нашу волю та динамічність, щоб прокласти новий шлях.

Ми вже активно працюємо в Україні. Війна проти України – це наша війна, це війна кожного, бо перемога України – це стратегічний імператив для всіх нас.

Тяжке озброєння, танки, літаки — ми використовуємо наші глибокі запаси, і нарощуємо виробництво. Нам потрібно зробити це все.

Завдяки нашим санкціям росія вже зіткнулася з першим дефолтом за зовнішнім боргом за сторіччя. Нам треба йти далі. Не повинно залишитися джерело, за допомогою якого путін міг би фінансувати цю жахливу війну. Це означає припинення імпорту нафти та газу раз і назавжди.

Водночас ми маємо надавати підтримку українському народу. Це означає допомагати біженцям, це означає передавати їжу, ліки, інші предмети першої необхідності, це означає підтримувати економіку на плаву.

Це також означає притягнення режиму путіна до відповідальності за вчинені ним жахливі злочини.

І тоді, коли в Україні змовкнуть гармати, це означатиме, що Київ матиме ресурси, необхідні для підтримки безпеки, стримування подальших атак та відновлення. Ось чому ми працюємо в нашій спільній комісії з Польщею, щоб забезпечити оснащення України зброєю за стандартами НАТО. Саме тому ми сповнені рішучості працювати з США, ЄС, іншими союзниками над новим планом Маршалла для країни.

Україна заслуговує на особливі міжнародні зусилля щодо відновлення своїх міст, відродження своєї промисловості та забезпечення своєї свободи на тривалий термін.

Ми подвоюємо ставки. Ми йтимемо далі і швидше, щоб витіснити росію з усієї України. І це витіснення має стати каталізатором ширших змін. Цю жорстку позицію ми маємо застосувати і до загроз, що виникають за межами України.

Наш новий підхід базується на трьох напрямках – військова міць, економічна безпека та глибші глобальні союзи.

Військова міць

По-перше, нам необхідно зміцнити нашу колективну оборону. Як сказав президент Зеленський, «Свобода має бути краще озброєна, ніж тиранія». Напередодні саміту НАТО в Мадриді ми повинні переглянути свої погляди. Ми давно стверджували, що НАТО має бути гнучким, рухливим та інтегрованим. Східний фланг альянсу має бути зміцнений, ми маємо підтримувати такі його ключові держави, як Польща. Ось чому ми збільшуємо нашу військову присутність і поглиблюємо нашу оборонну співпрацю.

Ми також маємо винести уроки з агресії проти України.

Великобританія відправляла зброю та навчала українські війська задовго до початку війни. Але світ повинен був зробити більше, щоби не допустити цього вторгнення. Ніколи більше ми не повинні зробити ту ж помилку.

Дехто стверджує, що ми не повинні надавати важкого озброєння, побоюючись спровокувати щось гірше. Але я вважаю, що бездіяльність була б найбільшою провокацією. Це час мужності, а не обережності.

Ми повинні гарантувати, щоб поряд з Україною Західні Балкани, а також такі країни, як Молдова та Грузія, мали б стійкість і можливості для збереження своїх суверенітету та свободи.

Політика відкритих дверей НАТО є недоторканною. Якщо у відповідь на російську агресію Фінляндія та Швеція вирішать приєднатися до нас, ми маємо інтегрувати їх якнайшвидше.

Ми відкидаємо помилковий вибір між сильнішим традиційним захистом та сучасними можливостями. Нам необхідно захищатися від атак у космосі та кіберпросторі, а також на суші, у повітрі та на морі.
Ми також відкидаємо помилковий вибір між євроатлантичною безпекою та індо-тихоокеанською безпекою. У сучасному світі нам потрібне і те, й інше.

Нам потрібно глобальне НАТО. Під цим я не маю на увазі розширення членства на країни з інших регіонів. Я маю на увазі, що НАТО повинно мати глобальну перспективу, воно повинна бути готовим протистояти глобальним загрозам. Нам слід запобігати загрозам в Індо-Тихоокеанському регіоні, працюючи з нашими союзниками, такими як Японія та Австралія, щоб забезпечити захист Тихоокеанського басейну. І ми повинні гарантувати, щоб такі демократії, як Тайвань, могли захистити себе.

На все це знадобляться ресурси. Ми вносимо корективи до нашої політики після епохи недоінвестування. Саме тому прем'єр-міністр оголосив про найбільші інвестиції у наші збройні сили з часів Холодної війни. У нашому комплексному огляді ми визнали росію найбільш серйозною загрозою, виявляючи таку ж пильність, як і східні союзники НАТО.

Наразі активізуються й інші країни. Але нам усім треба йти далі. Військові витрати на рівні 2% ВВП мають бути не максимальним рівнем, а мінімальним. Жорсткою військовою силою, підкріпленою розвідкою та дипломатією, немає заміни.

Економічна безпека

По-друге, нам необхідно визнати зростаючу роль економіки у забезпеченні безпеки. У Великій Британії зараз ми використовуємо набагато наполегливіше всі наші економічні важелі — торгівлю, санкції, інвестиції та політику розвитку.

Ми розуміємо, що економічне зростання за рахунок дешевого газу та грошей, які отримують від клептократій, — це зростання, побудоване на піску. Це не те саме, що реальне стале зростання за рахунок більш високої продуктивності та серйозних інновацій.

Вільна торгівля та вільні ринки є найпотужнішим двигуном людського прогресу. Ми завжди відстоюватимемо економічну свободу.

Але вільна торгівля має бути справедливою, а це означає необхідність грати за правилами. Занадто багато хто наївно ставився до геополітичного аспекту економіки. Агресори ставляться щодо нього як інструменту зовнішньої політики, використовуючи заступництво, інвестиції та борги як здійснення контролю та примусу. Вони безжальні у своєму підході. Наша відповідь не буде відображати їхню згубну тактику, але ми відповідатимемо їм у нашій рішучості.

Час порозумнішати. Доступ до світової економіки повинен залежати від гри за правилами. Безкоштовних перепусток до неї більше не може. Ми показуємо це на російсько-українському конфлікті — російська перепустка була анульована.

Ми б'ємо росією всіма інструментами економічної політики. Ми підвищили тарифи на російські товари. Ми відрізали їх від умов найбільшого сприяння СОТ. Ми заборонили їх кораблям заходити до наших портів, ми заборонили їх літакам приземлятися в наших аеропортах. Ми наклали санкції на більшу кількість осіб та організацій, ніж будь-яка інша країна, вдаривши по російських банках, олігархах, оборонних компаніях, резервах Центрального банку та постачання нафти та газу.

Ми обрізаємо фінансування воєнних дій путіна. Ми також скорочуємо інвестиційні зв'язки з росією – забороняємо нові зовнішні інвестиції та припиняємо дію віз для інвесторів. Водночас ми знімаємо всі імпортні тарифи для України та підтримуємо українську економіку кредитними гарантіями, фіскальною підтримкою та інвестиціями.

Ми показуємо, що економічна доступність більше не є даністю. Вона має бути зароблена. Країни мають грати за правилами.

Це поширюється і на Китай. Пекін не засудив ані російську агресію, ані її військові злочини. Російський експорт до Китаю у першому кварталі цього року зріс майже на третину. Вони намагалися погрожувати Литві. Вони роблять заяви про те, хто має чи не має бути членом НАТО. Вони швидко будують збройні сили, здатні застосовувати силу глибоко в районах, що становлять стратегічний інтерес для Європи.

Проте Китай не є непроникним. Заявляючи, що піднесення Китаю неминуче, ми робимо за нього його роботу. Насправді його піднесення не є неминучим. Воно не продовжуватиметься, якщо Китай не гратиме за правилами. Китаю потрібна торгівля з G7. Ми представляємо половину світової економіки. Ми маємо вибір. На прикладі росії ми показали, який вибір готові зробити, коли порушуються міжнародні правила. Ми показали, що готові віддавати перевагу безпеці та повазі суверенітету, а не короткостроковій економічній вигоді. Не в останню чергу тому, що ми знаємо, що ціна бездіяльності є вищою.

Річ у тому, що більшість світу поважає суверенітет. Лише небагато ізгоїв і аутсайдерів цього не роблять. Тому ми тісно співпрацюємо з союзниками та друзями — старими та новими. І той самий наполегливий підхід, який може стримувати наших суперників, може стати потужним двигуном процвітання та безпеки. Ось чому ми будуємо нові торговельні зв'язки, у тому числі працюємо над угодами про вільну торгівлю з такими країнами, як Індія та Індонезія, та приєднуємося до CPTPP (Всеосяжної та прогресивної угоди про Транс-Тихоокеанське партнерство).

Ми ділимося своїм досвідом у галузі науки та техніки, підписуючи нові партнерські угоди по всьому світу. Ми надаємо найкращу пропозицію в галузі розвитку з інвестиціями в країни з низьким рівнем доходу, що надходять без ворожих умов.

Будучи жорсткими та згуртованими, працюючи разом та розширюючи торгівлю, ми можемо позбавити агресорів їхніх важелів впливу та зменшити стратегічну залежність. Ми можемо допомогти один одному пережити шторм стрімкого зростання цін на продукти харчування та енергоносії. Минулого тижня у Світовому банку ми ухвалили рішення на 170 мільярдів доларів, щоб допомогти країнам із низьким доходом упоратися з цими проблемами. Ми просуваємось за іншими можливими напрямками роботи з питань стратегічної залежності. Будь то корисні копалини або рідкісні метали, ми об'єднуємо наші зусилля, щоб запобігти майбутнім проблемам до того, як вони виникнуть. Так ми зміцнимо нашу загальну економічну безпеку.

Глибокі глобальні альянси

Мій останній пункт полягає в тому, що наші процвітання та безпека мають ґрунтуватися на мережі міцних партнерських відносин. Це те, що я називаю Мережею Свободи.

Фундаментальний принцип полягає в тому, що, попри труднощі, ми не повинні замикатися у собі та прагнути автаркії. Ми повинні простягнути руку і прийняти такі нові партнерські відносини, які голландці та інші називають «відкритою автономією». Ми знаємо, що у світі, де зловмисні суб'єкти намагаються підірвати багатосторонні інститути, велику роль відіграватимуть двосторонні та багатосторонні групи. Такі партнерства, як НАТО, G7 та Співдружність, є життєво важливими.

Ми повинні продовжувати зміцнювати наш альянс НАТО зв'язками по всьому світу, такими, як очолювані Великобританією Об'єднані експедиційні сили, «П'ять очей» та партнерство AUKUS, яке маємо США та Австралію. Ми хочемо продовжувати розвивати наші зв'язки з такими країнами, як Японія, Індія та Індонезія.

Ми також повинні спиратися на сильне ядро, яке ми маємо в G7. Під час головування Великобританії минулого року я була рада зібрати за одним столом таких наших друзів, як Австралія, Корея, Індія, Південна Африка та АСЕАН.

"Велика сімка" має діяти як економічна НАТО, яка колективно захищає наше процвітання. Якщо економіка партнера стає мішенню агресивного режиму, ми маємо діяти, щоб підтримати його. Один за всіх та всі за одного.

Кажу 141 країні з усіх континентів, яка проголосувала за осуд дій росії в ООН: я чую ваш голос. Я поділяю ваше обурення незаконною війною росії. Я поділяю вашу фундаментальну віру в суверенітет, чесну гру та верховенство права.

Тож давайте працювати разом. Давайте встановимо глибші зв'язки. Давайте будемо більш ефективними трейдерами, інвесторами та партнерами, ніж агресори. Великобританія готова діяти по-іншому, думати по-іншому та працювати з вами по-іншому, щоб досягти цих цілей.

У колективних діях полягає величезна сила. Дозвольте мені пояснити, що це також стосується альянсів, до яких Великобританія не входить. Ми підтримуємо індо-тихоокеанську четвірку. Ми підтримуємо орієнтований на зовнішній світ ЄС та тісно співпрацюємо по Україні. Ми підтримуємо АСЕАН, Африканський союз та угоду між США, Мексикою та Канадою. Ми відкидаємо старі ідеї ієрархічних систем, закритих груп та сфер впливу.

Ми хочемо, щоб мережа партнерських відносин охоплювала весь світ, обстоюючи суверенітет та самовизначення та сприяючи загальному процвітанню. Великобританія буде активною та гнучкою частиною цієї мережі.

Висновок

Ваші ясновельможності, пані та панове, геополітика повертається.

Після Холодної війни ми всі думали, що мир, стабільність і процвітання невблаганно поширяться по всій земній кулі. Ми думали, що засвоїли уроки історії, і що марш прогресу триватиме безперешкодно.

Ми помилялися.

Але це не є підставою для відчаю.

Перед лицем агресії, що наростає, у нас є можливість діяти, і нам потрібно діяти зараз. Ми маємо бути наполегливими. Агресори дивляться на те, що сталося в Україні. Ми повинні переконатися, що вони отримують правильний сигнал.

Разом ми маємо величезну силу. Давайте використати її, щоб створити кращий і безпечніший світ і сильнішу глобальну економіку. Це вимагатиме енергії всіх людей у ​​цьому залі та за його межами. Буде важко. Але ми маємо активізуватися та взяти на себе відповідальність.

Агресори готові бути сміливими — тоді ми маємо бути сміливішими. Тож ми забезпечимо відновлення суверенітету України. Так ми забезпечимо, щоб агресія та примус зазнали невдачі. Саме так у цьому світі ми переможемо у цю нову еру миру, безпеки та процвітання.

Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Опінії
Один трильйон (1,000,000,000,000) євро сплатила Європа росії за викопне паливо за останні 10 років
16:25
Світ
Ігноруючи звернення української сторони, ввечері 6 липня судно було відпущене
15:35
Світ
Дане рішення стало наслідком зупинення роботи терміналів у Новоросійську
14:42