•  

Полтава повторює долю міста-привида Детройта

11990
Полтава повторює долю міста-привида Детройта

Обласний центр Полтавської області, місто Полтава, поступово втрачає славу середньонаддніпрянської перлини України зі самобутньою архітектурою та унікальними пам’ятками архітектури, перетворюючись на місто-привид – промисловий Детройт, штат Мічиган, США.

На перший погляд, спільного між Полтавою та Детройтом, не так і багато. За археологічними даними, Полтава заснована в ІХ столітті, але рештки поселень, кераміки, зброї та кісток людей свідчать, що поселення не місці Полтави були задовго до цієї дати. Детройт заснував французький офіцер Антуан де Ламот із канадськими прибічниками у 1701 році. Полтава вважається культурною столицею України через кількість видатних діячів мистецтва, які народилися та працювали в місті. Детройт – традиційно відомий як центр автомобілебудування та промислове місто. Якщо розглядати міста поверхово, справді, спільного мало.

Схожість між цими двома містами полягає в занедбаності. Через світову нафтову кризу в 1973 році багато автомобільних концернів у США не змогли конкурувати з більш дешевими та економнішими японськими та європейськими автівками. Заводи один за іншим почали закриватися, люди втрачали роботу і їхали з Детройту. Населення міста в його адміністративних кордонах скоротилося в 2,5 рази: з 1,8 мільйона на початку 1950-х до 700 тисяч у 2012 р. У результаті відтоку населення цілі райони міста опинилися залишеними жителями. Хмарочоси, заводи, житлові квартали стоять покинуті і руйнуються від часу і вандалізму.

Натомість Полтавщина входить до трійки областей з профіцитом бюджету. З-поміж інших областей, прибуток у держбюджет приносить Харківська область, що видобуває нафту і газ, Дніпропетровська, де видобувається залізна руда і, власне, Полтавська, в якій розвинений видобуток першого, другого і третього. Ця трійка забезпечує бюджет значними сумами рентних платежів та плати за користування надрами.

Тобто, за логікою, Полтавська область, яка не має дефіциту коштів, не повинна була опинитися в ситуації Детройта. Натомість:


На відміну від промислового міста США, ніякої навтової кризи в Полтаві немає. Специфіка занепаду по-полтавськи виглядає інакше. Депутати облради готові віддавати нафтогазові родовища «фейковим» компаніям з офшорними рахунками за кордоном. Звісно, віддавати без обговорення громадськості, жодних перевірок і аукціонів. Правоохоронні органи люб’язно готові будувати кафетерії на місці спалених Музичних класів імені Базилевич. Навіщо берегти споруду, якій сто років? Це місто якнайкраще підходить під новобудову!

Можливо, під такі цілі вже «погоджено» Пам’ятку Національного значення Петровський Кадетський корпус. Незабаром депутат Сірик з дозволу міського очільника збудує наступний, ще більш «елітний» житловий масив «Кадетський» у самому центрі міста. Третій поверх віддадуть під квартири поліції та прокурорам, які не будуть сувати носа в незаконне будівництво.

У будинку Малоросійського поштамту зараз проводять гуртки для дітей. Зверніть увагу на стан будівлі. Особливо на її дах, із якого сиплеться штукатурка й обвалюється цегла. Враження, що всі історичні будівлі влада просто підводить під цвинтар, щоби захопити ласий шматок землі в центрі міста.

Остання крапля, що поріднює Полтаву та Детройт як дві краплі води – колись відомий завод «Знамя». Поблизу неї траса Київ-Харків, McDonald’s, житлові масиви. Усе, як у Детройті.

Зазначимо, після занепаду підприємств, почалося стрімке скорочення населення Детройту. Те саме слід очікувати і в Полтаві? Сценарій міста-привида повториться в Полтаві? Міський голова буде керувати привидами, яких охоронятимуть поліція та прокуратура.

У такій системі привиди будуть ідеальними громадянами. Вони тільки спостерігатимуть за роздержавленням преси, приватизацією комунальних підприємств, роздачею нафтогазових родовищ, руйнуванням архітектурних пам’яток. Привиди будуть тільки покірно спостерігати. І мовчати.

Переймаючись долею привидів, міська влада вже звільнила для них Кадетський корпус, завод «Знамя».

Ласкаво просимо до Полтави. 

Коментарі