•  

​Таємниця Розритої Могили на Полтавщині

7150
​Таємниця Розритої Могили на Полтавщині

У Котелевському районі Полтавської області на височини правого берега р. Мерла, недалеко від її впадіння в Ворсклу розташований археологічний пам'ятник, відомий як майдан Розрита Могила. Ця величезна і складна земляна споруда підноситься в західній частині великого курганного могильника.

Майдан Розрита Могила відомий давно. Можливо, саме він згадується в 1627 р в "Книзі Великому Чертежу" як "розритих курган на Муравський дорозі" в межиріччі Мерли і Мерника. Хороший опис розритої Могили, із зазначенням деяких розмірів, мається на роботі доктора богослов'я, архієпископа Філарета (Гумілевського). Він вважав, що майдан являє собою залишки кургану і зафіксував наявні в місцевих жителів назви "Розрита Могила" і "Шведське містечко". За відомостями Філарета, в 1807 р тут було влаштовано склад фуражу і артилерії.

Історик і етнограф В.В. Пассек відніс Розриту Могилу до городищ. Колосальні розміри цього майдану свідчать про те, що йому надавалося особливе значення в досить великий етнічній спільності, яка могла бути плем'ям або навіть союзом племен. Цей майдан виглядає не як залишки якоїсь зруйнованої споруди, а як грандіозна будова, зведена за певним планом, з рядом повторюваних елементів. Розташування його, як і багатьох інших майданів, поруч з курганним могильником може вказувати на зв'язок цієї споруди з похоронним культом раннього залізного віку. Все це змушує ще раз звернути увагу на гіпотезу тих археологів, які припускали, що майдани являють собою особливі культові споруди.

Коментарі