Вакцинобрехня від МОЗ
Журналісти та активісти накинулись критикувати індійську вакцину ковішилд. І тому постачання другої партії в Україну тепер під загрозою. Про це написав голова комітету ВР з питань здоров’я нації – Михайло Радуцький в себе на фб-сторінці. І це цинічна брехня! Так, справді терміни постачання можуть змінитись не нашу користь, але зовсім з інших причин. Та й до постачання іншої вакцини – коронавак з Китаю питань теж дуже багато.
Отож, пан Радуцький заявив, – через активну інформаційну кампанію проти індійської вакцини – подальше постачання індійського Ковішилду в Україну може бути відкладене на невизначений термін. Але це не так. Дуже дивно таке чути від чиновника медичної галузі такого рангу після того, як Міністерство іноземних справ Індії офіційно повідомило, що з 18-го березня постачання вакцин від ковіду призупинене впринципі…через новий спалах коронавірусу на території їхньої країни.
Тобто, Індія вирішила ігнорувати підписаний і оплачений контракт з Україною на 1,5 мільйони доз, аргументуючи це власним форс-мажором. Але аж ніяк не через українську так звану “дискредитацію” препарату.
А тепер поговоримо про іншу вакцину – з Китаю. За яку гроші ми з вами – платники податків – заплатили ще перед Новим Роком! У нас – як мінімум три важливих питання!
Почнемо з кількості! За тим самим скандальним доовором між ДП Медзакупівлі та приватною фармкомпанією “Лекхім” перша партія мала б бути 700 тисяч доз. Однак, міністр охорони здоров’я Степанов, вже сьогодні каже про те, що спочатку українцям дістануться лише 200 тисяч доз, інформацію про які йому змогли підтвердити в Лекхім.
Друге – терміни. Вакцина зрештою дісталася України 25 березня. Довгоочікувану дату журналістам повідомляла керівниця відділу маркетингу компанії “Лекхім” Елеонора Мірошник.
І навіть ця дата – вже максимальна затримка, бо ж за умовами договору перша партія мала бути доставлена впродовж 30 днів із дня реєстрації вакцини компетентним органом однієї із країн. В Китаї вакцину “Coronavac” офіційно зареєстрували – 4 лютого. Тобто найпізніше – 6 березня вона мала б бути вже тут! Відтоді минуло майже три тижні!
Ну, здавалося б тепер можна видихнути. Вакцину доставили. Але питань від цього менше не стає. Дивіться!
Буквально напередодні на електронку нашої редакції надійшов анонімний лист. Мовляв, журналісти, увага! компанія лекхім – не платила Китаю за вакцину від ковіду-19. Не вірите – дивіться документ! В листі справді містився унікальний файл, який доступний лише податківцям. Там – усі свіжі проплати лекхіму. Тобто ми отримали можливість побачити, що, за скільки, в кого і коли ця компанія купувала і продавала. Хочу нагадати, що ДП медзакупівлі в повному обсязі перерахувало Лекхіму гроші за мільйон 913 тисяч флаконів препарату коронавак. Ціна одного флакону – 504 гривні. Загальна вартість – майже мільярд гривень (964 311 264).
Так от, у цьому унікальному документі проплата від державного підприємства “Медзакупівлі” за 31 грудня 2020-го є, а от будь-яких транзакцій з Китаєм – немає.
Звісно, що цей анонімний лист сприймати як надійне джерело інформації ми не можемо, але й ігнорувати теж. Тож не лишалося інших варіантів як перевірити цю інформацію офіційно. Отже, я зателефонувала безпосередньо до компанії “Лекхім”, яка і несе зараз відповідальність за наявність вакцини коронавак в Україні.
Станом на 24.03.2021 такий перелік документів не був наданий. Отже, немає підстав до прийняття продукції. У разі отримання всіх необхідних документів, ДП “Медзакупівлі України” готове перевірити та надати підтвердження/зауваження по ним у межах строків, визначених договором.
В медзакупівлях вже сьогодні підтвердили. Жодного офіційного папірця від “Лекхіму” так і не отримали. То що ж тепер?
Прикро, але мусимо констатувати факт, що компанія з вакцинування українців в нашій країні остаточно провалена. Щобільше, закупівля вакцин за державний кошт абсолютно непрозора і небезпідставно супроводжується скандалами. Але ми не можемо опустити руки. Я наголошую, що вакцинуватись потрібно і як тільки з’явиться така можливість – зробіть це і будьте здорові.