Created with Sketch.

2 роки він ходить з біочіпом в руці і його висновки лякаючі

29.05.2017, 07:46

Два роки тому Євген Черешнєв імплантував собі біочіп. Він хотів зрозуміти, як бути «пристроєм» в Інтернеті, та отетерів від результатів. В інтерв'ю Черешнєв розповів, як входити до метро без проїзного і навіщо корпорації стежать за нашою поведінкою.

Євген Черешнєв звик, що люди дивляться на його ліву руку. Багато хто знає, що у нього під шкірою біочіп. На дотик ця капсула, як маленька таблетка. Черешнєв іронізує, що вона «вивела його з Матриці». Через біочіп він стежив за тим, що робить в інтернеті.

В результаті Черешнєв залишив пост віце-президента з маркетингу в «Лабораторії Касперського», заснував компанію Biolink.Tech і збирається боротися за права людини в Інтернеті.

– Біочіп відкрив мені очі, – зізнається Черешнєв. – Два роки тому я думав, що треба покращувати бізнес, сервіси будуть адаптуватися, і ми всі виграємо від цього. Коли я став «пристроєм», зрозумів, як до мене будуть звертатися через 5-10 років, і жахнувся. Ми – це горезвісна мавпа з гранатою: неправильно використовуємо дані.

Підкреслюю: не потрібно імплантувати чіпи, лякати історіями про кіборгів. Ми вже підключені [до Мережі], злилися зі смартфонами. У нас три ресурси: повітря, вода таІнтернет. «Великі дані», Big Data, – це шлях до поліпшення життя.

Кому в голову прийшла ідея вживити вам чіп?

– Є офіційна версія: це було грандіозне дослідження «Лабораторії Касперського», задовго заплановане. В реальності ми придумали це зі шведом Торродом у барі після заходу з кібербезпеки. Туди з'їжджаються експерти і бубонять: «Ось проблема, ось проблема». І ти думаєш: «А чого не вирішуєте, експерти?!» І ось під 3 ранку, добряче хильнувши пива, ми взяли серветку і придумали.

До ідеї з биочипом нас підштовхнула розповідь американця-діабетика про інсулінові помпи. Він дізнався, що хакер може зламати систему і подати людині летальну дозу інсуліну. І ніхто не доведе, що це вбивство.

Ми зрозуміли, що зрослися з системою. Девайси, датчики навколо, але люди не розуміють, як змінюється життя, якщо вживити в руку біочіп, несвобода, майбутнє, чорне дзеркало, довгопост.

Що з чіпом можна робити в місті вже зараз?

– Можна розблокувати смартфон, машину відкрити. Якщо трохи модифікувати чіп і «домовитися» з інфраструктурою, можна відмовитися від квитків, паспорта. Торкнувся рукою і увійшов до метро або оплатив покупку.

Ви два роки ходите з біочіпом, що здивувало?

– Знати історію про людину в динаміці – страшна справа. Проаналізувавши себе, я можу сказати, що точно зроблю через три дні. Зайду на такий-то сайт. Оплачу покупку з такої-то карти. Піду пішки за таким маршрутом. Сяду в машину, поїду в фітнес, спалю стільки-то калорій і з'їм цей батончик. Далі як у Оруелла: «Хто контролює минуле, той контролює майбутнє». Корпорації зчитують інформацію і маніпулюють поведінкою. Але про це людям думати неприємно.

Трамп збирається підписати акт, який дозволить власникам даних продавати їх рекламодавцям. У моїй системі цінностей це трешак. Зі зразка демократії, якою вона себе вважає, Америка стане першою Інтернет-тиранією. Людей треба захищати, передавати інформацію їм. Потрібно демократизувати Інтернет, а не відкидати його назад до феодалізму.

Багато хто звинувачував Трампа, що він виграв вибори президента якраз завдяки аналізу даних, має бути діюча рекламі в «Facebook».

- Навряд чи він виграв тільки через це. У США спостерігається розкол суспільства і очікування змін у порівнянні з політикою попередніх двох президентів. Але якщо ти правильно працюєш з даними, у тебе є перевага.

Дані застосовуються не тільки в політиці, а й на ринку праці, торгівлі, конкуренції. До недавнього часу бізнеси розвивалися паритетно. Можна було створити конкурентну модель і потопити «великого брата». Згадайте відносини «Apple»та«IBM». Ти просто кращий за свій час. Але тоді не було такого обсягу даних.

Є п'ять компаній: «Facebook», «Apple», «Microsoft», «Google»і «Amazon». Ще з дюжину менших, начебто «IBM», плюс великі держави. І у них дані більше ніж про два мільярди людей.

Стартап може бути в 30 разів краще, але технічно програє. Компанія з великими м'язами подивиться на нього: «О, прикольно, але купувати ми їх не будемо. Чого гроші витрачати?» Скопіюємо все, що можна поцупити, а головне застосуємо досвід двох мільярдів людей. Ми вже знаємо, як вони будуть себе вести в різних ситуаціях. Цього досвіду немає у стартапу, і він загине.

Корпорації доведуть вам, що за допомогою даних роблять життя людини зручніше.

– Красива ширма. Приберемо звідси маркетинг. Залишається компанія з бізнес-планом і нормою прибутку. Бізнес зростає, і якийсь час ти робиш світ кращим. Це твій слоган. Ти покращуєш сервіс, з'являється зростання, і потрібні нові канали прибутку.

Якщо компанія не створює нові сервіси, цінності, продукти, вона вмирає. Це стосується і маленького промислового підприємства, і холдингів.

Постане питання: «Чи можемо ми трошки порушити права людини, зате отримати кілька «ярдів» грошей?» Рада директорів покличе юристів: «Пф, зробіть так, щоб це було легально».

Компанії користуються необізнаністю 99% людей і дуже багато заробляють.

«Проблема з приватними даними в Інтернеті – приклад, що світ не зовсім стає краще»

Ви говорите, що бізнес просто заробляє, але ви теж придумали бізнес. І це ж теж про гроші. Якщо все вийде, як я задумав, – буде альтернатива «Google» і «Microsoft». Зараз «Google»– безкоштовний телевізор. Він каже, що все безкоштовно і показує купу реклами. Але запам'ятайте, якщо кажуть, що продукт безкоштовний, продукт – це ви. Ти платиш приватними даними або свободою. Багатьох це влаштов. А я намагаюся зробити, умовно, кабельне телебачення, HBO. Платиш близько 300 карбованців, і ніякого трекінгу, ніякої реклами, видалення всіх відомих вірусів, шифрування трафіку і так далі. На трекери ми ставимо завісу з «білого шуму», щоб тебе неможливо було змалювати.

Перших «підключених», які закриють свої дані, будуть підозрювати: «Що це ти задумав?»

- Конфіденційність в Інтернеті – придуманий термін, менш дратівливий. Рекомендую замінювати його на слово «свобода». Відразу протвережує! «Свободи в Інтернеті не існує», «Частина свободи в обмін на якість сервісу».

Бенджамін Франклін сказав чудову фразу: «Ті, хто готовий проміняти свободу на тимчасове відчуття безпеки, не заслуговують ні першого, ні другого». Багато хто вважає: «Ну що приватність, нехай зчитують, зате я спокійно живу». Так все навколо працює, щоб ти так думав. Свобода – не предмет для торгу.

Якщо питання даних в Інтернеті настільки важливе, як його проґавили в держслужбах?

– Проґавили. Експертиза – вузька річ. Фахівців з Big Data і кібербезпеки мало. Більшість працюють на комерційні компанії, адже там більше платять. Тому експертиза там сильніше, і вони першими рішення приймають.

Я спілкувався з людьми з держорганів, вони бачать проблеми. Їх зобов'язують збирати все [дані], тому що так влаштовані держави. Але якщо створювати масивні бази даних, є ризик злому. Або знайдеться черговий Едвард Сноуден. Держави почали розуміти, що треба відходити від периметрів.

Не можна претендувати на вселенське панування. Краще вкладатися в нові технології і думати про своїх громадян. А краще в першу чергу думати про них. Віддайте дані людям. І вони будуть зашифровані і недосяжні. Держава «Х» не зможе зібрати дані про країну «Y»: хто що купує, скільки п'є, за кого голосує. І використовувати інформацію у війні.

Повна шифровка і безпека даних, в тому числі від розвідок інших країн, виправдовує, що держави втратять звичне комфорту до доступу інформації. Зараз захотів відстежити когось – відстежив. Чи залишиться юридична система. Суд може зобов'язати конкретного користувача відкрити дані, наприклад, за день, коли було скоєно злочин.

Я читав, що у вас є ідея, як побороти хабарі на дорогах.

– Припустимо, у мене цифрові права зберігаються в смартфоні. Вони зашифровані як кредитна карта в «Apple Pay». Я їду по дорозі, мене зупиняє офіцер ДАІ. У нього пристрій для перевірки даних і цифрової жетон. Так підтверджується, що він вийшов на офіційне чергування, йому дозволено розшифровувати мої права.

Я Просовую руку, він зчитує і бачить: права, страховка, штрафи, історія швидкості за останні 15 хвилин. Штучний інтелект навіть проаналізував, що я їхав за правилами.

Якщо я порушив, офіцер відразу виписав штраф. Все! Якщо офіцер намагається поза роботою вийти і зібрати грошей, дешифратор просто не включиться. За допомогою технології блокчейна можна контролювати всі держбюджети.

Ви малюєте майбутнє з серіалу «Чорне дзеркало». Світ, де технології рвонули вперед, а людина не встигла і закопалася в своїх пороках.

– У «Чорному дзеркалі» була серія, коли солдатові [через пристрій] вселяли, що люди – це вороги. Цілком реальний сценарій. Вплив соцмереж, коли Прем'єр-міністра змусили займатися сексом зі свинею? Очі, які знімають відео? Нічого неможливого. У поточному обсязі інновацій все складніше прогнозувати наслідки для людей.

Ми йдемо до «Чорного дзеркала», тому що у нас все більше про «як продати», а не «як надихати». Йде стимуляція тупого споживання, і чим ти тупіший, тим вигідніше.

Big Data – такий же революційний винахід як мікроскоп. Левенгук побачив бактерії і зрозумів, скільки навколо нас! А ми замість того щоб розвиватися і використовувати Big Data для поліпшення життя, починаємо бабки робити.

Відділ моніторингу


Читайте також
Заокеанська філія Ізраїлю вирішила прихистити палестинських біженців
Світ
Девід Кемерон виступив проти ідеї Макрона щодо відправки військ НАТО в Україну
Світ
США удвічі збільшили витрати на виробництво 155-міліметрових артилерійських снарядів
Світ
У Норвегії викрили групу російських шпигунів
Світ
Польща готується до війни
Світ
SpaceX збирає заявки охочих полетіти на Марс, МКС та Місяць
Світ