Created with Sketch.

​Аграрні мільярди на «Свободі»

14.05.2015, 06:53

Очевидно, що з наближенням місцевих виборів градус політичної риторики підвищується, змагальні пристрасті розпалюються. Воно й зрозуміло - для тих, хто зазнав суттєвих втрат у боротьбі за парламентські крісла, так і не отримавши заповітний мандат, місцеві вибори - останній шанс закріпитися у «керма» і довести виборцям свою спроможність. Тому хоч до години "ікс" залишається ще півроку, в боротьбу з політичними опонентами включається весь арсенал засобів, а обвинувальна риторика вже давно увійшла в щоденний побут. При цьому кожен намагається «пастися», тобто піаритися, на так би мовити, своїй темі. Не стала винятком і тема сільського господарства. Схоже, що деякі політсили вирішили «в'їхати» в місцеві ради саме на цьому аграрному локомотиві.

Нема чого на дзеркало нарікати коли ...

Не пройшовши до Верховної Ради, ВО «Свобода» свою передвибочру програму вирішило побудувати на перевіреному методі - критиці влади. Це безпрограшний варіант у нинішній ситуації. У цьому контексті для «Свободи» «своєю темою» стала аграрна. Ще в березні, браво рапортуючи про 100 днів роботи, профільний міністр Павленко заявив, що за результатами перевірок у найбільших аграрних держмонополіях, підконтрольних Мінагропроду, були виявлені численні порушення та зловживання. Сума цих зловживань, за словами глави міністерства, понад 9 млрд грн. Головними годувальниками для корупціонерів стали ДПЗКУ, «Укрспирт», обидва «Аграрних фонду» (ПАТ та ДСБУ) і «Украгролізинг». Левова частка вилучених у держави грошей припадає на 2014 рік. Тобто, потрібно розуміти, в перші місяці після Революції Гідності тодішній аграрний міністр «свободівець» Ігор Швайка не тільки не припинив корупційні схеми, а цілком вдало очолив їх. На це, до речі, вельми прозоро натякнув, і глава МВС Арсен Аваков, який ще в березні 2015-го поінформував про розслідування діяльності двох екс-міністрів від «Свободи» Ігоря Швайки та Андрія Мохника.

Чиновники Мінагропроду запевняли, що по кожному із зазначених мільярдів були направлені відповідні запити до Генпрокуратури. Самі запити не вдалося побачити, а ось відповідь Генпрокуратури міністерству підозри все ж підтвердив. Так, на сьогодні по Аграрному фонду розслідується 8 кримінальних проваджень, до суду вже направлено 12, з них 7 навіть встигли розглянути. У лідерах - ДПЗКУ. За фактами нанесення збитку корпорації відкрили 28 кримінальних проваджень, п'ятьом ділкам вже оголосили підозри. Ще 22 виробництва торкнулися Державного резервного насіннєвого фонду. Стосовно посадових осіб «Укрспирту» у розслідуванні одна справа, в суді - два. Крім іншого скасовано 18 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень.

Про «свободівських» махінації в агросекторі неодноразово писали ЗМІ. Так, наприклад журналісти писали, що його звинувачують у махінаціях, де з необлікованого спирту, розтратили понад 170 млн грн і несплаті 28 млн грн ПДВ. До речі налагоджену торгівлю контрафактним спиртом на Львівських спиртзаводах, які кришують свободівці, насилу вдалося зупинити лише недавно. Причому з цим довелося боротися нинішньому заступник голови «Укрспирту» Роману Іванюку, молодому амбітному ставленику адміністрації президента.

Нетривалої виявилася кар'єра ще одного ставленика Ігоря Швайки Петра Вовчука на посаді голови правління ДПЗКУ. Його звільнили в грудні після того, як він ледь не купив за бюджетні 200 млн грн збиткову стивідорну компанію. Крім того, днями група народних депутатів «Народного фронту», «Батьківщини» та «Самопомочі» направили депутатський запит до правоохоронних органів з вимогою розслідувати продаж контрагентам 27 кораблів зерна, гроші за які на рахунок ДПЗКУ так і не надійшли. Такий нехитрої схемою у 2014 році через 4 офшору вивели майже 132 млн дол. Не виключено, що триваючий на підприємстві аудит BDO виявить нові корупційні сліди.

Крім відвертого злодійства, попередній менеджмент корпорації поставив під удар китайський зерновий контракт. І щоб зберегти довіру китайських інвесторів наступний керівник корпорації Валерій Томіленко протягом місяця вишукував способи відвантажити в Китай півмільйона тонн зерна. Три відсутніх кораблі було закуплено у трейдерів, тобто за ринковою ціною.

Нещодавно нардеп від «Свободи» Олег Осуховський звинуватив корпорацію, а заодно і Мінагропрод у закупівлі зерна за завищеною ціною. Крім того, за його версією, ціну української кукурудзи за китайським контрактом знизили на 100 дол. За тонну. У відповідь на це Володимир Лапа, заступник міністра АПК і чиновник-новачок (представляє в міністерстві інтереси Українського клубу аграрного бізнесу), заявив, що покупка зерна на ринку була, по-перше, вимушеним заходом, а, по-друге, зберегла для України мільйони китайських грошей. «Коли за два дні тобі потрібно купити 50 тис. Тонн зерна, ти змушений купувати на ринку. Зрозуміло, що існує маржа трейдера, який доставив зерно з лінійного елеватора в порт, занурив його на корабель і хоче заробити. У ДПЗКУ тоді не було вибору, вона повинна була виконати річний контракт за місяць. Питання більше до того, чому до такої ситуації взагалі дійшло ... », - виправдовувався Лапа на недавньому засіданні робочої групи ВРУ з перевірки фактів зловживань у держсекторі економіки.

Улов на рибному місці

Не менш значний розмах порушень виявився в Державному агентстві рибного господарства. Про це днями повідомили у Мінагропроді. Перший заступник голови відомства Олег Ніколенко - знову ж креатура Ігоря Швайки, - призначений у червні 2014 року, самовільно, без згоди на те Кабміну, проголосив себе виконуючим обов'язки керівника. У тому ж місяці він призначив в.о. директора державного Севастопольського морського рибного порту. На початку поточного року, вже після перереєстрації підприємства у Києві, з банківських рахунків порту безслідно зникли понад 22 млн грн. Його директор, зрозуміло, пояснювати ситуацію не став і безслідно зник.

Оригінальну схему провернули і в державній риболовецької компанії Fishing company SA. Після нелегітимної зміни директора (зміни так і не були внесені до реєстру директорів), підприємство позбулося доброї частини своїх активів. Держрибагентство здало три судна компанії в оренду закордонному фрахтівнику, при цьому власником одного з них з незрозумілих причин стала кіпрська компанія. На початку цього року вона продала українське судно за борги (7,2 млн дол.). З доброї волі керівник Fishing company SA «пробачив» виплату оренди за двома іншими суднам.

Лаву постраждалих поповнив один з найкращих в Україні рибгоспів Хаджибейського лиману (Одеська область). У жовтні 2014 Ніколенко своїм указом скасував режим рибогосподарської експлуатації для підприємства, який регламентує обсяги зариблення та вилову. Озеро передали державному банкруту, тим самим повністю заблокувавши роботу рибгоспу, який розводив і поставляв на внутрішній ринок понад 1 тис. тонни риби на рік. Глава правління рибопромислової асоціації «Хаджибейський лиман» Олег Степаненко каже, що без працює ось уже понад 3 місяців 200 рибалок.

«ШвайкоБайк» - байки від Швайки

Поки на державних монополістів відпрацьовувалися витіюваті корупційні схеми, в регіонах практикували відвертий дерибан і рейдерство. Поки екс-міністр колесив по країні на «швайкобайке», будівлю на Хрещатику, 24, тримали в облозі трудові колективи. Вже писали про те, як співробітники Запорізького інституту олійних культур просили зупинити рейдерське захоплення підприємства. За їх словами, починаючи з вересня минулого року, дружина Ігоря Швайки в супроводі озброєних людей вже не один раз намагалися змістити директора підприємства і поставити на його місце «свого» Романа Чехова. Затяжний конфлікт фактично зірвав польові роботи на підприємстві. Представники державного агрокомбінату «Пуща-Водиця» щомісяця протестують проти розкрадання підприємства. За останніми даними Мінагропрод відправив на комбінат аудиторів, проте непрошених гостей туди так і не пустили. Повторна перевірка все ж відбулася, матеріали готують для передачі правоохоронцям. Директор Віктор Кириченко, призначений при Швайці в липні 2014-го, як водиться, екстрено взяв лікарняний

Можливо, колишній міністр не дарма катається по всій Україні на своєму байці, і незабаром теж подасться кудись за межі Батьківщини. Мабуть, правоохоронні органи не на жарт зацікавилися його діяннями на посаді міністра. І попри те, що сьогодні свободівці активно включилися в публічну перепалку своїми звинуваченнями і гучної критикою на адресу аграрних (та й не тільки) чиновників, розслідування правоохоронців будуть куди більш цікаві громадськості.

Свобода VS Народний фронт

У своєму прагненні «стати грудьми» на захист побратима Ігоря Швайки свободівці вже вступили в затяжний конфлікт із самим прем'єр-міністром і його парламентською фракцією. Не так давно, в лютому, через обвинувальних публічних випадів Швайки на адресу колишнього міністра Кабінету Міністрів Остапа Семерака фракція у ВРУ «Народний фронт» направила звернення до суду за наклеп, а також ініціювала створення тимчасової слідчої парламентської комісії з розслідування корупції в Міанагропроді часів свободівця.

Можливо, ініціативним нардепам і партійним функціонерам сьогодні все ж варто зосередитися на законодавстві та роботі над власними помилками. Хоча б тому що повертати народну довіру, поки аграрні мільярди на «Свободі», буде непросто.

За матеріалами glavcom.ua

Читайте також
«Квартальний» блазень крутить Україною, як циган сонцем
Політика
Швейцарія планує ускладнити життя біженцям з України
Політика
Найвпливовіший Єрмак світу
Політика
Зелені щури з Міноборони продовжують обкрадати воюючу армію
Політика
В ООН закликали Ізраїль припинити бити по Сирії, яка оговтується від правління Асада
Політика
За 5 років роботи Верховної Ради 52 депутати склали мандати
Політика