29-30 листопада на території екс-резиденції екс-Президента України Віктора Януковича пройшов Всеукраїнський Антикорупційний Молодіжний Форум «Молодь.Права».
Організатори (молода команда на чолі з Лідією Жгир) відібрали 80 учасників з різних міст України. Першочерговим критерієм було те, щоб ці люди були активною молоддю у своєму місті, якій не байдуже все те, що відбувається у нашій країні. В силу різних обставин, на Форум потрапило 64 учасника, що є нормальним показником відмов для таких масштабних подій. Полтаву представляли лише двоє: автор і Катя Кролевська (Інститут аналітики та адвокації), незважаючи на те, що я намагався максимально поширити інформацію про Форум серед громадських активістів міста.
Ще на етапі анкетування кожен бажаючий потрапити на Форум мав визначити, який напрям боротьби з корупцією йому найближчий: «Реформа» (законодавчі реформи: економічні важелі запобігання корупції), «Суд» (правове поле: захистити себе від хабарництва), «Пост» (комунікації: громадянське суспільство онлайн), «Камера» (журналістські розслідування: посадові злочини, корупція). Тобто вже на момент приїзду кожен з учасників знав, над яким саме напрямом буде працювати.
Кожна з цих чотирьох сфер мала свого тренера, який прочитав годинну лекцію. Програма буде розпланована так, що кожна з груп в перший чи другий день послухала кожного лектора. А вони є дійсно цікавими людьми. «Пост» представляла Олена Лобова, PR-менеджер з 15-річним стажем роботи, яка пішла з бізнесу, щоб допомагати державному сектору (наразі вона допомагає з комунікаціями у міністерствах та працювала над появою та розвитком Українського кризового медіа-центру). «Камеру» представляв Влад Лавров – журналіст «KyivPost», в доробку якого корупційні розслідування міжнародних масштабів. Лектор «Реформи» став голова Комітету Економістів України Андрій Новак, а «Суду» – юрист, експерт «Центру протидії корупції» і засновник руху «Ні хабарництву!» Сергій Гула.
На відміну від університетів, де в більшості своїй знаннями з молоддю діляться переважно теоретики, відірвані від практики, лектори говорили саме про ті речі, якими займаються у своїй роботі.
Так, Олена Лобова розповідала про те як найкраще доносити меседжі, обирати аудиторію і канали комунікації з нею. На момент лекції жінка спала всього три години, але вона наскільки віддана своїй справі, що не змогла не завітати на Форум і не поділитися з молоддю своїми знаннями і досвідом.
Сергій Гула розповідав про значення появи Національного агентства з протидії корупції і всього пакету законів, які прийняли 14 жовтня 2014 року. Крім того, оскільки Сергій є засновником руху «Ні хабарництву!»то учасники познайомилися і з цією ініціативою, а також підписали декларації про те, що у своєму особистому та професійному житті не будуть давати і брати хабарів.
Андрій Новак за годину прочитав лекцію про Трифункціональну Економічну Модель України, описану у його книзі «Як підняти українську економіку».
Влад Лавров говорив про журналістські розслідування, свій досвід і методи у роботі на ними. І цій людині було що розповісти. Минулого року Влад з командою OCCRP (OrganizedCrimeandCorruptionReportingProject) став фіналістом премії імені Деніела Перла за кращі міжнародні розслідування. Їх серія публікацій «Підставна платформа» розповідала про мережу офшорних компаній, пов’язаних із організованою злочинністю – від корупції в державних компаніях України та Росії – до в’єтнамської мафії та мексиканського наркокартелю.
Варто нагадати, що весь цей дводенний Форум відбувався у Межигір’ї, що вже само собою показувало масштаби корупції у вищих ешалонах влади. Учасники проводили час у гостьовому будинку (який названий «путінським» через те, що там свого часу зупинявся Президент Росії), будинку для охорони, відвідували «Хонку» (колишнє житло Віктора Януковича) та музей автомобілів екс-гаранта.
Але не лекції були найголовнішим здобутком Форуму. У другій половині дня учасники працювали в робочих групах. Основною метою Форуму було створення антикорупційних проектів з визначеною проблемою, ціллю, аудиторією, описом, планом дій, впливом, залученими сторонами, потрібними ресурсами та ризиками. Саме їм молодь приділяла свій основний час.
Крім того, у чотирьох командах по напрямках відбувалося обговорення самого предмету корупції для кращого її розуміння. Працюючи разом, команда «Пост», до якої я належав, нарахувала 30 різних сфер, де можлива корупція. Дивлячись на той список, здається, що в нашій країні взагалі відсутні сфери життя, де немає хабарів чи зловживання службовим становищем. І що найголовніше, не зважаючи на те, що учасники були з різних міст України, проблеми ці є спільними, як у Львові, так і у Харкові, як у Миколаєві, так і в Тернополі.
Але повернемося до проектів. Кожна робоча група складалася з 2-4 людей, які мали підготувати готову ідею боротьби з корупцією. Звісно, ці ідеї, на створення яких пішло менше 2 днів, є ще дуже «сирими», але вони мають стати тією «закваскою», на якій можуть вирости реальні проекти.
Вже увечері 30-ого листопада учасники презентували свої напрацювання. Вони стосувалися різних сфер: плату за права у ДАІ, хабарі за різного роду довідки, спроби електронного моніторингу бюджету або за тендерами. Всі ці проблеми є реальними у нашому суспільстві і вони потребують вирішення.
Проект, у якому я брав участь, називався «Оцінки без націнки» і мав на меті подолати ситуацію, коли викладачі ВНЗ вимагають хабар у студента (хоча розумію, що ситуація в більшості якраз навпаки, але варто було звузити тему для ефективної роботи).
На закінчення Форуму учасників чекали два сюрпризи.
Спочатку показали невеличкий документальний фільм про журналістів-розслідувачів, які працювали над знайденими у Межигір’ї мокрими документами стосовно бухгалтерії Януковича. Ця ініціатива відома як «Yanukovychleaks». Після перегляду Влад Лавров, який був безпосереднім учасником тих подій, відповідав на всі питання форумців.
Але дійсним подарунком на закриття Форуму стала лекція економіста зі світовим ім’ям Богдана Гаврилишина. Саме за підтримки його Фонду і став можливим цей захід. Цей 88-річний дідусь надав учасникам скільки натхнення і бажання йти далі, що це складно передати словами. Богдан Дмитрович вірить у те, що саме молодь може трансформувати Україну і змінити її суспільство, саме тому його Фонд і інвестує у майбутню еліту нашої країни. І цю людину не хочеться підвести і розчарувати.
Форум закінчився. Але лишилися знання, лишилися контакти, ідеї і натхнення працювати. А це – найголовніше.
Роман Повзик