Created with Sketch.

Арабський світ проти неоосманізму

28.03.2020, 09:50
Фото: TopCor

Туреччина перетворилася на своєрідний аналог «русского мира».

У чому не відмовиш президенту Туреччини пану Реджепу Тайїпу Ердогану, так це у вмінні об’єднувати проти себе здавалось непримиренних противників. У даному питанні він не надто поступається своєму кремлівському візаві Володимиру Путіну.

Туреччина за президентства Ердогана вже давно перетворилась на своєрідний аналог «русского мира» у арабському світі. Анкара прагне поширити свій вплив  ледь не на всі терени колишньої Османської імперії.  Постійні дипломатичні конфлікти, економічні війни та бряцання зброєю, а іноді і пряме військове втручання у справи незалежних країн – обличчя сучасної Порти.

Звісно, подібні дії не можуть сприяти позитивній реакції з боку інших гравців близькосхідного регіону. Однак у випадку Ердогана вийшло ще цікавіше. Його агресивний неоосманізм став рушійною силою для створення широкого антитурецького фронту з боку арабських держав від Західного Середземномор’я до берегів Перської затоки.

Ще на початку березня до рівня союзницьких угод дійшли давні антагоністи Сирійська Арабська Республіка та тимчасовий уряд Лівії у Тобруку. Під останнім маються на увазі керівні структури, які асоціюються з Лівійською національною армією під командуванням маршала Халіфа Хафтара.

Саме цю сторону громадянського конфлікту в Лівії підтримують США. Перед цим дипломатичні відносини між країнами були розірвані з початком «арабської весни» у 2012 році. Згідно з інформацією сирійського агентства SANA обидві сторони узгодили синхронізацію своєї зовнішньополітичної діяльності та спільні кроки по «відсічі турецькому втручанню і агресії проти сирійського і лівійського народів». 

Не секрет, що Туреччина перекинула в Лівію тисячі військових та бойовиків, які перед цим брали участь у бойових діях проти режиму Башара Асада у Сирії. 

Окрім Дамаску, дипломатів з Тобруку, а саме міністра закордонних справ, офіційно прийняли в Алжирі та Марокко. 

У відповідь, на днях сили уряду в Тріполі (умовні легітимісти, підтримувані Анкарою) завдяки турецьким підрозділам  взяли  стратегічну військову базу Аль-Ватія, підконтрольну російським найманцям ПВК Вагнера. Так, ці хлопці теж беруть участь у конфлікті. На цей раз на боці  Халіфа Хафтара. Росіяни та їх союзники втратили десятки танків та  6 літаків.

Тим часом у самій Сирії арабський світ вийшов на контакт навіть з місцевими силами курдів. Скажемо прямо: не надто приємні союзники з точки зору мусульманського світогляду. Розпочато пошук шляхів до порозуміння між офіційним урядом Сирії та формуваннями сирійських курдів.

Мова йде про політичне крило «Демократичних сил Сирії», основою якого є курдські загони народної самооборони. Посередником у цих переговорах виступила влада Єгипту.

За даними арабського видання «Аль-Арабі аль-Джадід» «миротворчі» ініціативи Каїру інспіровані монархіями Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів і спрямовані виключно проти дій турецьких військ у регіоні. Таким чином планують створити буферну зону на території Сирії та зупинити просування османів вглиб країни. Перед цим конфліктні ситуації ДСС з арабським світом виникали через небажання перших взаємодіяти з сунітськими племенами Заєвфраття, а саме засиллям курдів в місцевих радах.

«Завдяки» Анкарі подібні питання вже не стоять аж надто гостро.  Загалом тріумвірат Саудівська Аравія, ОАЕ та Єгипет перейшов на формат військової та фінансової допомоги бойовикам. 

Як і в прикладі з Лівією, ОАЕ відновили дипломатичні відносини з Дамаском. Перед цим шейхи утримувались від  контактів з сирійським урядом з початку громадянської війни у 2012 році.

А взагалі, як подумати, цікава виходить ситуація.

Арабські еліти разом виступають проти турків у ряді регіонів. 

Одночасно, між собою співпрацюють курди  та проросійські частини в Сирії, яких підтримують саудити та ОАЄ. І це при тому, що обидві країни є принциповими противниками шиїтського Ірану, який також виступає на стороні сирійської армії у даному конфлікті.

І тільки нещодавно ж згадували про нафтову війну арабських країн з Росією, яка ніби виступає як союзник у боротьбі з військами Ердогана.

На додачу США у Сирії ледь не напряму знищує ПВК Вагнера. А у Лівії вони працюють по один бік фронту. Отака от на планеті виходить «Гра престолів».

Спеціально для «Останнього Бастіону»

Журналіст, громадський активіст, учасник війни на Донбасі. Випускник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Співпрацював із виданнями «Факти», «Історична правда», «Час і Події»

Читайте також
Україна — форпост свободи, і її голос має бути почутий
Опінії
У Словаччині опозиція готує вотум недовіри уряду Фіцо через зближення з росією
Світ
КНР купує чергову африканську державу
Світ
Трамп-молодший прибув до Гренландії
Політика
Сподіваємося на нову еру
Війна
Москва і Тегеран укладуть військово-політичний союз під час інавґурації Трампа
Опінії