Іранці модифікують дрони та збирають зворотний зв'язок з поля бою
Матеріал підготовлено медіа агенцією Останній Бастіон із посиланням на роботу CAR.
Conflict Armament Research (CAR) задокументувала безпілотні літальні апарати (БПЛА) виробництва Ірану, які використовувала російська федерація для нападу на критичну енергетичну інфраструктуру в Україні. CAR раніше підтвердив іранське походження цих БПЛА, які спричинили серйозні збої в електропостачанні у великих містах, таких як Київ, і показав, що системи, які використовуються в Україні, покладаються на компоненти, вироблені компаніями, розташованими в Європі та Сполучених Штатах.
У січні 2023 року польова слідча група ЦАР задокументувала боєголовку іранського одноразового БПЛА Shahed-131. Це перший раз, коли аналіз цих боєголовок був опублікований у відкритому доступі. Аналіз CAR показує, що ця багатоцільова боєголовка була розроблена для забезпечення максимальної шкоди таким цілям, як критична інфраструктура, а також має значний вплив на здатність здійснювати швидкі ремонтні роботи.
CAR задокументував ряд помітних особливостей:
Використання боєголовок з кількома ефектами свідчить про те, що вони, можливо, були розроблені спеціально для атак на великі цілі, такі як енергетична інфраструктура. Це спостереження підтверджується тим фактом, що, хоча загальна обробка боєголовки здається добре зробленою, матриці фрагментації, здається, є пізнішим доповненням, з поганою підгонкою, обробкою, вирівнюванням і якістю.
Попередня документація CAR показує, що БПЛА Shahed можуть бути оснащені іншими типами боєголовок для інших цілей. У листопаді 2022 року CAR задокументував боєголовку БПЛА Shahed-136 із посиленим сталевим корпусом товщиною 7 мм, щоб він міг проникнути крізь конструкції перед тим, як детонувати. CAR оцінив, що ця версія боєголовки буде оснащена детонатором короткої затримки, призначеним для ініціювання основного заряду після потрапляння в ціль.
Аналіз CAR показує, що задокументовані боєголовки дозволяють БПЛА серії Shahed бути достатньо універсальними, щоб використовувати їх для різних цілей російськими військами в Україні. Хоча деякі створені для знищення цілей, розташованих за прикриттям, характерна багатоцільова боєголовка, яку спостерігали дослідники ЦАР у січні 2023 року, схоже, була розроблена, щоб завдати якомога більшої шкоди інфраструктурі у великому радіусі. ЦАР продовжує відправляти в Україну слідчі групи для спостереження за еволюцією та змінами в озброєнні, яке застосовує російська федерація під час конфлікту.