Відповідь Заходу на дії Росії ґрунтувалися на думці, що найбільший вплив серед наближених до Путіна мають олігархи. Нашкодь бізнес-елітам, що стоять за Путіним, і тоді ти можеш натиснути на самого російського президента.
Олігархи, дійсно, страждають від західних санкцій і падіння цін на нафту, - так чому ж бунтівники в Україні настають і ведуть мову про стотисячну армії?
Насправді, згідно з деякими теоріями, найвпливовіші радники Путіна сьогодні - це аж ніяк не олігархи. Їх місце зайняло військово-оборонне спів товариство, відоме під загальним ім'ям «силовиків», - армія, внутрішні війська, ФСБ, поліція та інші. Основна ідея цієї групи - що Росія оточена ворогами й повинна захищатися.
Для багатьох експертів з Росії уявлення про мислення Путіна виткане з чуток, припущень і таємного мистецтва ворожіння на кремлівській кавовій гущі. Один час західні спостерігачі вважали, що найбільший вплив на путінське світорозуміння надає Олександр Дугін - засновник антизахідної євразійської школи політичної філософії. Журнал Foreign Affairs навіть називав його «мозком Путіна», - але влітку, за словами самого Дугіна, він та інші «патріоти» були звільнені або відсунуті убік.
Колишній радник Путіна Сергій Марков повідомляє, що склад найближчого оточення Путіна в останній рік різко змінився: замість прокремлівських олігархів, для яких були важливі добрі відносини із Заходом, прийшли силовики. Якщо це правда, то це може означати, що західна Санкційна політика, яка повинна була примусити Путіна до зміни курсу в Україні через тиск на його багатих корешей, насправді підстебнула мілітаризацію російського суспільства і посилила відповідну реакцію Кремля на будь-які компроміси по Україні.
Експерти вже давно відзначають, що частка витрат на армію й органи держбезпеки у ВВП Росії зростає. Переозброєння армії, яке почалося десятиліття тому, різко прискорилося після повернення Путіна на пост президента в 2012 році. У цьому році військовий бюджет становить 80 мільярдів доларів - на 30% більше, ніж торік. Причому ця стаття бюджету звільнена від загального 10-процентного скорочення витрат, на яку пішов уряд у зв'язку з економічною кризою.
Головні російські яструби висловлюють у провідних ЗМІ забуті маргінальні ідеї. Так, колишній директор ФСБ Микола Патрушев нещодавно заявив, що Захід струсив пил зі старого задуму з розвалу СРСР і почав застосовувати його щодо путінської Росії.
До силовиків крім нього відноситься нинішній ватажок ФСБ Олександр Бортніков і міністр внутрішніх справ Володимир Колокольцев. Найвідоміший - це міністр оборони Сергій Шойгу: Крім самого Путіна це один з небагатьох по-справжньому популярних політиків, якого пам'ятають ще по багаторічній роботі в МНС.
Експерти відзначають, що піднесення силовиків аж ніяк не обмежується купкою генералів і вихідців з держбезпеки. Разом з сім'ями цей прошарок може становити приблизно 10 мільйонів чоловік - і турбота про них, можливо, навіть важливіша, ніж заявлені цілі переозброєння та модернізації армії, які все одно недосяжні.
Хоча сьогодні рейтинг Путіна перевищує 80%, у Кремлі знають, що це не буде тривати вічно і що внутрішні проблеми в Росії можуть призвести до біди. Тому багато уваги приділяється реформі поліції, щоб можна було припинити революцію в зародку.
На думку багатьох, Путін упевнений, що Захід має намір його повалити, можливо за допомогою Помаранчевої Революції зразок тієї, яка позбавила влади українського президента Віктора Януковича.
Однак ряди силовиків не можна назвати монолітними, вважають експерти. На практиці вони змагаються один з одним за вплив у Кремлі, і Путін може нацьковувати одних на інших. Інші експерти заявляють, що не можна приділяти цій групі переважну увагу і забувати про олігархів - саме їм доручено відтворити російську економіку в обхід санкцій і шукати нові джерела інвестицій і зростання.
Путін - хороший управлінець: він буде займатися відновленням балансу між групами, оскільки вони повинні сформулювати нову політику для мінімізації економічних втрат і нейтралізації загрозливих влади політичних тенденцій. А Путін дуже зацікавлений у власному політичному виживанні.
Відділ моніторингу
Останній Бастіон