Created with Sketch.

Бджолина магія проти мікробів

10:04

Прополіс – від брунькової смоли до «антибіотика широкого спектра».

Назва прополіс походить із грецької мови: «pro» означає «перед», а «polis» – «місто».

Тож слово прополіс можна перекласти як «перед містом».

Люди в давнину уважно спостерігали за природою й помітили, що бджоли зменшували льоток (вхід у вулик) за допомогою прополісу – тобто зміцнювали вхід до своєрідного «бджолиного міста».

Прополіс бджоли використовують не лише для ущільнення дрібних отворів, щілин і тріщин, а й для знищення занесених у вулик бактерій, грибків та інших мікроорганізмів. Саме тому внутрішня частина комірок, де розвивається розплід, покривається тонким шаром прополісу, а сторонні тіла або сміття, яке бджоли не можуть видалити, також ізолюються за його допомогою.

Спеціалізовані бджоли, так звані збирачки смоли, навесні обгризають смолу з бруньок дерев, а пізніше – також із листя, гілок і кори.

Однією з найважливіших смол навесні є та, що походить з бруньок тополі.

У природі смоляний покрив бруньок виконує важливу захисну функцію – він оберігає рослину від бактерій і грибків.

Бджоли пережовують смолу, змішуючи її зі своїми секретами, які, ймовірно, виконують роль розчинника. Антибіотичні властивості прополісу значною мірою походять саме з рослинних смол.
У вулику бджоли змішують смолу з воском і пилком, утворюючи неоднорідну речовину. Таким чином, прополіс є своєрідним відображенням рослинності, яку відвідують бджоли, і не має постійного хімічного складу.

Окрім 50–60 % рослинної смоли, бджолиний клей (прополіс) містить до 30 % бджолиного воску, близько 10 % ефірних олій і 10–20 % вітамінів, антибіотиків, ферментів, мікроелементів і вторинних рослинних речовин, зокрема флавоноїдів.

На сьогодні в прополісі хімічно ідентифіковано понад 200 окремих речовин.

Смола, що покриває бруньки тополі, використовувалася в традиційній медицині ще з давніх часів.

Смоли тополиних бруньок мають підтверджені антибактеріальні та протигрибкові властивості. Вони також сприяють загоєнню поверхневих ушкоджень шкіри, при геморої, обмороженнях і сонячних опіках.

Відома з часів Середньовіччя тополева мазь (відомо як Unguentum Populi) застосовувалася як засіб від геморою, а також як охолоджувальна мазь при опіках.

Читайте також
Суд змусив рейдерів повернути землі Національному парку «Дністровський каньйон»
Кримінал
Екологи закликали Опішнянську селищну раду створити заповідник
Полтава
Екологи виявили на Полтавщині місцини із червонокнижною ковилою
Полтава
Екоцид локального масштабу у Диканьці
Полтава
Екологи знайшли на Черкащині курган із червонокнижними рослинами
Життя
На Черкащини затримали браконьєрів, які забили косулю
Кримінал