Created with Sketch.

Божевільний план Міненерго

11.03.2021, 10:36

Як Зеленський бореться з олігархами

Ну що, у мене погані новини для вас.

Поки Мендель тут розповідає, як Зеленський бореться з Фірташем і вже майже його переміг, Міністерство енергетики, а точніше Єрмак з Вітренко, продавили міністра економіки Петрашку і, мабуть, Шмигаля.

Божевільний план Міненерго стане реальністю. Нафтогаз, під загрозою звільнення Наглядової ради та керівництва компанії, зобов'яжуть продати ЗА ЗАЛИШОК БЕРЕЗНЯ річну норму ПОБУТОВОГО СПОЖИВАННЯ ГАЗУ за фіксованою ціною. Продати це все доведеться постачальникам газу населенню, тобто, як мінімум, 60% газу за фіксованою ціною поїде Фірташу, тому що така його частка ринку.

Ще частину потрібно буде продати тепловикам, всім оцим теплокомуненерго і ТЕЦ, які зараз виповзають з опалювального сезону з нулем грошей і плановими ремонтами. Звідки Фірташ візьме бабки на такі закупівлі, я розумію - весь його бізнес це кредити путінських ВТБ і ВЕБа. Візьме кредит ще раз, тим більше там чітко видно заставне майно. А звідки візьмуть гроші на річну закупівлю і фінгарантії тепловики, особливо ті, що комунальні? Особливо як вони встигнуть це зробити за два тижні березня?

Попри те, що подає проєкт постанови МЕРТ (Вітренко тільки написав доручення на МЕРТ) в постанові ВСЕ ЩЕ НЕМАЄ ЖОДНОЇ ЦИФРИ, крім дат і номерів. Тобто, немає ніяких розрахунків, немає ніяких обґрунтувань, немає ніяких моделей, нічого взагалі немає, немає рекомендованої фіксованої ціни, немає правил продажу, просто типу внесуть зобов'язання в політику власності НАК Нафтогаз і привіт. МЕРТ слідом за Міненерго пише що ніякі розрахунки не потрібні.

Вся ця розкіш буде проголосована на Кабміні на цьому тижні, якщо чутки не брешуть.

Результати будуть наступні.

В МВФ будуть вражені. Вони завершили місію з пропозицією повернутися до переговорів, коли закінчиться дія, введених перед цим Вітренко, обмежень на ціни на газовому ринку. Тепер можна вже не повертатися, тому що обмеження, по суті, пролонгується на рік і вписуються в політику власності держкомпанії. Фіксована ціна це і є те обмеження ціни просто назва інша.

Ринок газу вмирає, тому що ніякого ринку вже немає. Все однакове, все коштом Нафтогазу. Нехай Нафтогаз там кредити бере для УГВ, несе ризики при розвідці та видобутку, нехай будуть націоналізовані всі збитки, а трейдери та Фірташ нехай приватизують прибуток. Відмінний план як стати мільярдером. Тепер 10% прибутку на газі Нафтогазу отримує Фірташ та інші постачальники, а не держбюджет через Нафтогаз. У чому тут хитра логіка я не розумію. Фірташ заробляє кілька мільярдів гривень (як мінімум), йому потрібніше, ніж нашому держбюджету напевно, держбюджет візьме кредит.

Йдемо далі.

При такому рівні продажу всього і вся на всі боки, Укргазвидобування може легко полетіти в дефолт влітку. До того ж є проблема і з кредитами в УГВ, майже напевно така зміна схеми реалізації газу вплине на застави.

Далі вилка.

Якщо ціна на газ раптово впаде, то у нас для споживача вона все одно залишиться високою (вже ж всі купили за такою ціною річний обсяг) і Фірташ прикурить без ризику свої 10%.

Якщо ціна на газ зростає (вище ніж фіксована) або фіксована виявляється низькою, то трейдери та Фірташ, можуть поставити законтрактовані обсяги газу на експорт. Тобто продати закордон, наварюючи на різниці між фіксованою ціною Вітренко і ринковою в Європі. І ми, споживачі, залишимося без газу. І нічого не можна буде зробити, тому що тією ж постановою Нафтогаз зобов'язують щомісяця продавати 100% видобутку газу Укргазвидобування. Зайвого газу просто не буде, у всякому разі за низькими цінами.

І не існує ніякого механізму примусити постачальника поставити газ населенню, якщо за кордоном буде дорожче. Це держкомпанію ми можемо примусити. А приватник, після того, як він купив газ у держкомпанії, нікому нічого не зобов'язаний. Це його газ. Захотів, продав населенню. Не захотів, продав туди, де дорожче. Захотів, купив у нас газ дешево, а населенню все одно продав дорого. Це його газ, він же його купив. Це його право, тому що це ринок.

У такому випадку всі кому не поставив газ його постачальник, скидатимуть своїх клієнтів на Постачальника Останньої Надії. Тобто на Нафтогаз. Який перед цим, як ви пам'ятаєте, зобов'язали весь свій газ продати на рік, а що залишилося в повному обсязі продавати кожен місяць. Далі Нафтогазу доведеться закуповувати газ в Європі за зимовими спотовими цінами (і постачати населенню за такими) або нам всім доведеться сидіти без газу.

Здається в цей момент Володимир Олександрович зрозуміє, як його розвели та буде приголомшений, але буде вже пізно. Запит на справедливість буде реалізований максимально зрозумілим для виборця Зеленського способом.

Навіщо все це робиться, крім того, щоб дати зрубати Фірташу скільки-то грошей у мене ідей немає.

А ні, брешу, є.

Андрій Борисович Єрмак теж вирішив стати мільярдером перед виходом фільму Беллінгкета про вагнерівців. Я от не вірив, що там якусь Бімби-ракету знімуть, але тепер починаю вірити. Інакше навіщо так різко майструвати з вітренок і палиць золотий парашут на газових ф'ючерсах? Приватизація прибутків, а ви там Зебітєсь дорогі громадяни з вашими націоналізованими збитками.

Ось така боротьба з олігархами.

Здається Байден нормально оцінить старання Офісу Президента Зеленського допомогти Фірташу компенсувати витрати на адвокатів, які захищають Фірташа від ФБР.

Відмінний план, посони. На п'ятірочку.

Лайк, репост, всім белінгів.

UPD

Люди з ринку в приват підказують, що опинитися перед зимою без фізичного газу, це кращий пролог для початку переговорів про прямі поставки газу з Росії. Постачати звичайно будуть «незалежні компанії».

Читайте також
Китайська коронаекономіка не потребує блакитного палива з РФ
Опінії
Зима буде холодною: і в Європі, і в Україні
Опінії
Норвегія максимально збільшила видобуток газу
Економіка
Занепад лівацьких медіа та їхній вплив: аналіз сучасних тенденцій і скандалів
Опінії
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами?
Опінії
Мобілізація — політична проблема, а проблеми з мобілізацією теж політичні
Опінії