Created with Sketch.

Чи врятує археологічні скарби заборона металошукачів?

05.02.2018, 09:37

Нещодавно представниками Управління охорони культурної спадщини вкотре було піднято питання про звернення до Верховної ради з метою реєстрації закону про заборону металошукачів, як засобів, що сприяють розкраданню археологічних цінностей пошуківцями– любителями.

Нагадаємо, що минула спроба здійснювалась ще у 2011 році, коли Верховна Рада України зареєструвала проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" (щодо охорони культурної спадщини) №9425. Ним передбачалась кримінальна відповідальність за використання без відповідного дозволу металодетекторів, або будь-якого іншого пошукового обладнання. У разі порушення, копачів очікував штраф у розмірі 17 тис. гривень та конфіскація обладнання, або позбавлення волі строком до 5 років. Проте як ми розуміємо, проект закону було провалено і на сьогоднішній день все залишається на своїх місцях.

У минулій статті «» ми розповіли про те, як чорні археологи збувають накопані скарби на ресурсі «Violity», проте сьогодні важливим питанням є: «Чи зупинить розкрадання археологічних цінностей заборона металошукачів?».

У першу чергу, ми вирішили запитати у самих копачів, що вони думають про можливу заборону детекторів.

– Поки металошукачі не заборонені, – немає сенсу говорити про це. Таке вже намагались впроваджувати. Та не вийшло, бо самі ж депутати є великими колекціонерами, і чорної роботи (щоб поповнити свої колекції) вони робити не будуть, – розповідає пошуковець Юрій Морець.

За словами археолога Святослава Химича, який і розповів нам у минулій статті про засоби збутку викопних експонатів «камрадами», причина розкрадання і продажі національного надбання не у самих виконавцях чорної роботи, а у державному апараті, який або не хоче бачити даного факту, або просто заохочує до цього, провалюючи все нові і нові законопроекти.

– Вже вкотре порушують це питання, але результатів я поки не бачу. Якщо навіть подадуть цей законопроект, – він буде просто проігнорований. Держава не готова зберегти своє надбання. У такому разі вона змушена лише викупати знайдене, а якщо вона не готова робити і це, їй залишається лише дорости до розуміння проблематики, – додає Химич.

За даними правозахисної організації «Спільна мета»: на сьогоднішній день на території України залишається близько 150 тис. археологічних памяток, на території яких було зафіксовано факт роботи чорних археологів. Але цікавим залишається те, що деякі з них хоч і є у державному реєстрі, проте жодних заходів з охорони цих об’єктів не зафіксовано.

Продовження читайте у наступній статті.

Олександр Гуцул

Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава