Гроші йшли на: харчування, оренду авто, готелів і друк нагрудних табличок.
USAID передбачило програму на 23,99 млн доларів для Судової адміністрації України.
А військові записують відео в своїх соцмережах та просять донатити на дрони.
В бюджеті грошей не вистачає.
Кейтеринг, оренда авто, готельних номерів, авіаперевезення, оформлення віз, друк нагрудних табличок: загальна сума передбачених витрат для Державної судової адміністрації України від програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) складає майже 24 млн доларів США, з яких ДСА за 2 роки використала 16,6 млн доларів.
ІІ півріччя 2022 року
Отже, за період з липня 2022 року по грудень 2022 року ДСА використала 3 124 173 доларів США, наданих програмою уряду США USAID «Справедливість для всіх». Звіт до Кабміну підписав Олексій Сальніков.
За ці кошти було зроблено зокрема наступне.
- Залучена експертка Вікторія Дженнет (Німеччина), яка дослідила проблематику результатів діяльності, позитивного і негативного досвіду залучення громадськості до процедур кваліфікації кандидатів на посаду судді та діючих суддів на прикладі Громадської ради доброчесності та подібних їй інституцій.
Однак її звіт презентовано партнерам і донорам не було.
- ДСА мала намір здійснити переклад українською мовою книги професора Ганса Пітера Ґравера «Герої права». Але не встигла це зробити.
- Проведено координаційну зустріч донорів, під час якої спільнота медіаторів дала пропозиції про план дій. Разом з тим, зазначається, що багато медіаторів виїхали за кордон, і фокус їх діяльності змінився.
- Напрацьовані проекти модельних програм практики в судах, адвокатурі, прокуратурі та органах юстиції (як вони реалізовані – не вказано).
- У співпраці з лідерами юридичного клінічного руху США підтримано проведення шести практичних онлайн-семінарів.
- Бажаючим опановувати англійську мову серед представників Міносвіти і ДСА, а також викладачів і студентів правничих шкіл дали доступ до онлайн-платформи RealllyEnglish.
- Київський районний суд Одеси здобув визнання в Раді Європи і увійшов до трійки номінантів на премію «Кришталеві ваги правосуддя». Розширено послуги громадських центрів правосуддя (ГЦП) Одеської області і створено ГЦП у місті Вижниця Чернівецької області.
- Провели круглий стіл з іншим отримувачем коштів від USAID – Асоціацією правників України.
- Досягли домовленість про проведення онлайн-семінару (тобто, не провели, а лише досягли домовленості – прим. ред.) з обміну досвідом у сфері юридичної освіти.
- Також «в процесі виконання» було надання підтримки членам Конкурсної комісії з добору членів ВККС, а також членам Етичної ради з відбору членів Вищої ради правосуддя.
- Проведено кілька вебінарів, зокрема на тему «Дослідження нейронауки у сфері прийняття судових рішень» та фокус-груп (що б це не означало).
- Допомогли депутатам у розробці проекту закону №8268 (не прийнято парламентом) про застосування норм міжнародного права та зробили для них інформаційних буклет тощо.
При цьому у ДСА «відбулися суттєві затримки в закупівлі» (тобто, у звітний період так і не відбулася закупівля) обладнання для відновлення судів Київської області, постраждалих від військових дій.
Отже, все це коштувало програмі федерального Агентства США більше 3 млн доларів.
І півріччя 2023 року
За період з 1 січня 2023 року по 31 червня 2023 року ДСА використала 4 177 524 доларів США від Уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Звіт підписав Олексій Сальніков. За цей період, серед іншого, зроблено наступне.
- Як і у другу половину 2022 року йдеться про залучену експертку Вікторію Дженнет (Німеччина), яка досліджувала проблематику залучення громадськості, але її звіт партнерам та донорам так і не презентували.
- ДСА знов мала намір здійснити переклад українською мовою книги професора Ганса Пітера Ґравера «Герої права», але її так не переклали в цей період.
- Знов вказано, що Київський районний суд Одеси здобув визнання в Раді Європи і увійшов до трійки номінантів на премію «Кришталеві ваги правосуддя», а також про розширення послуг громадських центрів правосуддя.
- Як і у звіті за 2022 рік, знов йдеться про координаційну зустріч донорів стосовно медіації і про медіаторів, які, на жаль, поїхали за кордон.
- З нового у цьому звіті зокрема – пункт 11, відповідно до якого «зацікавлені студенти та викладачі отримали знання про права людини, в суспільстві, що змінюється, в тому числі, про забезпечення прав вразливих груп, зокрема жінок та представників ЛГБТ-спільноти». Відповідно був проведений 1 гостьовий курс на 40 людей, який читав професор зі США.
- Також новий пункт – це підтримка Національної школи суддів у розробці та розповсюдженні Настільної книги судді для розгляду справ про міжнародні злочини.
- Серед реальних витрат, які вказані у звіті за цей період – це 310 тисяч доларів США, за які купили обладнання для постраждалих від бойових дій судів Київської області.
Тобто, з загальної суми в 4,1 млн доларів США, використаної ДСА за І півріччя 2023 року, лише 310 тисяч доларів склали витрати на придбання реального обладнання для постраждалих судів.
Загалом в цей період основна увага ДСА чомусь була зосереджена на лекціях та інших заходах в сфері правової освіти, хоча це не є профільним завданням саме ДСА.
При цьому чимало заходів йменуються як «підтримано зусилля» іншої інституції, що викликає питання стосовно частки докладених саме адміністрацією зусиль.
Також ДСА отримала у цей період 304 тисячі грн від Консультативної місії ЄС в Україні, які витратила спільно з Національною школою суддів. Ще 583 тис. грн надав уряд Данії.
ІІ півріччя 2023 року
За друге півріччя 2023 року ДСА використало 4 347 589 доларів США від Уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Звіт підписував вже новий очільник ДСА – тимчасово виконуючий обов’язки голови Максим Пампура.
За цей період зокрема було зроблено наступне.
- Знов йдеться про залучену експертку Вікторію Дженнет (Німеччина), звіт якої все ще очікував на презентацію донорам.
- Знов не встигли перекласти книгу професора Ганса Пітера Ґравера.
- Знов вказано про Київський районний суд Одеси і номінацію на премію «Кришталеві ваги правосуддя», про розширення діяльності громадських центрів правосуддя
- Все ще продовжується спроба запустити спільно з Асоціацією правників України онлайн-платформу для стажування українських студентів правників в Україні та за кордоном.
- Багато йдеться про налагодження контактів з різними правничими школами
- Також йдеться про те, що ДСА підтримало проект іншого отримувача допомоги USAID – Асоціації правників України щодо запровадження класифікатора професій правників тощо.
Багато згадок про підготовку різних звітів, презентацію посібника, розробленого ГО, «надання підтримки зусиль».
Значну частку звіту займають питання, пов’язані з правничою освітою.
Всі ці заходи, зі змістом яких можна ознайомитися в кінці статті, вартували USAID ще 4,34 млн доларів США.
І півріччя 2024 року
Найбільша сума від програми USAID була використана ДСА за перше півріччя 2024 року – 5 018 797 доларів США.
За цей період ще більша частка заходів стосувалася не судової влади, а правничої освіти і реформи освіти для юристів. Так, у звіті за 2024 рік це майже половина заходів, включно з підтримкою поїздки 20 студентів до Відня і розробки проекту реформи юридичної освіти.
Зокрема було:
- підтримано НАЗЯВО щодо оцінки законодавства про акредитацію освітніх програм
- підтримано Міносвіти щодо вдосконалення Єдиного державного кваліфіспиту для правників.
- підтримано Реанімаційний пакет реформ у «підтримці напрацювання бачення інституційного розмежування фахівців для правничої професії та органів правопорядку»
- підтримано концепцію реформи юридичної освіти, яку розробила Робоча група (детальніше про реформу можна прочитати за посиланням)
- підтримано проект АПУ щодо класифікатора професій
- доопрацьовано інтерфейс онлайн-платформи стажувань для студентів на сайті іншого отримувача допомоги – Асоціації правників України.
Крім реформи правничої освіти, йдеться про наступне:
- розробка ВРП показників доброчесності суддів та кандидатів в судді.
- забезпечення роботи членів Конкурсної комісії для відбору членів ВККС, яка наполовину складається з міжнародних експертів, та Етичної ради, яка також наполовину складається з іноземних експертів, а також Дорадчої групи експертів з міжнародними експертами, які намагаються відібрати кандидатів у судді Конституційного Суду України.
- «триває» розробка ТЗ на нову систему документообігу суду
- Крім того, ДСА закупило для Національної школи суддів річну Бізнес-ліцензію ZOOM для онлайн-заходів.
У досягнення собі ДСА також записала підтримку Ради суддів України в розробці змін до Кодексу суддівської етики та у розробці комунікаційної політики у висвітленні справ про воєнні злочини.
У рамках грантового проекту інший отримувач коштів USAID – Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» здійснила аналіз рішень судів у справах про сексуальне насильство. Але звіти «ЮрФем», як вказано у документі, мали бути представлені у вересні 2024 року.
В якості незавершених (триваючих) закупівель ДСА вказала на закупівлю програми для проведення анонімного тестування загальних знань у сфері права та спеціалізації суддів в електронному форматі і закупівлю послуг з оцінки технічного завдання ВККС щодо розробки електронного досьє судді (кандидата на посаду судді). Також було закуплено обладнання для медіакласів ВККС.
Крім того, було проведено орієнтаційну сесію для членів Конкурсної комісії з відбору Служби дисциплінарних інспекторів, надано підтримку в підготовці і перевірці практичних завдань кандидатів в СДІ ВРП.
ДСА відзвітувала про друк 5000 примірників книги Тома Бінгема «Правовладдя», яку 14 червня 2024 року було презентовано в готелі «Хаятт» у Києві з кейтерингом. Чимало сказано про «науспішнішу модель співпраці» у вигляді громадських центрів правосуддя.
Цей об’єм проробленої в першому півріччі 2024 року роботи ДСА вартував агентству США більше 5 млн доларів.
Слід зазначити, що це не єдина програма. ДСА також допомагали проекти уряду Великої Британії, проект ЄС, МЗС Канади, ООН тощо.