Created with Sketch.

ДП «Ліси України» саботує створення пралісових пам'яток природи у Карпатах, – WWF-Україна

11:42
WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу заповідання пралісів
Фото: Ludmila Slominska / WWF-Ukraine

WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу заповідання пралісів

ДП «Ліси України» двічі відмовило WWF-Україна у погодженні створення пралісових пам’яток природи загальнодержавного значення. Попри наявність усіх необхідних наукових обґрунтувань та висновків, державне підприємство не надає відповідного природоохоронного статусу майже 2 тис. га найцінніших лісів Закарпатської та Івано-Франківської області, а саме:
 

ДП «Ліси України» також відмовляє у погодженні створення низки інших об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення у цих же областях, серед яких пралісові пам'ятки природи «Природні ліси Нижньоволовецького лісництва», «Квазіпраліси басейну р. Мокрянка», «Квазіпраліси басейну р. Мокрянка», «Праліси Краснянського лісництва», «Квазіпраліси Тиховецького лісництва», «Праліси і квазіпраліси Усть-Чорнянського лісництва», «Праліс Русько-Мокрянського лісництва», «Квазіпраліси Кедринського лісництва», «Праліси Плайського лісництва», лісовий заказник «Нижньоволовецький», розширення ландшафтного заказника «Грофа» та ботанічного заказника «Горгани і Тавпіширка». Окрім того, без відповіді зі сторони ДП «Ліси України» залишаються клопотання WWF-Україна на створення заповідних урочищ «Бистрицьке», «Зеленицьке», «Зубровицьке» та «Козя». Загальна площа непогоджених об’єктів становить  понад 5 тис. га.

Висновки про належність цих лісових ділянок до пралісів і квазіпралісів підготовлені WWF-Україна відповідно до Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів та погоджені тоді ще окремими лісогосподарськими підприємствами, на землях яких вони знаходяться (нині філії ДП «Ліси України»).  Наступний логічний етап — створення пралісових пам’яток природи у межах погоджених лісових ділянок. Для цього WWF-Україна подав відповідні клопотання ще у липні 2023 року, які у жовтні 2023 року отримали схвалення Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України» для створення заповідних об’єктів на наступному етапі необхідно отримати погодження власника і користувача природних ресурсів, яким у цьому випадку є ДП «Ліси України».
 

ДП «Ліси України» відмовляє у погодженні клопотань, мотивуючи це:
 

  1. Невідповідністю вимогам Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів — у відповідь на ці зауваження WWF-Україна надав аргументовані розрахунки, які доводять відповідність вимозі Методики щодо відстані між будь-якими двома протилежними межами через середину ділянки (масиву), яка повинна становити не менше ніж 200 м. Проте підприємство повторно відмовило у погодженні зазначених пралісових пам’яток через «неврахування зауважень». 
  2. Невідповідністю матеріалів, наданих у клопотанні, Методичним рекомендаціям щодо розроблення проєктів створення природних територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, які насправді не є нормативно-правовим актом, не встановлюють нових правових норм, а є базовими пропозиціями й не можуть бути приводом для відмови у наданні заповідного статусу. 
  3. Вимогами до надання пропозицій щодо ширини охоронної зони навколо пралісових пам’яток природи — причина є неправомірною, оскільки охоронні зони встановлюються матеріалами лісовпорядкування.

Такі відмови є абсурдними та не мають сенсу, оскільки на всі лісові ділянки, які мають статус пралісів, квазіпралісів та природних лісів, вже поширюється відповідний природоохоронний режим (з відповідними охоронними зонами), передбачений чинним законодавством незалежно від створення пралісової пам’ятки природи. У таких лісах забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні, рубки формування і оздоровлення лісів (крім догляду за лінійними об’єктами та вирубування окремих дерев під час гасіння пожежі), будівництво споруд, прокладання шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, випасання худоби, промислова заготівля недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та служби лісової охорони.
 

WWF-Україна вважає, ДП «Ліси України» під формальними та необґрунтованими приводами відмовляється погоджувати створення пралісових пам’яток природи, висновки щодо яких були погоджені лісогосподарськими підприємствами ще до змін в управлінні лісової галузі. Ми бачимо, що всупереч заявам про прогресивний і проєвропейський характер реформи лісової галузі підходи до управління досі залишаються «радянськими».
 

Пралісові ділянки Українських Карпат є важливими осередками біорізноманіття на рівні усієї Європи, а їх збереження є частиною євроінтеграційних зобов’язань України. Унікальні екосистеми старовікових природних лісів та види живих організмів, занесені до Червоної книги України також є нашим національним надбанням. WWF-Україна системно працює над тим, щоб захистити від вирубки або господарського втручання якомога більшу кількість цінних старовікових лісів. Для цього вже понад 10 років ми проводимо роботу з ідентифікації таких лісів та надання їм охоронного статусу. Ми вважаємо, заяви про те, що рівень та ступінь охорони лісів в Україні є достатнім і складає 16 %, є маніпулятивними, адже лише близько 1 % лісів природно-заповідного фонду повністю виключені із лісогосподарського використання, коли у решті об'єктів дозволяється проведення лісогосподарських заходів. 
 

WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу та погодити надання пралісам належного природоохоронного статусу. Захист старовікових лісів — це внесок у майбутнє нашої природи, відповідність євроінтеграційним стандартам та прояв відповідальності перед наступними поколіннями.

Джерело: WWF-Україна

Читайте також
У Карлівці виявили заплаву із червонокнижними рослинами
Полтава
У Гадяцькій громаді екологи виявили червонокнижну ковилу
Полтава
Київські екологи пропонують створити заказник у Решетилівській громаді
Полтава
Науковці знайшли живих мікробів віком 2 мільярди років
Життя
На Полтавщині шукають рідкісну червонокнижну рослину
Полтава
Таємниці чутівського Чорного лісу
Полтава