Його співрозмовниця видавала себе за українку.
Колишній офіцер армії США, який після виходу у відставку працював цивільним фахівцем в Повітряних силах, визнав свою провину в змові з метою передання секретної інформації про війну росії проти України через іноземну онлайн-платформу для знайомств.
Про це пише CBS News.
64-річний Девід Слейтер, який мав доступ до інформації під грифом «цілком таємно» у своєму підрозділі — Стратегічному командуванні США (USSTRATCOM) на авіабазі Оффат у штаті Небраска — визнав провину за одним пунктом обвинувачення під час засідання у федеральному суді в Омасі в четвер. В обмін на це два інші пункти обвинувачення було знято.
«Слейтер зрадив свій обов’язок захищати цю інформацію, добровільно передавши відомості, що становлять державну таємницю, невідомій особі в інтернеті — попри багаторічний військовий досвід», — заявила федеральна прокурорка округу Небраска Леслі Вудс.
Стратегічне командування США відповідає за ядерне стримування та систему військового командування й контролю. За даними прокуратури, Слейтер проходив спеціальну підготовку з обігу з конфіденційною інформацією уряду.
Слейтер поки що залишається на волі до винесення вироку, яке заплановано на 8 жовтня. Прокуратура й захист погодилися, що термін ув’язнення має становити від 5 років і 10 місяців до 7 років і 3 місяців. Максимальне передбачене покарання — 10 років позбавлення волі. Суддя Браян Бюшер вирішить, чи прийняти цю угоду про визнання провини, і визначить остаточний вирок.
«Я змовився з метою навмисно передати інформацію, що становить державну таємницю, неуповноваженій особі», — написав Слейтер у своєму зверненні до суду від руки.
Як зазначив заступник генпрокурора з питань нацбезпеки Джон Айзенберг, Слейтер мав доступ до деяких із найзасекреченіших даних країни.
«Доступ до секретної інформації — це велика відповідальність», — додала прокурорка Вудс, наголосивши, що Слейтер мав би насторожитися щодо намірів невідомої особи.
За матеріалами справи, Слейтер і невстановлена особа спілкувалися про війну через електронну пошту та месенджер. Його регулярно розпитували про доступ до секретної інформації.
«Коханий, що видно на екранах у тій спеціальній кімнаті? Це так цікаво», — йшлося в одному з повідомлень, датованому березнем 2022 року. В іншому питали: «Милий Дейве, чи мають НАТО і Байден секретний план, як нам допомогти?»
Слейтер вийшов у відставку у 2020 році в званні підполковника. Він працював у секретному підрозділі на базі з серпня 2021-го по квітень 2022-го. Відвідував брифінги щодо війни росії проти України, які мали гриф «цілком таємно». Його затримали у березні 2024 року.
Згідно з угодою про визнання провини, він погодився, що передавав секретну інформацію, отриману під час цих брифінгів, через платформу для знайомств невстановленій співучасниці, яка представлялася жінкою з України. Ця інформація стосувалася військових цілей і можливостей російської армії та мала гриф «секретно».
«Обвинувачений знав і мав підстави вважати, що така інформація може бути використана на шкоду Сполученим Штатам або на користь іноземної держави», — йдеться в документі.
У первинному обвинуваченні зазначено, що співучасниця регулярно просила Слейтера надсилати їй секретну інформацію. В одному з повідомлень вона називала його «мій секретний інформатор-коханий!», в іншому — «Ти мій секретний агент. З любов’ю». А в ще одному вона писала: «Дейве, сподіваюся, завтра НАТО приготує дуже приємний “сюрприз” для путіна! Ти мені розкажеш?»
«Мій солодкий Дейве, дякую за цінну інформацію. Чудово, що двоє посадовців із США їдуть до Києва», — зазначалося в одному з повідомлень, датованому 14 квітня 2022 року.
У судових документах не уточнюється, хто саме була ця особа, чи працювала вона на Україну, чи на росію. Також не називається платформа для знайомств.
Речниця прокуратури США в Омасі Емі Дона́то заявила, що не може розголошувати ці подробиці. Адвокат Слейтера Стюарт До́рнан не відповів на прохання журналістів про коментар.
До того, як обвинувачення проти Слейтера стали публічними торік, військовослужбовець Нацгвардії Массачусетсу визнав провину в порушенні Закону про шпигунство, розмістивши надсекретні урядові документи — зокрема й щодо війни в Україні — на платформі для геймерів.