Created with Sketch.

Експерт Atlantic Council: Зеленський звільняє антикорупціонерів, це реванш

13.05.2020, 20:57
Володимир Зеленський
Фото: AllNewsUA.live

влада в Україні повертається до старих методів роботи

В Україні були звільнені голови податкової і митної служб Сергій Верланов і Максим Нефьодов, а також генпрокурор Руслан Рябошапка та низка міністрів, котрі мали добру репутацію на Заході, підкреслила заступник директора євразійського центру Atlantic Council Мелінда Харінг.

Експерт нагадала про те, що президент України Володимир Зеленський звільнив більшу частину Кабінету міністрів, який вона вважає значною мірою задовільним.

При цьому вона погоджується зі словами глави держави про те, що попередній уряд в цілому не досяг позитивних результатів. Одначе, пише Харінг, поважних міністрів він замінив на недосвідчених, а прозахідних – на критиків міжнародних фінансових інститутів.

Згадала експерт і про звільнення «чудового генерального прокурора».

На її думку, заміна Руслана Рябошапки на Ірину Венедіктову призвела  до відмови від реформи прокуратури.

«Вона скасувала деякі звільнення Рябошапки і заблокувала участь іноземних партнерів і громадянського суспільства в перевірці прокурорів», - написала спеціаліст.

Вона навела слова Центру з протидії корупції про те, що віднині «представники громадянського суспільства та іноземні партнери не будуть мати ніякого впливу на прийняття рішень».

Затим, відзначає Харінг, Зеленський звільнив керівників податкової і митної служб, «котрі малу добру репутацію на заході за їхню чесність, порядність і компетентність».

Згадавши обшук у Верланова, здійснений 7 травня СБУ, вона підкреслила, що чиновника звільнили в результаті боротьби з корупційними схемами у сфері обороту алкоголю і тютюну, зміни людей, які відповідали за центральний офіс Податкової служби, введення ротації в регіональних офісах, придушення схем шахрайства з ПДВ і відмови від найму тих, хто дискредитував себе раніше.

Тоді ж, зазначає експерт, звільнили Нефьодова, «відомого реформатора, котрий виступав за онлайн-закупівлі».

Харінг додала, що всі перелічені боролися з корупційними грошовими потоками, за що отримали кримінальні звинувачення.

Крім того, тривожить експерта і вірогідне переслідування Уляни Супрун, котра, на думку спостерігача, відмінно справлялася з обов'язками в.о. міністра охорони здоров'я. Харінг констатує, що в Україні розпочався реванш і впевнена в тому, що Захід повинен сформулювати своє ставлення до того, що відбувається.

Всі ці українські реформатори прийшли на посади різними шляхами, але їх об'єднує одне: за словами антикорупційних активістів, Верланов, Нефьодов і Рябошапка відрізали корупційні грошові потоки, а поспіль висунені кримінальні звинувачення є розправою.

«Ми отримали достовірний звіт про те, що може бути розпочатим розслідування стосовно доктора Уляни Супрун, котра відмінно виконувала обов'язки в.о. міністра охорони здоров'я і спробувала переглянути хитку систему охорони здоров'я України. Будь-яке переслідування Супрун чи її чоловіка, як громадян США, викликало б більше ніж здивування у Вашингтоні і Європі», - підкреслила Харінг.

Вона вважає, що в Україні починається реванш, а державна служба, медичні, антикорупційні і фіскальні реформи перебувають під загрозою.

«На минулому тижні міністр економіки Ігор Петрашко розкритикував українську систему закупівель ProZorro, що вже викликало критику двох найкращих організацій громадянського суспільства в Україні. Ножі зі всіх боків політичного спектру впродовж декількох місяців були націлені на Артема Ситника, главу Національного антикорупційного бюро України. Законопроєкт про його звільнення був зареєстрований і попередньо схвалений відповідним парламентським комітетом (що було б можливим лише за умови попереднього погодження з офісом Зеленського). Боротьба продовжується, вона далека від завершення», − вважає автор публікації.

Вона переконана, що Захід повинен висловитися з приводу цих процесів і спостерігати за позицією Києва.  

Читайте також
Прострочений диктатор Зеленський продовжує торгувати Україною
Політика
Міхеїла Кавелашвілі обрано президентом Сакартвело
Політика
Парламент Південної Кореї підтримав імпічмент президента
Політика
Президент Аргентини Мілей отримав італійське громадянство під час візиту до Риму, - Reuters
Політика
Син нардепки від «ЄС» Южаніної керував авто під наркотиками
Політика
Шмигаль допоміг втекти ворюзі. Але не вийшло
Політика