Війна з Росією на газовому фронті продовжується. Кінця і краю там не буде видно ще довго...
Тільки-но минув шок від ціни у понад $1000 за 1000 м3, як у середу — ціна на газ досягла захмарних $2000! І нехай зараз вона знову дещо "знизилася" — до $1300, це все одно значно вище за очікувані цифри.
Великий світовий попит на газ, і особливо на азійських ринках, відновлення економік в низці країн — всіма цими факторами вдало скористався Путін у своїй геополітичній грі. "Газпром" уже декілька місяців спокійно відмовляється збільшувати транзитні потоки до Європи та не соромиться "планово" ставити трубопроводи на ремонт, непрозоро натякаючи, що все може вирішити запуск "Північного потоку-2".
А ми рвемо на собі волосся, гарячково міркуючи, як прожити зиму за таких рекордних цін. Уряд "по-геройськи" змушує місцеву владу компенсувати з власних бюджетів низькі тарифи.
І, ймовірно, молиться на теплу зиму. Сподівання на гарну погоду – це загалом дуже погана стратегія; але для Зеленського, вочевидь, цікавіша відставка спікера Верховної Ради, а не газова незалежність.
У результаті в той час, як в Європарламенті депутати вимагають провести розслідування маніпуляцій з боку "Газпрому" та його впливу на енергетичну незалежність ЄС. А у Верховній Раді — займаємося зняттям спікера та перейменуванням селищ.
Важка зима все ще загрожує як побутовим споживачам, так і бюджетним установам та бізнесу. Великі рахунки за тепло й гарячу воду у школах, садочках та лікарнях — ляжуть тягарем на місцеві бюджети, а згодом — і на держбюджет.
Ідеалістичні меморандуми з країни єдинорогів про непідвищення тарифів вже зараз розбиваються об реальність у деяких регіонах України. На Житомирщині вже у жовтні підвищать тарифи на опалення та газ для населення на 5-7%; а для бюджетних установ, які так само утримуємо ми, все ще гірше.
У Хмельницькій області як тепло, так і гаряча вода для бюджетних установ здорожчає вдвічі... І це ми ще не згадуємо решту регіонів України, а мали б!
Тим часом усі західні ЗМІ пишуть, що тисячі підприємств в різних країнах зупиняються і можуть збанкрутіти, якщо такі шалені ціни протримаються ще декілька місяців. Українській економіці це так само загрожує.
Адже ціну у 40-50 тис. грн за тисячу кубометрів мало хто зможе пережити. На скільки знову знизиться прогноз зростання ВВП у 2021 році, який і так не бив рекорди завдяки "успішним" реформам монобільшості й Уряду?
І тому виникає багато аж незручних питань: де термінові засідання Кабміну та РНБО, де хоч якісь притомні пропозиції від них? За помилки монобільшості, бездіяльність та любов до політичних шоу заплатить кожен і кожна з нас зі своїх податків — здоров'ям дітей у холодних школах, цінами у магазинах, та робочими місцями.