Created with Sketch.

Іран запропонував США триетапну ядерну угоду, - Iran International

вчора, 16:25

Іран запропонував трьохетапну угоду про обмеження збагачення урану в обмін на скасування санкцій США.

Про це повідомляє видання Iran International.

Іран запропонував США трьохетапний план під час переговорів в Омані в суботу, який передбачає обмеження збагачення урану в обмін на скасування санкцій з боку США, повідомили три дипломатичні джерела в Тегерані виданню Iran International.

План був переданий міністром закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі в письмовому вигляді спеціальному посланнику президента США Дональда Трампа — Стіву Віткоффу під час тригодинних переговорів.

За словами дипломатичних джерел, у першій фазі Тегеран запропонував тимчасово знизити рівень збагачення урану до 3,67% в обмін на доступ до фінансових активів, заморожених Сполученими Штатами, та дозвіл на експорт нафти.

У другій фазі, за словами джерел, Іран назавжди припинить збагачення урану на високому рівні та відновить інспекції Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), якщо США скасують додаткові санкції та переконають Британію, Німеччину й Францію не запускати механізм автоматичного повернення санкцій ООН проти Тегерана.

У рамках цієї фази Іран також зобов’язується виконувати Додатковий протокол — додаткову угоду, яка дозволяє МАГАТЕ проводити раптові інспекції об’єктів, які не були офіційно задекларовані агентством.

Іран припинив дотримання цього протоколу у лютому 2021 року після того, як Трамп у своєму першому президентському терміні вийшов з попередньої міжнародної угоди щодо ядерної програми Ірану в 2018 році.

Третій і фінальний етап передбачає, що Конгрес США має ратифікувати ядерну угоду, а Вашингтон — скасувати як первинні, так і вторинні санкції. Іран, своєю чергою, передасть запаси високозбагаченого урану до третьої країни.

Іран заперечує прагнення створити ядерну зброю, і за оцінками американської розвідки, Тегеран ще не ухвалив остаточного рішення щодо її створення. 

Однак адміністрація Трампа попередила, що Іран має укласти ядерну угоду або зіштовхнеться з нападом.

Другий раунд переговорів, який має відбутися в Римі в суботу, може бути менш дружнім, ніж перший, у рамках якого Іран представив свій план.

У вівторок Вашингтон зайняв жорсткішу публічну позицію: як Білий дім, так і Вітков заявили, що метою США є повне припинення іранської ядерної програми — ідея, яку Іран неодноразово відкидав як неприйнятну.

Пропозицію Ірану схвально сприйняв Віткофф

За словами джерел Iran International, спеціальний посланник США Стів Віткофф схвально оцінив пропозиції іранської сторони, що стало несподіванкою для іранської делегації в Маскаті.

Офіційні особи Ірану, судячи з усього, залишилися задоволені першим раундом переговорів. Верховний лідер Алі Хаменеї у вівторок на зустрічі з вищим командуванням армії зазначив, що «перші кроки були реалізовані добре».

Однак дипломатичне джерело за межами Тегерана висловило скепсис щодо справжніх намірів Ісламської Республіки, заявивши, що вона намагається виграти час, затягуючи підписання угоди через складну багатофазну процедуру.

«Однією з причин, чому Верховний лідер Ірану погодився на відновлення переговорів, є необхідність виграти більше часу, адже він розуміє, що Іран наразі не здатен захиститися від нової повітряної атаки», — сказав співрозмовник.

«Іран фактично тягне час, щоб відновити свої можливості протиповітряної оборони, які були знищені Ізраїлем наприкінці жовтня, а також здатність виробляти ракети класу «земля-земля", які також постраждали під час тієї ж ізраїльської атаки», — додав він.

У четвер офіс воєнного злочинця Біньяміна Нетаньягу заявив, що його дії раніше зірвали спроби Ірану створити ядерну бомбу, коментуючи повідомлення The New York Times про те, що Трамп зупинив ізраїльські плани нападу на Іран.

«Нетаньягу очолював численні таємні та відкриті операції проти ядерної програми Ірану, і лише завдяки цьому Іран досі не має ядерного арсеналу», — йдеться в заяві.

У середу генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Іран «не так вже й далеко» від отримання атомної бомби.

«Це як головоломка: у них є всі частини, і, можливо, одного дня вони зможуть зібрати їх докупи. Ми ще не дійшли до цього, але мусимо визнати, що Іран уже близько», — сказав він в інтерв’ю Le Monde.

«Недостатньо просто сказати міжнародній спільноті: «У нас немає ядерної зброї», — щоб у це повірили. Це потрібно перевірити», — додав Гроссі.

У своєму останньому звіті за березень МАГАТЕ попередило, що за останні три місяці Іран суттєво наростив запаси високозбагаченого урану. Якщо ця тенденція продовжиться, теоретично цього може вистачити для виробництва шести ядерних бомб.

Читайте також
Ядерна загроза зростає
Опінії
Британія хоче застосувати ядерну зброю без дозволу США – Daily Express
Світ
Франція розмістить власні винищувачі з ядерними ракетами поблизу Німеччини до 2035 року
Політика
Франція може розгорнути свої ядерні сили в Німеччині для захисту Європи
Світ
Адміністрація Трампа звільнила сотні співробітників управління ядерної безпеки США, - CNN
Політика
Як насправді відбувалося ядерне роззброєння України. Хто і в чому винен?
Політика