Ним став Олександр Перцовський. Що про нього відомо?
Кабінет Міністрів України за поданням наглядової ради «Укрзалізниці» призначив Олександра Перцовського головою правління компанії строком на три роки.
Про це повідомила пресслужба «Укрзалізниці».
До завершення контракту з «Укрзалізницею» Євген Лященко, який з березня 2023 року до сьогодні займав посаду голови правління, продовжить працювати на посаді члена правління.
Крім того, з посад членів правління «Укрзалізниці» звільнено Володимира Крота, Ореста Логунова та Антона Мішина.
Олександр Перцовський працює в АТ «Укрзалізниця» з 2020 року. Дотепер він обіймав посаду члена правління та відповідав за пасажирський напрям.
У структурі «УЗ» він працює лише 4 роки, а до цього високопосадовець не мав жодного відношення до залізниці.
У 2016 році він розглядався на посаду голови іншої державної компанії – «Укрпошти», однак програв конкуренцію беззмінному генеральному директору поштового оператора Ігорю Смілянському.
З 2020 року він очолює пасажирські перевезення в «Укрзалізниці».
Після призначення Перцовського в «Укрзалізницю», у компанії почали різко лобіюватися інтереси найбагатшої людини України Ріната Ахметова.
У 2021 році головою правління «УЗ» призначили Олександра Камишіна, який у подальшому став Міністром стратегічних галузей промисловості, а зараз знову повернувся в «Укрзалізницю», паралельно обіймаючи посаду радника голови Офісу президента України на громадських засадах. У період з 2012 по 2019 роки Камишін працював у холдингу Ріната Ахметова SCM менеджером з інвестицій і входив до складу наглядової ради компанії Portinvest, яка також належить олігарху.
Не дивно, що призначені в залізничного монополіста топменеджери Ріната Ахметова лобіювали інтереси олігарха.
Як зазначають журналісти, ключова проблема пасажирських перевезень за останні 4 роки – це масштабна корупція у філії та в цілому у підприємстві. У 2023 році авторитет Перцовського різко виріс – йому почали давати все більше можливостей для здійснення махінацій. Це відобразилося у першу чергу на розмірі коштів, які отримав керівник пасажирських перевезень для закупівель.
Якщо у 2021 році Філія «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця» мала досить скромний бюджет на проведення тендерів – всього 31 млн гривень, то вже у 2023 році він виріс у 20 разів, і досягнув вельми солідних цифр – 607 млн гривень. Але, як виявилося, це був лише початок: у 2024 році (за неповні 10 місяців) «Пасажирська компанія» вже витратила 2,2 млрд гривень на проведення державних закупівель. Таким чином довоєнний і воєнний бюджет взагалі не можна порівнювати: він виріс щонайменше у 70 разів. Враховуючи те, що рік ще не закінчився, витрат буде значно більше.
Варто зазначити, що у філії максимально легко ховати розкрадання, оскільки власного бюджету вона не має – всі кошти, які надаються на проведення закупівель і операційну діяльність – це гроші АТ «Укрзалізниця». І звісно ж, чим більше коштів надається організації – тим більше можливостей для того, щоб їх вкрасти. Але таких масштабів розкрадання, які зараз існують у «Пасажирській компанії» «УЗ», навіть ми не очікували побачити.
Під час перегляду проведених державних закупівель філією залізниці, впадає в очі те, що три найбільших постачальники отримали фактично однакові суми коштів: ТОВ «Промилова Компанія «Збагачувач» одержало 162 млн грн за виконання контрактів, ТОВ «Союзтехноінвест» - 160 млн, а ТОВ «Атор консалтінг» - 157 млн. До всіх цих компаній виникають питання, оскільки їхній статутний капітал становить від 15 тисяч гривень до 1 мільйона гривень.
Тому питань до Олександра Перцовського виникає чимало.
«Укрзалізниця» залишається надпривабливим активом, над яким хочуть здобути контроль десятки українських олігархів.
Це і не дивно: за минулий рік дохід компанії склав 92 мільярди гривень. Тому активізація груп, пов’язаних із Рінатом Ахметовим напередодні призначення нового очільника акціонерного товариства є більше, ніж логічною. Але питання в іншому: судячи з тих масштабів розкрадань, які ми змогли виявити, Олександру Перцовському не про керівну посаду варто думати, а про ймовірність кримінального провадження та тюремного строку.