У 2023 році колекторські компанії в Україні отримали 737 млн грн виручки, з яких понад 160 мільйонів — дві компанії Сергія Тігіпка.
У 2023 році колекторські компанії в Україні згенерували 737 млн грн виручки, що майже на 18% більше ніж у 2021-му. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані Реєстру колекторських компаній, що нині налічує 79 юросіб, і визначили найбільші підприємства за статутним капіталом та сумою виручки за минулий рік. Найбільший приріст — у 190 разів — показало ТОВ “САНІГО”. А лідером за виручкою у 145 млн грн є ТОВ “Фінансова компанія “Європейська агенція з повернення боргів” Сергія Тігіпка. Детальніше про ринок колекторів в Україні — в новому дослідженні.
Аби реалізовувати свою роботу в Україні, колекторські компанії мають бути включені до Реєстру колекторських компаній (далі — Реєстр). Ведення цього Реєстру покладено на Національний банк України. Одним з ключових документів, що регулює діяльність колекторів, є Закон № 1734-VIII “Про споживче кредитування”.
У Реєстрі станом на жовтень 2024 року зафіксовано 79 колекторських компаній, 4 з яких вже виключені зі списку. У 2021 році до нього додалися 62 юрособи, у 2022-му — 5. Реєстр поповнили ще по 6 колекторських компаній у 2023-му і 2024 році відповідно.
У столиці зареєстровано 57 з 79 проаналізованих підприємств. Ще 2 компанії — на Київщині. В Запорізький та Чернігівській областях розміщені 6 і 5 юросіб відповідно. По три компанії на Дніпропетровщині та Одещині. А також по одній компанії зареєстровано у Кіровоградській, Львівській та Полтавській області.
Більшість колекторських компаній (36) працюють за КВЕДом “Діяльність агентств зі стягування платежів і бюро кредитних історій”. Ще 20 фірм з досліджуваного переліку працюють у сфері права. Для 7 компаній основним видом діяльності є “Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у.”. Всі інші вказали головний КВЕД у сферах інформаційної діяльності, нерухомості, консультування, дослідження, кредитування та ін.
Більшість юросіб (63) з Реєстру колекторських компаній зареєстровані як субʼєкти господарської діяльності до моменту введення в дію профільного закону, тобто до 14.07.2021 року. Лише 2 компанії зареєстровані у 2022 році: ТОВ «Кредит Колекшн» та ТОВ "КРЕДИТНА ФОРТЕЦЯ".
З досліджуваного списку 24 колекторські компанії пов’язані із 11 фінансово-промисловими групами в системі YouControl.
Примітка: Фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів (надалі вживатимемо “ФПГ” або “група”). Є аналітичною інформацією YouControl.
До ФПГ “Дельта М” входять 7 юросіб з Реєстру колекторських компаній, по 3 — до ФПГ “Група Сергія Бурки” та “DG Finance”, по 2 компанії мають фінансово-промислові групи “ТАС”, “PKO Bank Polski”, “Група родини Слюсаренко”. І одна компанія — ТОВ "УКРБОРГ" включена до складу двох ФПГ одночасно: “Астерс” та “Група родини Слюсаренко”.
Сукупна сума виручки за 2023 рік всіх проаналізованих компаній становить 737 млн грн, що майже на 18% більше ніж вони отримали у 2021 році. При цьому фінансова звітність за 2023 рік у форматі відкритих даних у 5 компаній з Реєстру відсутня. А виручка 17 юросіб з досліджуваного переліку дорівнює нулю. Серед компаній із нульовим оборотом в Реєстрі, зокрема, ТОВ "ГРОШІ 247". Дане підприємство входить до складу ФПГ “Група Валентини Жуковської”, в межах якої НБУ виділяє небанківську фінансову групу CreditUP, куди включені вищезазначене ТОВ "ГРОШІ 247" та ТОВ "ВЕЛЛФІН". Обидві компанії на своїх офіційних сайтах зазначають, що надають послуги мікрокредитування. Особа з таким самим ПІБ, Валентина Жуковська у період квітень 2009 - серпень 2012 рр. обіймала посаду голови правління КБ “Надра”, який знаходиться в стані припинення.
Виручка 34 фірм у 2023-му збільшилась, порівняно з довоєнним 2021 роком. Водночас оборот 31 компанії з досліджуваного переліку у 2023 році зменшився в порівнянні з показниками за 2021 рік.
Найбільший приріст виручки — у 190 разів — відбувся у ТОВ "САНІГО". З 9,6 тис. грн у 2021 році до 1,8 млн грн у 2023-му. Також значне зростання фінансових результатів показало ТОВ "ЦЕЛТИС", виручка якого зросла майже в 152 рази. Учасником компанії є Семен Матухно, зареєстрований у тимчасово окупованому Лисичанську Луганської області. У період березень 2018 — липень 07.2021 рр. учасником компанії був Роман Катеринчик. Особа з ідентичним ПІБ у період лютий 2022 — травень 2023 рр. була співвласником компанії ТОВ "МАЙ-АВТО" (з березня 2024-го — ТОВ «ДРАЙВ ЛІЗИНГ») разом з екснардепом Сергієм Тігіпком та Наталією Гордієнко. За інформацію видання “Ділова столиця” “Компромат на Бойка і Шарія? Навіщо Зеленський зустрівся з Кацубою в ОАЕ” від 22.01.2021 року, Наталія Гордієнко є матір’ю Олександра і Сергія Кацуб, що в різні часи обіймали одну і ту саму посаду — заступника голови правління НАК “Нафтогаз України”. Пані Гордієнко є учасницею та підписантом Харківської обласної організації ПП “Партія Шарія”, діяльність якої призупинена на період воєнного стану в Україні згідно Указу Президента України № №153/2022 від 19.03.2022 р.
Майже половину від загальної суми виручки колекторських компаній України у 2023 році отримали 5 компаній:
Найвищий показник за підсумками 2023-го показало ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ". Її учасником є ТОВ "ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ", що також входить до Реєстру колекторських компаній. А бенефіціаром обох фірм виступає екснардеп Сергій Тігіпко, який є ключовою особою ФПГ “ТАС”. Сумарно ці 2 колекторські компанії у 2023 році заробили трохи більш як 160 млн грн.
Друге місце за розміром виручки за 2023 рік у ТОВ "КРЕДИТЕКСПРЕС ЮКРЕЙН ЕЛ.ЕЛ.СІ." з показником у 71,5 млн грн. Бенефіціаром компанії є громадянин Швеції Огрен Йоста Леннарт. За даними DOU.ua, Creditexpress є частиною міжнародного холдингу SVEA. До його складу в Україні також входять ТОВ СВЕА ФІНАНС" та ТОВ "ДЕБТФОРТ УКРАЇНА". Остання також включена до Реєстру. Сума виручки обох компаній з холдингу SVEA, які є діючими учасниками колекторського ринку України, становила 100,6 млн грн. У червні 2016 — липні 2017 року учасниками ТОВ "ДЕБТФОРТ УКРАЇНА" були громадяни росії Олег Аніщик та Марія Телегіна.
Замикає трійку лідерів серед колекторських компаній за розміром виручки у 2023 році компанія ТОВ "ПЛАНЕТАВТО", що згенерувала 48,5 млн грн. Єдиною учасницею фірми є Вікторія Млинко. У травні 2020 — червні 2023 рр. учасником підприємства був Дмитро Дубілет з 75% статутного капіталу. Особа з ідентичним ПІБ — ексучасник ТОВ "ФІНТЕХ БЕНД", що працює під брендом monobank. За даними Forbes Ukraine, Дмитро Дубілет вийшов із компанії у 2019 році, коли став міністром уряду Олексія Гончарука. Наразі 33,74% ТОВ "ФІНТЕХ БЕНД" належить Олексію Дубілету, який за інформацією AIN.UA від 24.05.2024 року «Запускаємо один необанк за шість місяців, плануємо скоротити до чотирьох». Інтервʼю Дмитра Дубілета про свіжу інвестицію у $32 млн та український фінтех, є братом Дмитра Дубілета.
Виручка ТОВ "ПРІМОКОЛЕКТ.ЦЕНТР ГРОШОВИХ ВИМОГ" у 2023 році склала 46 млн грн. Бенефіціаркою фірми є громадянка Польщі Ева Заковіч. Згідно з даними НБУ, вона є контролером небанківської фінансової групи “PrimoCollect”, до складу якої регулятор відносить вищезазначене ТЗОВ "ФК "КРЕДИТ-КАПІТАЛ" та ТОВ "ФК "ТАЙГЕР ФІНАНС". Остання працює на ринку онлайн-позик під брендом EwaCash.
До п’ятірки також входить ТОВ "УКРАЇНСЬКА КОЛЕКТОРСЬКА АГЕНЦІЯ". Її керівником та учасником є Ігор Прихід. Особа з ідентичним ПІБ обіймала посаду керівника в компаніях ТОВ "ФК "ВЕКТОР ПЛЮС" (березень 2014 — квітень 2019 рр.) та ТОВ "ЕФ ТІ ТІ ІКС" (березень 2013 — липень 2016 року). Бенефіціаром обох товариств є Сергій Слюсаренко — ключова особа “Групи родини Слюсаренко”. Він також є бенефіціаром ще однієї фірми з Реєстру колекторських компаній — ТОВ "ДІ ЕНД ЕС ПАРТНЕРС".
Сукупна виручка 7 колекторських компаній зі складу фінансово-промислової групи “Дельта М” за 2023 рік склала 53,2 млн грн. Ключовою особою групи виступає Вячеслав Голуб, зареєстрований у місті Кагарлик на Київщині.
Приклади пов’язаних між собою колекторських компаній:
ТОВ «КБ «ЛЕГАЛ ПЛЮС» та ТОВ "СОФТФІНАНС" — бенефіціаром обох товариств виступає підприємиця з Запоріжжя Анжеліка Савчук.
ТОВ «ВІН ФІНАНС» (до липня 2024 року — ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ"), ТОВ "ПРОФІКОЛ" та ТОВ «ЮК «НЕВІДКЛАДНА ПРАВОВА ДОПОМОГА» пов’язані спільним бенефіціаром — Сергієм Демінським. Він також учасник ТОВ "ДІДЖИ ФІНАНС", яке НБУ, в травні 2023 року оштрафувало за порушення вимог щодо етичної поведінки, встановлених у статті 25 ЗУ “Про споживче кредитування”. Компанія ТОВ «ВІН ФІНАНС» за даними “Компаниум” — сервісу перевірки контрагентів в рф, до грудня 2021 року була учасником російської компанії ООО "ПКО "НОРД КОЛЛЕКТ" (до лютого 2023-го — ООО "ДИДЖИ ФИНАНС РУС").
Учасницею ТОВ "ВЕРДИКТ КОНСАЛТИНГ" та ТОВ "КОЛЕКТОРСЬКА КОМПАНІЯ "ВЕРДИКТ" є Олена Павленко з Одеси. Друга компанія зараз знаходиться в стадії банкрутства.
За останні три роки з Реєстру колекторських компаній було виключено лише 4 юрособи — дві у 2023 році та дві у 2024-му. Троє з виключених фірм змінили юридичну назву, місце реєстрації та склад учасників.
На початку травня 2023 року з Реєстру також була виключена ТОВ "ФК "Ю-БЕЙС", що входить до однойменної ФПГ “Ю-БЕЙС” на чолі із Денисом Шкіптаном. Компанію виключили менш ніж за тиждень до початку повномасштабної війни. Ця фірма потрапила до п’ятірки найбільших за розміром статутного капіталу у 25 млн грн. А перші дві сходинки займають ТОВ "ФК "ПРИВАТНІ ІНВЕСТИЦІЇ" та ТДВ "ІНТЕР-РІСК УКРАЇНА". Учасником обох компаній є польське підприємство “БАНКОВЕ ТОВАРИСТВО КАПІТАЛОВЕ С.А”. За даними структури власності ТОВ "ФК "ПРИВАТНІ ІНВЕСТИЦІЇ", розміщені на їх офіційному сайті, власником “БАНКОВЕ ТОВАРИСТВО КАПІТАЛОВЕ С.А” є PKO Bank Polski з Польщі. Цей банк є акціонером (97.43%) українського АТ "КРЕДОБАНК".
У квітні 2023 року з Реєстру виключили ТОВ "ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ЕССАЙМЕНТ", яке на початку березня 2023 року змінило назву на ТОВ "ДЖІ БІ ШІППІНГ", адресу реєстрації з Києва на Одесу, а також основний вид діяльності — зі сфери права на вантажний морський транспорт. Єдиним учасником компанії до виключення її з Реєстру був Сергій Бурка. У травні 2023-го до нього приєдналось ТОВ "ГАЗСЕРВІС ЮА" із часткою 50%. Сергій Бурка є керівником та засновником інвестиційної компанії Invest.UA, фінансової компанії "ЕСАЙМЕНТ", а також бенефіціаром 2 колекторських фірм з Реєстру — ТОВ «ЕССАЙМЕНТ КРЕДИТ МЕНЕДЖМЕНТ" та ТОВ «ЮФ «ЕССАЙМЕНТ».
Учасником ТОВ "ГАЗСЕРВІС ЮА" є Олександр Шостаковський. Особа з ідентичним ПІБ учасник ТОВ «БІГ БРО СЕРВІС» разом із Віталієм Величко. Останній згадується в матеріалі інтернет-видання “Наші гроші” від 07.04.2014 року “Приватизація залізниці Кривопішина” як бізнес-партнер багаторічного керівника Південно-західної залізниці Олексія Кривопішина.
В травні 2024 року з Реєстру також вибула компанія ТОВ "ДК КОЛЛЕКШН" (з травня 2024 року — ТОВ "ІБЕРДЖИ"). Зараз її керівником та учасником є громадянин Узбекистану Ісмоілов Ісмоіл Джахонгір Угли. До цього учасниками компанії були Дмитро Конюшко та чеська компанія KDC Investment s.r.o., 39% статутного капіталу якої належить чеському підприємцю Томашу Хлоупеку. Пан Хлоупек у грудні 2018 — жовтні 2021 року був бенефіціаром ТОВ "СТАР ІНВЕСТМЕНТ ВАН" (до серпня .2019 року — ТОВ "ЕЙПІЕС УКРАЇНА"). В матеріалі видання Mind.ua від 25.01.2019 року “Проблемні активи Фонду гарантування купила чеська компанія” ця компанія згадується як покупець непрацюючих кредитів балансовою вартістю близько 8 млрд грн. Цей портфель кредитів обійшовся компанії за даними Prozorro.Sale у понад 62 млн грн при стартовій ціні аукціону в 310,7 млн грн.
Останньою з Реєстру, у вересні 2024 року, була виключена компанія ТОВ "КОЛЕКТОРСЬКЕ АГЕНТСТВО ФАКТОР". За кілька днів після цього фірма змінила назву на ТОВ "СІГМА 2024" та прописку з Києва на Одесу. А також змінився склад учасників. Замість Андрія Михайлова, якому належало 100% статутного капіталу компанії, учасником став громадянин Узбекистану Шавкат Хайдаров. Особа з ідентичним ПІБ — Андрій Михайлов є учасником ще однієї колекторської компанії, що входить до Реєстру, і має майже аналогічну назву з виключеною фірмою — ТОВ "КОЛЕКТОРСЬКА КОМПАНІЯ ФАКТОР". Пан Михайлов став учасником останньої в травні 2022 року. До цього її учасником був Андрій Задорожний. Ця ж особа у серпні 2018 — жовтні 2022 року була учасником ТОВ "КОЛЕКТОРСЬКЕ АГЕНТСТВО ФАКТОР" (нині — ТОВ "СІГМА 2024").
На цей час в Реєстрі є ще кілька компаній, які змінили назву, адресу реєстрації та склад учасників: ТОВ "КРЕДИТНА ВИКОНАВЧА СЛУЖБА" (з грудня 2023 року — ТОВ "ДЕВІАНТ-ТРЕЙД") та ТОВ "КРЕДИТНО-ВИКОНАВЧА СЛУЖБА" (з грудня 2023 року — ТОВ "КЕПІТАЛ-ФАУНД"). Зараз керівником обох компаній є Гіві Гогідзе. До грудня 2023-го обидві фірми мали спільних бенефіціарів — Богдана Войтенка з Миколаєва і громадянина Литви Генріка Байтюля.
У 2023 році колекторським компаніям України вдалось перевищити фінансові показники майже на 18% в порівнянні з довоєнним 2021 роком, і на 70% в порівнянні з 2022-м.
За останні майже 3 роки збільшилась кількість учасників колекторського ринку — 6 компаній у 2023 році, 6 фірм за 9 місяців 2024-го. І 2 компанії, що внесені до Реєстру у 2022 році ще до початку вторгнення. Станом на жовтень в Реєстрі 79 компаній.
Після введення в дію Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості”, колекторські компанії повинні відповідати низці умов, серед яких, зокрема, бездоганна ділова репутація та прозора структура власності.
Співвласниками таких юросіб не можуть бути фізичні особи-резиденти країни, що здійснюють збройну агресію проти України або зареєстровані на тимчасово окупованих територіях. Аналіз структури власності компаній, що включені в Реєстр, показав відсутність актуальних зв’язків з росією. Проте спостерігаються кілька випадків історичної пов’язаності з країною-агресоркою. Водночас серед досліджуваного списку є ТОВ “ЦЕЛТИС”, учасником якої виступає особа із реєстрацією на тимчасово окупованій території Луганської області.
Більша частина бенефіціарів колекторських компаній — громадяни України. І лише до 10 компаній мають іноземних співвласників. Дослідивши юросіб з Реєстру колекторських компаній, аналітики YouControl виявили випадки пов’язаності колекторів між собою через спільних власників, а також пов’язаність з іншими фінансовими установами — банками, компаніями з мікрокредитуванням та ін.