Created with Sketch.

Короткий огляд дезінформації влади КНР і керівництва ВООЗ про епідемію коронавірусу

12.04.2020, 23:51
Поліцейський біля Брами небесного спокою у Пекіні, 23 січня 2020 року

Хронологія вірусної бомби уповільненої дії

На сторінці авторського блогу російського політика і економіста Андрія Ілларіонова aillarionov у Facebook розміщена стаття Дж. Герайті «Короткий огляд дезінформації влади КНР і керівництва ВООЗ про епідемію коронавірусу».

Подаємо наш переклад.

День за днем, місяць за місяцем ми прослідкуємо, як Китай і ВООЗ приховували небезпеку коронавірусу, і яку шкоду ця дезінформація нанесла усьому світові.

Хронологія вірусної бомби уповільненої дії

Історія пандемії коронавірусу все ще пишеться. Але навіть на її ранньому етапі ми можемо побачити чимало подій, коли прийняті рішення могли б зменшити масштаби епідемії, яку ми зараз переживаємо. Можливо ви чули про те, що китайська влада заперечувала можливість передачі вірусу від людини до людини, доки не стало надто пізно. Але напевне ви не чули, як китайський уряд гучно, рішуче і неодноразово наполягав на тому, що передача вірусу від людини до людини неможлива, довгий час потому, як лікарі у Вухані встановили цю передачу. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) погодилася з висновками китайської влади, не дивлячись на попередження інших експертів у сфері охорони здоров'я.

Звісно, відповідь США на загрозу була запізнілою і недостатньою. Більшість європейських урядів також виявилися не готовими. Небагато урядів у світі виявилися готовими до такого рівня загрози. Ми можемо лише запитувати себе, чи змінила би точна і своєчасна інформація з Китаю заходи, які уряди США, народ Америки та інші уряди світу вжили б для підготовки до майбутньої загрози зараження.

Кінець 2019 року: коронавірус передався від якихось тварин до людини. Наразі ми можемо припустити, що це трапилося на одному з «мокрих ринків» Китаю.

6 грудня: згідно з дослідженням The Lancet симптоми інфекції проявляються у першого пацієнта ще 1 грудня 2019 року. Через п'ять днів у його дружини, котра не відвідувала ринку, виявляють симптоми пневмонії і її ізолюють. Іншими словами, вже на другому тижні грудня 2019 року лікарі з Вуханю виявляють випадки, які свідчать про передачу вірусу від людини до людини.

21 грудня: лікарі Вуханя відзначають «кластер випадків пневмонії з невідомою причиною».

25 грудня: китайський медичний персонал з двох шпиталів у Вухані підозрюється у зараженні пневмонією і перебуває на карантині. Це переконливий додатковий доказ передачі вірусу від людини до людини.

Кінець грудня: вуханські лікарні констатують «експоненціальне зростання кількості випадків, які могли бути пов'язаними з Вуханським ринком морепродуктів», згідно з New England Journal of Medicine.

30 грудня: доктор Лі Веньлян надсилає повідомлення групі інших лікарів, попереджуючи їх про можливий спалах захворювання, яке нагадує Тяжкий гострий респіраторний синдром (ТОРС), і закликає їх вжити захисних заходів проти інфекції.

31 грудня: Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханю заявляє: «На сьогоднішній день дослідження не виявили явних випадків передачі інфекції між людьми, і випадків зараження медичного персоналу не спостерігається». Це суперечить переконаності медиків, які працюють з пацієнтами у Вухані, вже є підозра у зараження двох лікарів.

31 грудня, лише через три тижні після фіксації китайськими лікарями випадків зараження Китай зв'язується з Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Тао Ліна, експерт з охорони здоров'я і колишній співробітник Шанхайського центру з контролю і профілактики захворювань, заявляє South China Morning Post: «Я гадаю, що ми повністю можемо усунути зараження на початковій стадії, враховуючи нашу систему контролю за захворюваннями, готовність до надзвичай них ситуацій і нашу медичну систему».

1 січня: Бюро громадської безпеки Вуханя викликає доктора Лі Веньляна, звинувачуючи його у «поширенні чуток». Два дні потому у відділенні поліції доктор Лі підписує заяву, в якій визнає свою провину і обіцяє у подальшому не чинити «протиправних дій». За аналогічними звинуваченнями були заарештовані ще семеро, їх доля невідома.

Того ж дня «одному співробітнику компанії, яка займається геномікою, телефонує співробітник Служби охорони здоров'я провінції Хубей з наказом припинити тестування зразків нового вірусу з Вуханя і знищити усі існуючі зразки».

Згідно з New York Times на основі даних телефонних компаній з Китаю в цей день 175 тис. осіб залишає Вухань. За даними фірми OAG, 21 країна мала пряме авіасполучення з Вуханем. Для порівняння: у першому кварталі 2019 року 13 267 пасажирів, або 4 442 щомісяця, прибули з Вуханю до США. Уряд США не заборонить в'їзд до країни іноземцям, що летять з Китаю, ще впродовж місяця.

2 січня: дослідження пацієнтів у Вухані пов'язує лише 27 з 41 пацієнтів з ринком морепродуктів у Вухані, що вказує на можливість передачі вірусу від людини до людини. Дослідження, підготовлене наприкінці місяця, робить висновок: «Наявні наразі докази підтверджують передачу 2019-nCoV від людини до людини. Ми стурбовані тим, що 2019-nCoV може набути здатності більш ефективної передачі від людини до людини».  

Цього ж дня Вуханьський інститут вірусології закінчує укладання карти геному вірусу. Китайський уряд не оголосить про цей прорив ще тиждень.

3 січня: китайський уряд продовжує зусилля щодо припинення поширення будь-якої інформації про вірус: «Національна комісія охорони здоров'я Китаю, вищий державний орган у сфері охорони здоров'я, забороняє усім установам публікувати будь-яку інформацію, пов'язану з новим вірусом і наказує усім лабораторіям передати усі зразки, які вони мали, до призначених дослідницьких установ або знищити їх».

Приблизно через місяць після перших випадків зараження у Вухані уряд США отримує повідомлення про це. Роберт Редфілд, директор ЦКЗ (Центру з контролю за захворюваннями) США отримує попередні звіти про новий коронавірус від китайських колег, повідомляє секретар Міністерства охорони здоров'я США Алекс Азар. Азар, котрий брав участь в реагуванні ЦКЗ на спалахи атипової пневмонії і сибірської виразки, повідомляє своєму шефові, щоб той переконався, що Рада національної безпеки знає про проблему.

Того ж дня Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханя робить ще одну заяву, в якій повторює: «На цей момент попередні дослідження не виявили ніяких доказів передачі вірусу від людини до людини, і жоден співробітник медперсоналу не інфікований».

4 січня: у той час, як китайська влада наполягає на тому, що вірус не може передаватися від людини до людини, лікарі за межами країни не впевнені у цьому. Глава Університету Гонконгського центру інфекцій Хо Пак Люн попереджає, що «місто повинне впровадити щонайсуворішу з можливих систем моніторингу нової вірусної пневмонії, яка заразила десятки людей на материку, оскільки цілком можливо, що вона передається від людини до людини».

5 січня: Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханя робить заяву, в якій оновлює число заражених, але знову повторює: «На цей момент попередні дослідження не виявили жодних доказів передачі вірусу від людини до людини, і жоден співробітник медперсоналу не інфікований».

6 січня: New York Times публікує першу статтю про вірус, в якій повідомляється, що «59 осіб в місті Вухань захворіли на хворобу, схожу на пневмонію». Ця стаття містить такий коментар: «Ван Лінфа, експерт з інфекційних захворювань Медичної школи Дюка в Сінгапурі, сказав, що він засмучений відмовою китайських вчених обговорювати з ним спалах. Доктор Ван проте сказав, що швидше за все вірус не передається від людини до людини. «Ми не повинні впадати у паніку», ‒ заявив він». Не варто гніватися на Ван Лінфа. Він зробив свою заяву на підставі неточної інформації, яку китайський уряд надав світові.

Того ж дня ЦКЗ присвоює поїздкам до Китаю перший рівень загрози – найнижчий з трьох. В заяві ЦКЗ говориться, що «спосіб передачі вірусу невідомий, крім того, мандрівникам до Вуханя радять уникати контактів з живими і мертвими тваринами, а також контактів з людьми».

Того ж дня ЦКЗ США пропонує направити до Китаю команду спеціалістів для допомоги у вивченні вірусу. Уряд Китаю відмовляється. Команда ВООЗ, членами якої є два американці, прибуде до Китаю лише 16 лютого.

8 січня: китайська влада стверджує, що змогли ідентифікувати вірус. Китайська влада також продовжує заявляти, а за нею повторюють і світові ЗМІ: «Немає жодних доказів, що новий вірус може легко передаватися від людини до людини, що зробило б його надзвичайно небезпечним, також він не пов'язаний зі смертельними випадками».

У офіційній заяві Всесвітньої організації охорони здоров'я йдеться: «Попередня ідентифікація нового вірусу за такий короткий час є помітним досягненням і демонструє кращі можливості Китаю подолати нові спалахи… ВООЗ не рекомендує якихось конкретних заходів для мандрівників. ВООЗ рекомендує не застосовувати будь-які обмеження на поїздки до Китаю чи торговельні обмеження стосовно Китаю на підставі даних, які є у нашому розпорядженні».

10 січня: після лікування пацієнта з вуханським вірусом у лікаря Лі Веньляна піднялася температура, і він почав кашляти. Він був ушпиталений 12 січня. У наступні дня стан доктора Лі лише погіршувалося, і він був поміщений до відділення інтенсивної терапії і отримав кисневу підтримку.

New York Times цитує чергову заяву Муніципальної комісії охорони здоров'я Вуханя про те, що «немає жодних доказів передачі вірусу від людини до людини». Китайські лікарі продовжують відзначати випадки передачі вірусу між членами сім'ї, що суперечить офіційним заявам Муніципальної комісії охорони здоров'я Вуханя.

11 січня: Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханя випускає оновлення даних, вказуючи на те, що «Усі 739 контактників, з 419 медичним працівниками включно, пройшли медичне обстеження, ніяких ознак хвороби виявлено не було… Ніяких нових випадків зараження не зафіксовано з 3 січня 2020 року. На сьогоднішній день жодного випадку зараження медичного персоналу виявлено не було, і немає жодних доказів того, що вірус передається від людини до людини». Пізніше того ж дня вони публікують листа із запитаннями та відповідями, в якому підкреслюють, що «більшість нез'ясованих випадків зараження пневмонією у Вухані мають очевидний зв'язок з південно-китайським гуртовим ринком морепродуктів у Вухані. Ніяких явних доказів передачі вірусу від людини до людини немає».

Того ж дня політичні лідери провінції Хубей, столицею якої є Вухань, зібралися на регіональну зустріч. Упродовж чотириденної зустрічі коронавірус не згадується жодного разу.

13 січня: влада Таїланду виявляє коронавірус у 61-річної китаянки, котра прибула до країни з Вуханя, це перший випадок виявлення вірусу за межами Китаю. «Міністерство охорони здоров'я Таїланду заявляє, що жінка відвідувала ринок морепродуктів у Вухані, 5 січня у неї виявилась лихоманка. Водночас, як стверджують лікарі, жінка відвідувала інші маленькі ринки у Вухані, де також продавалися мертві та живі тварини».

14 січня: муніципальні органи охорони здоров'я публікують заяву, в якій йдеться, що «серед осіб, які тісно контактують із інфікованими, випадків зараження не виявлено». Вуханські лікарі знають, що ці заяви є брехливими з початку грудня, з появи першого пацієнта і його дружини, яка не відвідувала ринку.

ВООЗ дублює оцінку Китаю: «Попереднє розслідування, яке проведене владою Китаю, не виявило жодних доказів передачі нового коронавірусу від людини до людини». Це відбувається через шість чи п'ять тижнів з моменту виявлення першого випадку передачі вірусу від людини до людини у Вухані.

15 січня: Японія повідомляє про перший випадок коронавірусу. Міністерство охорони здоров'я Японії заявляє, що пацієнт не відвідував ринків морепродуктів в Китаї, додавши, що «можливо, пацієнт перебував в тісному контакті з невідомим пацієнтом із запаленням легень в Китаї».

Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханя починає змінювати свої ствердження, тепер заявляючи, що «існуючі докази не свідчать про факти передачі вірусу від людини до людини, але не можна виключати обмежених випадків такої передачі, але ризики такої передачі вкрай незначні». Нагадаю, що лікарні Вуханя дійшли висновку, що передача вірусу між людьми відбувається, трьома тижнями раніше. У заяві наступного дня йдеться: «Серед близьких контактів не було виявлено жодного випадку зараження».

17 січня: ЦКЗ і Міністерство внутрішньої безпеки США оголошують, що пасажири з Вуханя будуть перевірятися на наявність симптомів коронавірусу в трьох аеропортах США, які приймають більшість рейсів з Вуханя – аеропортах Сан-Франциско, Нью-Йорка і Лос-Анджелеса.

Щоденне оновлення від муніципальної комісії охорони здоров'я Вуханя свідчить: «Всього було відслідковано 763 випадки близьких контактів, у 665 випадках спостереження було скасоване, за 98 випадками встановлене медичне спостереження. Серед близьких контактів ніяких випадків зараження не виявлено».

18 січня: секретар Міністерства охорони здоров'я США Азар вперше обговорює вірус з президентом Трампом. Неназвані високопоставлені джерела в адміністрації президента повідомляють Washington Post, що «президент втрутився у розмову, щоб дізнатися про ситуацію з вейпінгом, про те, коли вейпінгові продукти повернуться на ринки».

Не дивлячись на те, що вуханські лікарі вже знають про небезпеку вірусу, влада міста дозволяє 40 тисячам сімей зібратися разом на новорічні банкети.

19 січня: Китайська національна комісія охорони здоров'я заявляє, що вірус все ще можна «зупинити і контролювати». ВООЗ оновлює свою заяву, стверджуючи: «Ми не маємо достатньо даних для висновків про передачу вірусу, про його клінічні особливості, ступінь його розповсюдження і про його джерело, яке залишається невідомим».

20 січня: Муніципальна комісія охорони здоров'я Вуханя востаннє у своєму щоденному моніторингу заявляє, що «серед близьких контактів випадків зараження виявлено не було».

Того ж дня глава команди Національної комісії охорони здоров'я Китаю, котрий розслідував спалах епідемії, підтверджує, що два випадки зараження в провінції Гуандун були викликані передачею вірусу від людини до людини, крім того, з'ясовується, що медичний персонал також був інфікований.

Того ж дня 20 січня, через два тижні після статті в New York Times і через 45 днів після появи першого пацієнта, Wuhan Evening News, найбільша газета міста, вперше з 5 січня згадує вірус на першій полосі.

21 січня: ЦКЗ США оголошує про перший випадок зараження коронавірусом в окрузі Снохоміш штату Вашингтон громадянина, котрий шість днів тому повернувся з Китаю. До цього моменту мільйони людей залишили Вухань, поширюючи вірус по всьому Китаю та інших країнах.

22 січня: Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреісус продовжує хвалити дії керівництва КНР у боротьбі з епідемією: «Я був вражений деталями і глибиною китайської презентації. Я також високо поціновую співробітництво Міністра охорони здоров'я Китаю, з котрим я напряму спілкувався останні декілька тижнів. Його керівництво, а також втручання голови Сі і прем'єр-міністра Лі були неоціненні, так як і їхні заходи щодо попередження епідемії».

У попередні дні делегація ВООЗ здійснює польовий візит до Вуханя. Її члени роблять висновок, що «розгортання нового набору для тестування на національному рівні свідчить про те, що у Вухані вірус передається від людини до людини». За повідомленням делегації, «їхні колеги погодилися з тим, що слід приділити пильну увагу гігієні рук і дихання, безпеці харчових продуктів і, за можливості, уникати масових зібрань».

На засіданні Надзвичайного комітету ВООЗ члени групи «виражають  різні думки стосовно того, чи є спалах інфекції надзвичайною ситуацією в охороні здоров'я, який має міжнародне значення. Водночас ми дійшли висновку, що ця подія не є приводом для використання процедури PHEIC (декларація ВООЗ про надзвичайну ситуацію)».

Президент Трамп в інтерв'ю CNBC на Міжнародному економічному форумі в Давосі заявляє: «У нас все під контролем. Це одна людина з Китаю. У нас все під контролем. Все буде добре».

23 січня: китайська влада оголошує про перші кроки щодо введення карантину у Вухані. На цей момент вже мільйони людей залишили місто і встигли виїхати з нього у зв'язку зі святкуванням китайського Нового року. Сінгапур і В'єтнам повідомляють про перші випадки зараження в них, на той час мільйони китайців залишають країну як носії вірусу, не маючи симптомів.

24 січня: В'єтнам повідомляє про випадки передачі вірусу від людини до людини, а Японія, Південна Корея і США повідомляють про нові випадки зараження у своїх країнах. Другий випадок і Чикаго. Упродовж двох днів нові випадки реєструються в Лос-Анджелесі, окрузі Оранж і Арізоні. Вірус з'являється в декількох штатах. Тепер вірогідність попередження світової пандемії падає до нуля.

1 лютого: тестування доктора Лі Веньляна на коронавірус дає позитивний результат. Він помер через шість днів, 7 лютого.

І останній пункт:

4 лютого мер Флоренції Даріо Нарделла закликає мешканців Італії обнімати китайців, щоб підтримати їх у боротьбі з коронавірусом. Тим часом член Associazione Unione Giovani Italo Cinesi, китайського співтовариства Італії, метою якого є сприяння дружбі людей двох країн, на масовому мітингу закликає до поваги пацієнтів з коронавірусом. «Я не вірус. Я людина. Викорінемо забобони».

Оригінал

П.С.

Тедрос Адханом Гебреісус – генеральний директор ВООЗ з 1 липня 2017 року.

Член політбюро етнічно-орієнтованого лівацького марксистсько-ленінського Народного фронту звільнення Тиграя, колишній міністр охорони здоров'я (2005-2012), колишній міністр закордонних справ (2012-2016) Ефіопії часів диктатури Мелеса Зенауї.

В 2006, 2009, 2011 роках приховував інформацію про спалахи епідемії холери в Ефіопії.

Представники народу амхара в Ефіопії звинувачують Гебреісуса  у злочинах проти людяності і здійсненні політики геноциду стосовно народу амхара.

В Ефіопії обвинувачується у масовому порушенні прав людини (вбивство сотень протестувальників), у використанні коштів (мільйонів доларів) для забезпечення обрання себе Генеральним директором ВООЗ.

Як Генеральний директор ВООЗ призначив президента Зімбабве Р. Мугабе «Послом доброї волі з інфекційних хвороб».

Призначив поза конкурсом представника Росії Терезу Касаєву керівником Антитуберкульозної програми ООН.

Близький друг сімей Б. і Х. Клінтонів, Б. Обами, Дж. Керрі, Б. Гейтса.

П.П.С.

Є ще два факти, які не узгоджуються з пропонованою Пекіном логікою.

По-перше, уряд Китаю знову відкрив «мокрі ринки». (Дехто стверджує, що їхнє повторне відкриття – це добре). Але навіть такий бездушний режим, як у Пекіні, навряд чи захоче ризикувати, заграючи з новою пандемією. Чому ж китайська влада не турбується про можливий другий спалах епідемії на цих ринках? Чи появу якогось нового вірусу в умовах їхньої велелюдної антисанітарії? Можливо, що китайська влада просто вкрай безрозсудна. А, можливо, у них є підстави для гадки, що ринок насправді не був відправною точкою для SARS-CoV-2?

Інший, нелогічний факт полягає в тому, що такий режим, як у Пекіні, ймовірно, міг би:

А) або ж знайти продавця чи постачальників, які спочатку продавали кажанів чи ящерів;

Б) або знайти будь-якого старого продавця для використання його у якості цапа-відбувайла. Взагалі, на цей момент режим міг би вже провести показовий процес і/або страту винуватого. Однак режим наполягає на тому, що походження цього вірусу все ще залишається загадкою. Авторитарні режими, яким подобається, коли народи вважають їх всезнаючими і всесильними, зазвичай не бувають шанувальниками нерозгаданих таємниць.

Що б це могло значити?

Читайте також
Львівських пожежників підозрюють у збитках на 6 млн гривень
Виміри
Мільярди недоторканних шляховиків Головка
Виміри
Нелюдські умови виживання для переселенців у Полтаві
Виміри
Українські раби для Ізраїлю
Виміри
На хіба нам ремонт доріг?
Виміри
Хто керує Україною ?
Виміри