Компанія Vorex — ненадійний посередник китайської продукції, який мав би піти у слід російському кораблю.
Акціонерне товариство «Укргазвидобування» має визнати компанію Vorex, яка постачає сталеві труби з Китаю, ненадійним постачальником, який до того ж втручається в операційну діяльність державної компанії.
Трохи більше року пройшло з моменту повернення Vorex на тендери «Укргазвидобування» (УГВ). За цей час портфель замовлень цієї прокладки збільшився більш ніж на 100 млн дол. США.
Кожен другий проведений аукціон УГВ виграє Vorex. Здавалося б, постачальник, який отримує такі контракти, має задовольняти будь-які примхи клієнта.
Насправді все навпаки.
Китайський посередник набирає контрактів, вводячи в оману про свої можливості постачати продукцію вчасно, а потім зриває поставки.
Звісно УГВ намагається штрафувати Vorex згідно з умовами контракту, стягнути якісь кошти з його банківської гарантії. Але і в даному випадку ця «прокладка» примудрилась через суд заблокувати будь-які виплати.
Подібний судовий позов Vorex вже подавала у вересні 2023 року проти іншої державної компанії — «Оператора газотранспортної системи України». Тоді держава не змогла захистити свої інтереси. Зараз «китайці» здійснюють другу спробу визнати свою ж банківську гарантію недійсною.
Наприклад, 25 січня Vorex подав скаргу в Антимонопольний комітет на «Укргазвидобування», заблокувавши 4 тендери на закупівлю труб для видобутку газу. Мотив — строки постачання у 90 днів дуже стислі, труби з Китаю прийдуть лише через 180 днів. Але ж труби потрібні УГВ тут і зараз!
Продукція китайців не є ексклюзивною, такі труби виробляють як в Європі, так і в Україні. Але Vorex намагається диктувати державній стратегічній компанії свої умови. Чи не занадто це для ненадійного посередника?
Автор: Борис Кушнірук — Економіст. Голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру.