Created with Sketch.

Міжнародний суд у Гаазі розпочинає розгляд апеляції Ратка Младича на довічне ув’язнення

25.08.2020, 15:08
Ратко Младич у суді, березень 2020 року

У 2017 році Младич був засуджений за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид

За повідомленням Радіо Свобода, Міжнародний суд у Гаазі 25 серпня розпочинає слухання апеляції колишнього військового командира боснійських сербів Ратка Младича на його довічне ув’язнення за геноцид за розправу над боснійськими мусульманами в місті Сребрениці та інші воєнні злочини.

Дводенне слухання відкладалося кілька разів після того, як 78-річному Младичу була потрібна операція з видалення доброякісного поліпа на товстій кишці, а потім через пандемію коронавірусної інфекції.

У 2017 році Младич був засуджений за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид через його роль у громадянській війні в Боснії у 1990-х роках.

Серед злочинів, у яких визнали винними Младича, були, зокрема, організація 44-місячної блокади й артилерійських обстрілів боснійської столиці Сараєва, внаслідок чого загинули близько 10 тисяч людей, та організація вбивства понад восьми тисяч босняків, чоловіків і підлітків, у захопленому боснійськими сербами місті Сребрениці й околицях 1995 року.

Чим займалася армія Младича

Ратко Младич, який служив в армії з 1960-х років, був учасником міжнаціонального конфлікту, що почався в 1980-х у Республіці Югославія. Словенія, Хорватія, Боснія і Герцеговина вимагали незалежності, Сербія намагалася цьому перешкодити. У 1992 році переважно мусульманська Боснія і Герцеговина провела референдум про відділення, православні боснійські серби його бойкотували. Почалася війна між боснійцями та хорватами з одного боку і сербами з іншого. Командиром армії боснійських сербів і став Ратко Младич.

Младич був популярний серед сербських солдатів за вкрай жорстоку позицію стосовно боснійців. У 1992-1995 роках він вів щоденники (всього 18 зошитів), їх знайшли під час обшуку в будинку його сина у 2010-му. Ось один із записів: «Ми нічого не виграємо, якщо вб'ємо 50 тисяч мусульман. Нашим істинним пріоритетом є рятування від [всього] мусульманського населення ».

У 1992 році Младич почав брати в облогу Сараєво — столицю Боснії і Герцеговини. Облога тривала 1 425 днів, за цей час в місті не залишилося дерев: їх зрубали на дрова городяни. Центральна вулиця Сараєво стала відома як «алея снайперів» - тут постійно велася стрілянина, в тому числі по мирних перехожих. За три роки облоги в Сараєво загинуло близько 11,5 тисячі осіб.

Ратко Младич (в центрі) під час Боснійської війни, 16 квітня 1994 року

У липні 1995 року армія Младича увійшла в боснійське місто Сребреницю. Солдати зібрали кілька тисяч дівчаток і жінок і вивели їх з міста, в ньому залишилися тільки хлопчики та чоловіки у віці від 12 до 77 років.

11 липня Младич прогулювався по Сребрениці та говорив сербським журналістам, які знімали про нього документальний фільм: «Ми даруємо це місто сербській нації ... Прийшов час помститися мусульманам». На наступний день в місті почалися масові вбивства. До 16 липня боснійські серби застрелили, за різними оцінками, від семи до восьми тисяч осіб. Масове вбивство в Сребрениці вважається найбільшим в Європі з часів Другої світової війни.

Як шукали Младича

Гаазький трибунал, створений ООН в 1993 році для розслідування воєн у колишній Югославії, звинуватив генерала Младича в злочинах проти людства і геноциді мусульманського і хорватського населення Боснії. Восени 1995 року сили НАТО розбили боснійських сербів і зупинили війну, в 1996 році Гаазький трибунал виписав ордер на арешт Младича.

Младич же повернувся до Сербії та не криючись жив у Белграді, де ходив в ресторани, на футбольні матчі та на перегони. Після того як в 1999 році Гаазький трибунал звинуватив у військових злочинах президента Сербії Слободана Мілошевича (через конфлікт в Косово), Младич пішов у підпілля. До 2005 року він отримував пенсію в Сербії як колишній військовослужбовець. Його пошуки активізувалися тільки у 2009 році, коли Сербія планувала вступити до Євросоюзу. Інші країни ЄС заявили, що затримання Младича — неодмінна умова для схвалення заявки.

Ратко Младича затримали у 2011 році в селі Лазарево за 80 кілометрів від Белграда. На той момент він був найбільш розшукуваним військовим злочинцем в Європі; за його голову уряд Сербії пропонувало нагороду в 10 мільйонів євро. Коли поліція зайшла в будинок, де переховувався Младич, колишній генерал був озброєний двома пістолетами, проте здався. «Я б міг вбити десятьох з вас, якби хотів, але я не хочу. Ви молоді та робите свою роботу », - цитував сусід Младича його слова, адресовані поліцейським.

Читайте також
Міжнародний суд ООН зобов'язав Ізраїль припинити операцію в Рафаху
Полтава
Главою Міжнародного кримінального суду стала японка, яка видала ордер на арешт путіна
Світ
Почалися слухання у справі про вчинення Московією геноциду
Війна
Прокурор Джефрі Найс: путіна треба судити
Війна
путіна підштовхують до втечі
Війна
Україна подала позов проти московії до Міжнародного Суду ООН в Гаазі та готує ще один
Світ