В ЦЕНТРІ КРИМІНАЛЬНИХ РОЗБОРОК ОПИНИЛИСЯ Й УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТВ'ЯЗНІ – «БАНДЕРІВЦІ»
У 1969–1974 роках він відбував покарання за «антирадянську агітацію та пропаганду» в Мордовії.
Під час німецько-радянської війни до Червоної армії мобілізували близько мільйона ув'язнених. Довелося брати зброю до рук і «ворам в законе» – хоч їхній «кодекс» забороняв будь-яку співпрацю з владою. Коли через кілька років рецидивісти повернулися на «зону», почалися проблеми з тими, хто її не залишав. Так виник поділ на «чесняг» – тих, хто дотримувався «воровского закона» – і «сук» – зрадників. В таборах почалися так звані сучі війни.
Арештований 1947-го за співпрацю зі службою безпеки ОУН. Ув’язнений на 25 років. За протидію таборовим бригадам термін збільшили на п’ять років. «БУР – барак усиленного режима – був моїм приватним готелем», – пише у спогадах. Амністований 1956-го із забороною повертатися на Західну Україну. Зараз Баканчуку 85. Живе в Тернополі.
Постійні конфлікти змусили керівництво ГУЛАГу розмежувати дві кримінальні групи. Спершу їх розводили по різних камерах. Пізніше – навіть по різних таборах. Так, в Берлазі на Колимі «чесняги» відбували покарання здебільшого на території північного управління, «суки» – західного. На пересилках конвой запитував блатних, якої вони «масті».
НАПРИКІНЦІ 1940-Х У ТАБОРАХ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ ЩЕ ОДНА ПОМІТНА ГРУПА – УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТИЧНІ В'ЯЗНІ, «БАНДЕРІВЦІ».
Табори перебували під повним контролем криміналітету. Часто під прикриттям адміністрації «вори» мали холодну зброю, яку спрямовували на різного роду «контру», в тому числі й «бандерівців».
«Воры в законе пытались держать в полном подчинении и остальных зэков, – пише Валерій Ронкін у книжці «На смену декабрям приходят январи».
21 лютого 1948 року виходить постанова ради Міністрів СРСР, згідно з якою для політв'язнів створюють «особливі табори» – «особлаги». Їх поява суттєво змінила розклад сил. Тут «бандерівці», якщо і не становили більшості, то могли утворювати великі згуртовані групи.
КОНФЛІКТИ МІЖ ВОРОГУЮЧИМИ ТАБОРАМИ «БЛАТНІ» – «СУКИ» БУЛИ НАМ ДУЖЕ НА РУКУ, – ЗГАДУЄ ЗАКАРПАТЕЦЬ ВАСИЛЬ РОГАЧ У СПОГАДАХ «ЩАСТЯ В БОРОТЬБІ».
Після таких «розборок» одних саджали до БУРу, інших відправляли в етап. А в житловій зоні на деякий час встановлювалось затишшя – припинялись грабунки, крадіжки, небезпечні сутички. Пізніше ми навіть старались провокувати ці конфлікти. І довгий час це нам вдавалися».
Рогач відбував покарання в таборах Речлагу поблизу Воркути. Адміністрація вирішила завезти сюди дві сотні кримінальників, щоб поставити на місце «бандерівців».
– Замолчи, стерво бандеровское! Скоро мы вам рога обламаем! – кинувся авторитет Чорнобров на українця, який увечері грав на мандоліні в бараку.
– Думати нічого – ранком буде пізно. Цілий барак випорожнюють, готують для блатної швалі, – вирішили його земляки після короткої наради.
Через годину Чорнобров пішов у туалет і більше не повернувся. Коли на ранок привезли решту «блатних», ті дізналися, що їхнього «отамана» вбили. Селитися в одному бараку з українцями відмовилися.
Наступного дня їх повезли в невідомому напрямку.
Мирослав Симчич, який відбував покарання на шахті в Бутугичаку за 500 км на північ від Магадана, згадує:
Для всего этого движения они повсеместно сделали очень много, да они и стронули воз. Дубовский этап привёз к нам бациллу мятежа. Молодые, сильные ребята, взятые прямо с партизанской тропы, они в Дубовке огляделись, ужаснулись этой спячке и рабству – и потянулись к ножу».
58 родичів Балдаєва загинули в застінках НКВС. Він виховувався в дитячому будинку. Попри це, пропрацював третину століття в органах внутрішніх справ, дослужився до звання майора. Досліджував тюремні татуювання. Його серія «ГУЛАГ в рисунках» – одна з найповніших мальованих історій радянських таборів.
Солженіцин також увів термін «рубиловка». Так назвав очищення таборів від прислужників адміністрації – жорстоких бригадирів і «секретных сотрудников». У Степлазі в Казахстані вона відбувалася в один час – о 5.00, коли наглядачі тільки відкривали бараки.
В'язень Степлагу Михайло Король описує у книжці «Одиссея разведчика»:
«В этом жутком спорте ушам заключённых слышался подземный гонг справедливости», – додає Солженіцин.
Кілька місяців вони поводилися дуже тихо, а потім зорієнтувалися і почали діяти. Вони були хорошими робітниками і всюди завойовували довіру керівництва табору та дружбу членів бригади. Всіх вразила небачена досі серія вбивств людей, яких підозрювали в доносах на своїх товаришів. Винуватців не змогли зловити, і це бентежило політофіцера».
Холоднокровність, з якою відбувалося знищення «сексотів», сіяла страшну паніку. Багато хто благав допомоги в керівництва. Просилися в етап або присягалися припинити «чорні діла».
Така робота вимагала великої внутрішньої дисципліни. Єврей Давид Цифринович-Таксер у книжці «Страна Лимония» описує, що кухар- «бандерівець» боявся собі налити густішу порцію, ніж іншим. А українець, який ніс цукор на цілу бригаду, не втримався і спробував трошки, був змушений ходити від барака до барака з табличкою «Я у своїх товаришів украв цукор». Від пропозиції наглядачів закрити його до БУРу – українці відмовилися. В таборі вони самі могли вершити судочинство.
У наступні десятиліття кримінальний елемент з подивом і часто з повагою сприймав політичних засуджених. Вояк УПА Мирослав Симчич після відбутих 25 років ув'язнення продовжував сидіти – тепер уже за статтею «табірний бандитизм». Свій черговий термін він відбував серед кримінальників: «Несподівано для них і для себе я став у камері «авторитетом» для злодіїв. Вони часто сперечалися поміж собою, а мене, як тюремного «довгожителя», просили розсудити».
Автор: Святослав Липовецький