Альперін знову в строю
Робота Зернового коридору – те, що рятує українську економіку, але тут не обходиться без контрабандних схем.
Про що пише KP.UA з посиланням на телеграм-канал «Вій». А значна частина схеми функціонує завдяки уважному супроводу Одеського БЕБ.
Зерно за готівку
Тіньовий ринок зерна існував задовго до повномасштабного вторгнення, а сьогодні його масштаби лише зросли. Все банально просто: зерно купують за готівку, оформлюють на підставні компанії, що його експортують, дорогою вантаж змінює власників і таким чином гроші залишаються у посередників і не доходять до держбюджету.
З цього стає зрозуміло, що щоб провернути це, потрібно мати кілька сотень компаній, підтримку податкової, митниці та БЕБ і навряд чи ця історія починається і закінчується в Одеському регіоні.
Тут на сцену виходить Вадим Альперін, який має усі перелічені аспекти чорного зернового ринку. Серед його компаній, які у 2022 році змінили КВЕД на перевезення зернових, є «Агірос». Компанія з квітня 2024 року за рішенням РНБО є підсанкціонною, але згідно з судовими реєстрами працювала в парі з ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» — зерновий термінал «Олімпекс».
Як повідомляло видання РБК-Україна, зараз за місяць через цей термінал проходить близько 150 тисяч тонн зернових. З урахуванням найнижчої ціни за тонну, власник компанії заробляє понад 22 мільйони євро на місяць. І ці гроші не потрапляють до бюджету.
Обидві компанії пов'язані з Альперіним, який із 2021 року перебуває у десятці найбільших українських контрабандистів за словами Зеленського.
Інші експортери
Залишається близько 30% зерна, що експортується іншими учасниками ринку та звіти податкової, митниці та БЕБ щодо боротьби з контрабандою зерна. Щоб прикривати схему Альперіна та виконувати київський план із бюджету та трохи заробити Одеському БЕБ потрібно співпрацювати з іншими експортерами. Співпраця це правда однобока і за винагороду.
Інші компанії, які можуть експортувати залишки зерна після Альперіна, мають два варіанти від Сергія Мунтяна – голови Одеського ВЕБ.
Перший варіант – не мати змоги вивезти зерно та воно зіпсується.
Другий – за окрему винагороду вивезти товар все ж таки вдасться, за участю компанії, яку запропонує БЕБ, і що, як показала практика, відбувається в цьому випадку. На цій підставній компанії з'являється зерно без походження, яке чарівним чином знаходить ВЕБ та розкриває цей злочин. Товар заарештовують, виставляють штраф за незаконне вивезення зерна та несплату податків, розпочинаються судові процеси. Штраф йде до держбюджету, БЕБ звітує про свою роботу. Зерно знову вивозить підставна компанія, яка збагачує лише свої кишені.
«Так це було вже»
Що цікаво, термінал «Олімпекс» має окрему історію. Майно ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл», що входить до структури GNT Group Грози та Науменка, було заарештовано у 2023 році рішенням Печерського районного суду Києва за позовом Київського БЕБу. Правоохоронці викрили схему вивезення сільськогосподарської продукції з України без сплати податків через використання реквізитів підприємств із ознаками «ризиковості» під час експортних операцій, повідомляє УНН.
Тобто було відомо, що розрахунок провадиться за готівку, виявлено підставні компанії, під час обшуків виявили близько 22,6 тис. т пшениці, майже 9 тис. т кукурудзи та 11 тис. т сої. без документів щодо власників майна.
Термінал мав контракт, а потім незаконно викупив його половину через ТОВ «Аттолло Гранум», яке було також компанією Грози та Науменко та співпрацювало з Альперіним.
При цьому офіційно нею було задекларовано збитків більш ніж на 1,8 млн грн, - зазначили у виданні.
Важко порахувати, скільки грошей втратив держбюджет, але однозначно багато.