Також НЕК "Укренерго" збагатили Коломойського на 1,4 млрд грн
НЕК "Укренерго" за кошти, отримані від міжнародних фінансових організацій, уклала контракти з низкою іноземних фірм, після цього зазначені роботи виконали українські субпідрядники. Таким чином збиток склав 666,4 млн грн.
Про це йдеться в результатах аудиту "Укренерго", який провела Державна аудиторська служба, - повідомляє "Апостроф".
За рахунок грошей від міжнародних партнерів "Укренерго" уклало контракти з підрядниками – представництвом іспанської Instalaciones Inabensa S.A., представництвом азербайджанської Azenco ASC та українськими ТОВ "Хорос" та Корпорацією виробничих та комерційних підприємств "СОЮЗ", які мали виконати низку будівельних робіт з постачанням обладнання.
Аудитори зазначають:
"Фактично виконання робіт та постачання устаткування за укладеними НЕК "Укренерго" контрактами здійснювалося вітчизняними субпідрядними організаціями".
"Ревізійними діями встановлено, що фактична вартість робіт, які виконувалися субпідрядниками для зазначених підприємств-підрядників, з якими НЕК "Укренерго" уклало контракти, менша на 666,4 млн грн, ніж передбачено цими контрактами", – сказано в листі ДАС до Кабміну.
Прикладом таких контрактів названо угоду між "Укренерго" із ТОВ "Спільне Казахтансько-Українське підприємство "Союзкомплект" (Республіка Казахстан) щодо об'єкта будівництва "Технічне переоснащення ПС 330 кВ "Новокиївська". У ньому йшлося про постачання та встановлення устаткування за ціною $31 млн 286,4 тис.
"Встановлено різницю між вартістю субпідрядних робіт та вартістю передбачених робіт за контрактом на загальну суму 280,5 млн грн, або 32,7%, від загальної вартості контракту, що свідчить про необґрунтоване (зайве) витрачання коштів НЕК "Укренерго" та завищення потреби у залученні кредитних коштів МФО", – йдеться в звіті аудиторів.
Державні аудитори вказують, що зазначене, зокрема, є наслідком того, що форма контрактів, укладених за рахунок коштів МФО, не дає змогу забезпечити дієвий контроль за ефективним використанням кредитних коштів, позаяк не передбачає застосування вимог законодавства України у сфері будівництва.
Як раніше повідомлялось, "Укренерго" під керівництвом Володимира Кудрицького збагатила фірму "Юнайтед Енерджі", що пов’язана з олігархом Ігорем Коломойським, на 1,4 млрд грн.
Службові особи НЕК "Укренерго" всупереч законодавству з 7 березня 2022 до 16 березня 2022 продавали електроенергію ТОВ "Юнайтед Енерджі", яке пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським, коли воно мало статус "дефолтний".
Таким чином державі було завдано збитків на 1,4 млрд грн.
Одна з функцій "Укренерго" полягає в адмініструванні комерційного обліку та розрахунків на ринку електроенергії. Однак, згідно з результатами аудиту, НЕК не забезпечувала належний контроль за своєчасністю розрахунків з боку учасників ринку, а також нарахування та стягнення заборгованості і відповідних санкцій. Як наслідок – утворення дебіторської заборгованості, безпідставного зменшення активів та втрат ресурсів державної компанії.
Компанія "Юнайтед Енерджі" – це енерготрейдер, який пов'язують з групою "Приват" Ігоря Коломойського, що постачає електроенергію підприємства олігарха, зокрема на два феросплавних заводи, або перепродує її по вищим цінам.
У звіті йдеться, що обсяг необлікованої електроенергії, яка дісталась компанії олігарха склав 386217,33 МВт*год на загальну суму 1,4 млрд грн. Для порівняння – стільки електроенергії виробляє за 16 діб роботи один блок АЕС потужністю 1000 МВт.
Представники Держаудитслужби вказують, що в "Укренерго" була можливість звернутися до АТ "Ощадбанк", щоб стягнути борг з рахунку "Юнайтед Енерджі", але НЕК двічі (09.03.2022 та 11.03.2022) інформувала банк, що прострочена заборгованість відсутня.
"Що дало змогу ТОВ "Юнайтед Енерджі" вивести 479 млн грн з АТ "Ощадбанк" з поточного рахунку із спеціальним режимом на інший поточний рахунок ТОВ "Юнайтед енерджі", – йдеться у акті ревізії.
Згідно з матеріалами реєстру судових рішень, частину цих коштів ТОВ "Юнайтед Енерджі" перерахувало компанії "Нью Енерджі Юкрейн".
У травні 2022 НАБУ розпочало кримінальне провадження № 52022000000000091, в рамках якого Вищий антикорсуд заарештував 657 млн грн, що були на рахунках "Нью Енерджі Юкрейн".
На думку слідства, представники "Нью Енерджі Юкрейн" знали, що кошти, які надійшли від "Юнайтед Енерджі", були одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення, і що їх з метою легалізації перерахували на рахунки "Нью Енерджі Юкрейн". Станом на кінець березня 2023 керівництво "Нью Енерджі Юкрейн" подавало клопотання скасувати арешт з 657 млн грн, але суд йому відмовив. Слідство у цій справі триває і НЕК "Укренерго" поки що не отримало свої кошти назад.
Це не єдиний випадок, коли "Укренерго" працює собі у збиток, ведучи справи з "Юнайтед Енерджі".
Так, у серпні 2022 Верховний Суд розглядав справу про борг у 117,6 млн грн. Тоді компанія, що пов'язана з Коломойським, отримала від "Укренерго" електроенергію, а потім за неї не платила. НЕК звернулась до суду, отримала рішення на свою користь, але "Юнайтед Енерджі" його оскаржила.
Поки суди розглядають суперечки між сторонами, гроші, які має отримати державна компанія, залишаються на рахунках фірми, що пов’язана з Коломойським. Для "Укренерго" це означає збиток і втрату обігових коштів, а для "Юнайтед Енерджі" – фактично безвідсотковий кредит.