Created with Sketch.

Підсумки політичної боротьби на Полтавщині – висновки «Опори»

23.10.2020, 09:20

За висновками «Опори», через відсутність чинного міського голови найбільш запеклою в області була боротьба у Полтаві.

Основні показники, які привернули увагу спостерігачів Громадянської мережі «Опора», були непрямий підкуп виборців, неналежне оформлення агітаційних матеріалів та судовий позов до ТВК. На Полтавщині кожен з цих напрямків має своїх «героїв». В «Опорі» зазначили, що в обласному центрі боротьба була найбільш запекла, оскільки Полтава не має міського голови. Для порівняння, у Кременчуці виборчі перегони пройшли не настільки напружено.

Дії, які мають ознаки непрямого підкупу виборців.

В поле зору «Опори» потрапили «Батьківщина», яка на місцевих виборах-2020 злилася з командою Андрія Матковського. Вони влаштовували у спальних мікрорайонах Полтави масові заходи з концертами місцевих зірок, під час яких бажаючих пригощали кашею, чаєм, солодкою ватою та соломкою. При цьому роздавачі були у фартухах, брендованих у кольорах ВО «Батьківщина», такими ж кольорами брендували паперові стаканчики та банери, що висіли у місцях проведення свят.

Партія «За майбутнє», з якою йде Олександр Мамай, проводила дитячий конкурс, за підсумками якого дарував дітлахам набір канцтоварів. Його вкладали у пакети, брендовані символікою «За майбутнє». Проте, це відбулося до офіційної реєстрації в якості кандидата.

Команда висуванця від «Слуги народу» Сергія Іващенка провела розіграш смартфону Xiaomi Redmi Note 9S. Претендували на приз користувачі, котрі завантажили стікери із зображенням особи, схожої на Сергія Іващенка у Telegram чи Viber та надіслали будь-кому хоча б один стікер. Учасники також мали зробити скріншот цього повідомлення та опублікувати його у коментарях під постом з умовами розіграшу. Розіграш теж провели до моменту реєстрації кандидата.

Ще один кандидат на посаду очільника Полтави («Партія простих людей Сергія Капліна»), Сергій Каплін — на зустрічах роздавав кришки для консервації з написом «Олігархам і корупціонерам — кришка. Ми за партію простих людей Сергія Капліна».

Спостерігачі ОПОРИ також зафіксували проведення Дня здоров’я, яке організували на підтримку Соціал-демократичної партії та кандидата у міські голови Олександра Шамоти. Усім охочим вимірювали тиск та рівень цукру в крові, а також можна було отримати еко-торбинки та подивитися виступ місцевого гурту та фаєр-шоу.

Агітаційні матеріали без вихідних даних та пошкодження зовнішньої реклами.

Спостерігачі ОПОРИ неодноразово зверталися до правоохоронних органів через розповсюдження кандидатами агітаційних матеріалів без вихідних даних. Зокрема, у Полтаві зафіксовані банери та агітаційні листівки представників партії «За майбутнє», «Рідне місто», «Слуга народу», ВО «Свобода». Тільки у Полтаві спостерігачі ОПОРИ подали з цього приводу 17 заяв до поліції.

Фіксували спостерігачі ОПОРИ і пошкодження зовнішньої реклами. Найчастіше агітаційні матеріали обливали фарбою. Правоохоронці кажуть, що за час кампанії зареєстрували понад 200 інцидентів, пов’язаних з виборами. Додамо від «Останнього Бастіону», що буквально днями у Полтаві вздовж вулиці Європейської, від зуп. Гетьмана Сагайдачного до центру невідомі облили фарбою практично усі білборди із зображенням кандидатів… Окрім портретів Олександра Удовіченка, лідера «Рідного міста». Чий це умисл насправді – будуть з’ясовувати правоохоронці.

«Працівники поліції склали 48 адміністративних протоколів, також є 18 карних проваджень. В основному, за підкуп виборців. Крім того, зафіксовані три хуліганства, перешкоджання журналістській діяльності та умисне пошкодження майна. Правоохоронці готові до проведення волевиявлення. Особовий склад пройшов інструктаж та відпрацював алгоритм дій», — повідомив заступник начальника ГУ НП у Полтавській області Максим Ахрамєєв.

Судові позови до ТВК

Найбільш гучною судовою тяганиною цих виборів стала боротьба кременчуцького осередку «Європейської солідарності» проти обласної ТВК. Спочатку члени кременчуцької міської ТВК оголосили, що партія завчасно не попередила ТВК про проведення партійної конференції щодо висування кандидатів. Також було виявлено невідповідність заяв про реєстрацію кандидатів та доданих до них документів. Партія висунула 42 кандидати, проте були відсутні окремі особисті заяви кандидатів, заяви про наявність чи відсутність заборгованості, копії паспортів.

Крім того, 13 осіб, включених до списку партії «Європейська Солідарність», подали до комісії заяви про відмову балотуватися. Це призвело до кількості кандидатів на округах менше ніж 5, що суперечить ч. 5 ст. 219 Виборчого кодексу України. Також через відмови потенційних кандидатів неможливим стало й дотримання ґендерної квоти. Тож у реєстрації усіх кандидатів у депутати Кременчуцької міськради від політичної партії «Європейська солідарність» політичній силі відмовили.

Через це представники політичної сили позивалися до ТВК. Полтавський окружний адмінсуд рішення комісії скасував, зобов’язавши повторно розглянути документи від партії. Після того члени ТВК заявили про необхідність консультацій із ЦВК, а вже наступного дня списки зареєстрували.

Після засідання позивалися до членів кременчуцької міської ТВК представники міського осередку партії «Слуга народу» за начебто незаконну реєстрацію списків «Європейської солідарності». Полтавський окружний адмінсуд позов політичної сили залишив без задоволення.

В якості підсумків, "Останній Бастіон" нагадує, що в умовах децентралізації дуже зростає роль місцевого самоврядування. На місцях залишається більше коштів, і чи будуть вони витрачені на благо жителів міста чи села - залежить від якостей нової влади. Зробимо свій вибір 25 жовтня свідомо. 

Читайте також
Спецслужби рф вербують поляків для дестабілізації перед виборами
Світ
Позаконституційний зрадник України Єрмак навів туману щодо виборів
Політика
Республіканці матимуть монобільшість у Сенаті США
Політика
Зеленськийєрмак готується до виборів
Позиція
Камала Херріс — кандидат путіна і Сі Цзіньпіна
Політика
Американську державну систему не переламає жодна особистість
Світ