Сьогодні в Полтаві було запримітно незвичайне, і не повторюване авто класу «Tunning»
Вранці сьогоднішнього дня в Полтаві, в районі Браїлок, величезна кількість людей і роззяв оточили маленький, абсолютно не рівня сучасним автомобілям, ... «Жучок».
Фотографуючи це «чудо» тюнінга, жителі Полтави якось і не помітили, що неподалік від авто стоїть непримітний чоловік.
Яким же було здивування зібравшихся, коли цією людиною виявився… господар залучившего стільки уваги автомобіля!
Розговорившись з господарем, і одночасно майстром (який не хотів називати своє ім'я, «щоб не ПіаРитись») виявилося, що це авто колись належало батькові нинішнього власника.
Відсахнувшись від багатьох питань і включених фото-відеокамер, неохочий до спілкування автор «жучка», сказав лише одне:
- Дякую за інтерес, але мені це не потрібно.
Коли ж журналісти «Останнього Бастіону» запитали у таємничого власника тюнінгованого старого автомобіля про історію появи цього «чудотехніки», то власник, вже покидаючи місце стоянки, сказав:
- Мені пропонували за авто вже 12 тисяч доларів, але я не хочу розлучатися з пам'яттю про батька і цей жучок для мені дуже рідний.
Провівши деякі дослідження, журналісти «Останнього Бастіону» прийшли до висновку, що даний автомобіль був перероблений-дороблений з давньої моделі марки «СМЗ С-3А» 1958-62 років виведення на ринок.
В оригіналі ця модель мала торсіонну підвіску передніх коліс! Незважаючи на тісний кузов, в авто є можливість зняття верхньої частини кузова. Такий собі «кабріолет».
Усередині машинки мотоциклетний двотактний двигун Іж-49 (346 см ³, 10 л.с.) в блоці з чотириступінчастою КПП. Але, вже в ті роки, були змонтовані вентилятор і кожух охолодження циліндра і в добавок - електричний стартер.
На жаль, гальмо - тільки ручне, механічне. На двигуні стояв електростартер, але, про всяк випадок, в салоні був важіль, за допомогою якого також можна було завести мотор. Задній міст мав приводиться ланцюгом диференціалу з реверсом, що дозволяв отримувати до 4-х передач як вперед, так і назад.
Проведена в 1962 році модернізація привнесла гідравлічні телескопічні амортизатори (раніше встановлювалися фрикційні), гумові шарніри півосей, більш досконалий глушник, ряд інших нововведень. Ця машина отримала індекс - С-ЗАМ.
До-речі: саме ця модель авто вперше з’явилася на кіноекрані у незабутній стрічці Гайдая – «Операция «Ы» и другие приключения Шурика».
З усього сказаного можемо зробити висновок - у Полтаві курсує (а може і частіше стоїть в гаражі) раритетний автомобіль, який став основою для подальших розробок радянського (а в подальшому і українського) автопрому.
З написаного слідує - полтавчани можуть пишатися, що в їхньому місті, в маленькому оплоті «культурної столиці», існують ще люди, яким немає потреби «хизуватися» своїми досягненнями.
А напуттям нинішньому поколінню молоді лише одна фраза:
«Немає майбутнього у того народу, який не пам'ятає своє минуле».
Слава Україні!
Євген Савченко
«Останній Бастіон»