Береться господарська суперечка у суді. І проти будь-якого учасника розпочинається справа: за шахрайство.
Ноу-хау зараз випробовують на ТОВ «Села Енерджі», пишуть «Наші гроші» .
Щороку в Україні відбуваються тисячі господарських судів. Судяться за майно, гроші, землю, частки власності тощо. І, як правило, кожна сторона вважає іншу шахраями. А шахрайство — це ще й термін Кримінального кодексу. І, здавалося би, кожен учасник судового процесу може сміливо подавати заяву до поліції, тим більше, що кримінальні провадження зараз відкриваються автоматично. Тільки ніхто не подає. Хіба що у виняткових випадках, коли суд зауважує ознаки кримінального злочину, він повідомляє про це правоохоронців.
Чому не подають? Бо ніхто зі слідчих і пальцем не поворухне, щоб розслідувати господарські суперечки. По-перше, для цього існує суд, а по-друге, довести цілеспрямоване шахрайство у, наприклад, неповерненні боргу — нереально.
Однак у цій історії поліція не тільки порушила, а й застосувала таку швидкість реакції, як ловила російських диверсантів.
Так виглядає, що якщо подібне ноу-хау стане звичним, це відкриє правоохоронцям бездонну годівницю. При цьому, звісно, буде паралізовано сотні підприємств, але кого це зупиняло. Тож ноу-хау у дійових особах.
"Села Енерджі". Господарська суперечка за газ та гроші
У січні 2021 року ТОВ «Навігатор Комплект» продало ТОВ «Села Енерджі» право користування Майницьким газовим родовищем Львівської області. Угода була укладена через продаж корпоративних прав ТОВ «Навігатор Майницьке», яке має спецдозвіл Держгеонадр на користування згаданим родовищем.
Бенефіціарами фірми-надрокористувача стали власник відомої інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа та бізнесмени Олег Медведь та Іван Олійник (син глави Федерації роботодавців України Дмитра Олійника).
Продавець — «Навігатор Комплект» належав групі інвесторів: держреєстр вказував власниками найбільших часток у фірмі Олексія Степченка, Віталія Шкільнюка та Олега Токара.
Сам договір продажу передбачав дві частини оплати операції — 1,8 млн дол. відразу. А потім ще платіж – бонусний.
Друга частина платежу залежала від прогнозованих обсягів газу за результатами буріння свердловини та нараховувалася за спеціальною формулою (на суму впливала ціна газу на хабі в ЄС, транспортні витрати та інші показники. Можлива вилка бонусу: від нуля до $3 мільйонів).
Але в обумовлений термін буріння свердловини так і не відбулося (зокрема через вторгнення росіян у лютому 2022 року). Покупець виявив, що обіцяних під час продажу фірми запасів газу немає. Продавець вказував на зрив графіків буріння свердловини, від чого залежала виплата згаданого бонусу.
У результаті фірми подали позови до Господарського суду Києва. Не будемо зараз вдаватися в деталі господарської суперечки — бо ж наразі не про них.
Скажімо лише, що судові дебати пройшли першу інстанцію та потрапили до апеляції. Суперечка затягувалася, що традиційно для більшості подібних справ.
Але потім сталося «прискорення».
Справа стає пріоритетом слідчих Нацполіції.
У лютому 2023-го у держреєстрі з’являється інформація про появу нового учасника ТОВ «Навігатор Комплект» — власником найбільшого пакету стає кропивницьке АТ «Адвокатська компанія «Андрій М’який та партнери» (44% у статутному капіталі). Хто замовив послуги відомої адвокатської компанії – питання відкрите. Але після цього події починають розвиватися стрімко.
На початку квітня гендиректор ТОВ «Навігатор Комплект» Роман Кунцяк пише на адресу заступника голови Національної поліції — начальника Головного слідчого управління Максима Цуцькірідзе заяву про злочин та звинувачує посадових осіб «Села Енерджі» у змові та заволодінні майном шляхом обману. За його версією, «Села Енерджі» не збиралася нічого бурити. У результаті продавець нібито отримав $3 мільйони збитків, не отримавши другий платіж.
За цією заявою Головне слідче управління відкрило кримінальне провадження № 12023000000000594 за ч 5 ст 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). І взялося самостійно розслідувати цю справу. І так господарська суперечка стає однією з пріоритетних справ української поліції.
Схоже, через таку «пріоритетність» уже за тиждень заступник начальника ДСУ НПУ Сергій Гайду підписав постанову про призначення групи слідчих у складі 23 поліцейських. Старшим групи призначили старшого слідчого з особливо важливих справ ДСУ НПУ Маргариту Данченка.
Через два дні свою групу прокурорів у складі 8 службовців сформував Офіс Генпрокурора. Старшим призначили Павла Іваніну. Підписав ухвалу заступник генпрокурора Ігор Мустеца.
Після цього старший слідчий поліції Едуард Пазій за погодженням з прокурором Павлом Іваніним звернувся до Печерського райсуду Києва з клопотанням про проведення обшуків за місцем проживання засновників «Села Енерджі» та посадових осіб фірми. Слідчий суддя Печерського райсуду Сергій Вовк задовольнив ці клопотання. Також Вовк за клопотанням прокурора Іваніна заарештував рахунки «Села Енерджі» та «Навігатор Майницьке» та корпоративні права останнього.
Арешт рахунків прокурор пояснив забезпеченням цивільного позову «Навігатор Комплект» про відшкодування збитків, і суддя з цим погодився.
До речі кажучи. Якби у «господарському» судовому засіданні якась сторона попросила заморозити рахунки опонента як забезпечення — шанси на це були б мінімальними. А ось через «правоохоронну гілку» це робиться миттєво. Тому що в суді потрібно ще доводити доцільність, а прокурори просто стверджують (цитата за визначенням: «відомо не було наміру виконувати свої зобов’язання щодо сплати повної вартості частки. Тобто, маючи намір заволодіти чужим майном….» тощо).
Дуже зручно.
Цікаво, що в клопотаннях щодо цих постанов прокурори вже вказували про збитки «Навігатор комплект» у $1,5 мільйона, хоча у заяві директора фірми йшлося про вдвічі більше. У визначеннях також відсутня інформація про проведення експертиз, за результатами яких і було віднято цю суму.
У кожному випадку суха судова справа перетекла в арешти рахунків, масові обшуки та допити. Окрім того, отримала ще одну галузь розвитку подій.
Гроші без дозволу на арешт
З дозволами суду 25 квітня правоохоронці провели обшуки у Мазепи та Олійника, в офісах та у посадових осіб їхніх фірм. Декілька локацій та десятки задіяних правоохоронців.
У будинку Івана Олійника, зокрема, було знайдено у сейфі велику суму готівки, яка майже повністю належала його батькові — Дмитру Олійнику. Останній взагалі не мав відношення до кримінального провадження, мав декларацію походження коштів і стверджував, що це гроші на відновлення зруйнованого росіянами свиноферми «Дубовий гай» у Житомирській області. Там відновлювальні роботи вже розпочалися.
При цьому, в ухвалі Печерського райсуду про обшуки жодним словом не йшлося про право вилучати гроші. Телефони, комп’ютери, флешки — так, а про гроші в ухвалі ні слова.
Незважаючи на це, слідчий Артем Богданов визнав знайдену готівку речовим доказом.
І вже 2 травня слідчий суддя того ж таки Печерського райсуду Києва Олег Білоцерковець задовольнив клопотання прокурора Офісу генпрокурора Івана Чеченєва, також визнавши вилучені гроші речовим доказом та наклавши на них арешт.
Із документів обшуків, який є у розпорядженні «Наших грошей», відомо, що до протоколу самого обшуку було підкріплено додатки. Вони адвокати Олійника пояснювали, чиї це справді гроші, і що їхнє походження підтверджено офіційними деклараціями. Однак до суду цих додатків-пояснень прокурор дивним чином не доніс.
Заміна поліції та прокурорів
Із арештом коштів стрімкий штурм правоохоронців припинився. У цей час пішла публічна хвиля критики невмотивованої агресії правоохоронців.
30 травня заступник Генерального прокурора Дмитро Вербицький передав досудове розслідування поліції ДБР. Офіційно через його неефективність проведення слідчими органів Нацполу.
Наступного дня інший заступник Генпрокурора — Антон Войтенко визначив нову групу прокурорів, до складу якої тепер уже було включено прокурорів Департаменту кримінальної політики та захисту інвестицій. Саме начальник цього департаменту Олексій Бонюк став новим старшим прокурором групи прокурорів.
Тобто, справу передали ДБР через неефективність проведення розслідування слідчими Національної поліції. А також змінили групу прокурорів під проводом Павла Іваніна.
Уже наступного місяця - 26 червня Київський апеляційний суд скасував рішення про арешт власних коштів Олійника.
Апеляція вказала, що прокурор не надав достатніх та належних доказів тих обставин, на які послався у клопотанні. Слідчий суддя Білоцерківець відповідно до ст. 94 КПК України (Оцінка доказів) належним чином не оцінив надані докази, чи достатні вони і є логічними для арешту грошей.
Також колегія суддів Київського апеляційного суду вказала, що Білоцерківець не встановив, як арешт цих грошей співвідноситься із матеріалами справи. Тому у слідчого судді були відсутні правові підстави задовольняти клопотання та накладати арешт.
Апеляція також зазначила, що постанова прокурора про визнання майна речовим доказом є необґрунтованою відповідно до критеріїв ч.1 ст. 98 КПК України. Суд назвав взагалі цю ухвалу «формальною».
Тактична пауза
Через півтора місяця після ухвали Київського апеляційного суду та клопотань адвокатів ДБР все ж таки повернуло вилучені при обшуку в Олійникові гроші. Нехай і дещо затягнувши час, адже Кримінальний кодекс зазначає, що відмова в арешті майна передбачає його негайне повернення. Кілька днів тому було також знято арешт із рахунків.
Але найгучніша справа розслідується, хоча ДБР і взяла тактичну паузу у ній. Зрозуміти нових розслідувачів можна: закривати справи правоохоронцям будь-якого відомства незвичайно. А продовжувати розслідування – продовжувати реалізовувати ноу-хау київської поліції. До того ж, за словами нинішніх власників Села Енерджі, у справі став виявлятись інтерес одного з чиновників ще одного правоохоронного органу — СБУ.
Насамкінець ще одна характерна історія. «Села Енерджі» у формі тролінгу подала ідентичну заяву про злочин щодо своїх опонентів до Головного слідчого управління. Про завдання матеріальних збитків у рамках співпраці з «Навігатор Комплект». Але не дочекалася великої групи слідчих-прокурорів. Столичне слідче управління спустило розслідування на район за місцем прописки фігуранта справи, де воно традиційно залягло на дно. Бо не у пріоритеті.
Джерело: Наші Гроші
Від "Останнього Бастіону":
На десятому році війни ми бачимо повний колапс правоохоронної системи України. У структурі Національної поліції України продовжує діяти ОЗУ, вирощене великим "реформатором" Арсеном Аваковим. Замість захисту інтересів держави та громадян України, поліцейські займаються рекетом та покриванням злочинців.
І це не дивно, адже бізнес-партнер зрадника та колаборанта іллі киви Іван Вигінський на зараз є Начальником Нацполіції.
Інший його партнер - Олег Синєгубов, голова Харківської ОВА.
Протеже зрадника Володимира Горбенка Євген Борзілов досі працює в структурі СБУ, очолюючи УСБУ в Закарпатській області.
А у Верховній Раді та Адміністрації резидента Льовочкіни, Смірнови, Татарови, Єрмаки та інші вилупки Януковича взагалі сформували антиукраїнське кубло, охоронюване СБУ, Вигінським, та іншими.
Україна має очиститися від злочинців та зрадників при владі та у правоохоронних органах.
Україною мають керувати ті, кому вона потрібна, а не ті, хто її обкрадає та намагався здати ворогам. Україну мають очолювати ті, хто воював за її незалежність.