«У Полтаві існують ділянки вулиць, де спостерігається досить висока інтенсивність руху транспорту, зокрема Київське та Харківське шосе, де глибина окремих вибоїн в 6 разів перевищує гранично допустиму. Найпоширенішою причиною виникнення на вулицях обласного центру є порушення правил маневрування. Як свідчить статистика, починаючи з березня по цей час зафіксовано 6 випадків, коли транспортні засоби потрапляли в ями та вибоїни, внаслідок чого їх було пошкоджено, а водіям завдано чималих матеріальних витрат для ремонту», - повідомив на кінці минулого тижня начальник сектору організації дорожнього руху УДАІ в Полтавській області Іван Тумко.
Полтавські дороги давно стали посміховиськом в Україні. Коротко охарактеризувати їх стан можна як місячні кратери та провалля у безодню. Але шукати винних правоохоронці навіть не збираються. Питання до очільника обласної міліції Олега Беха, до кого все ж таки застосовуються заходи адміністративного впливу, про які йдеться на сайті УМВС (в одному випадку за статтею 188-28 кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання припису), в іншому - за частиною 1 статті 140 кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил, норм і стандартів при експлуатаційному утриманні вулично-дорожньої мережі)?
Невже штраф у 1120 гривень, який напевно буде направлений навіть не чиновнику, а до комунального підприємства, змусить когось розпочати ремонтні роботи? Вам не смішно? Ремонт автівки за тиждень їзди по таким дорогам обходиться в рази дорожче.
Невже у внутрішніх органах не існує механізму за яким можна було б притягнути до кримінальної відповідальності винних? Чи розкрадання державних коштів це не злочин? Або псування приватного майна (автівок) громадян це не злочин? Або псування державного і комунального майна це не злочин? Чи службова халатність, яка призводить до жертв та травмування, це не злочин?
Звісно механізми є, немає бажання. Чи не так, Олег Володимирович?