Created with Sketch.

Природа допомагає відновити Великий Луг!

23 березня, 07:18

Уперше за понад 90 років у Великому Лузі відбувається справжнє весняне водопілля.

Великий Луг у 1950-х роках був примусово затоплений комуністичною владою під час створення Каховського водосховища. Це один з найбільш важливих природних і історичних ландшафтів України. Після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС ці території перестали бути водосховищем.

Наразі багато ЗМІ поширюють новину про те, що через весняне водопілля «вода повертається до Каховського водосховища».

В Українській природоохоронній групі не згодні з цим формулюванням, але справді, водосховища більше не існує, тож уперше за понад 90 років у Великому Лузі відбувається справжнє весняне водопілля.

Це не лише прекрасне природне явище, але й життєво необхідна для біорізноманіття подія. Вода на тривалий час зволожить територію заплави Дніпра, де з минулого року відновлюються природні екосистеми.

Територія колишнього водосховища аж ніяк не перетворилася на пустелю.

В Українській природоохоронній групі проаналізували дані про те, якими екосистемами була зайнята територія Великого Лугу до створення водосховища. 

На 65% це були заболочені та перезволожені території. Тож немає нічого дивного в тому, що колишній гідрологічний режим заплави починає відновлюватись.

Є й інші хороші новини.

☘️По-перше, водопілля це не лише «багато води», а й велика кількість органіки, яку несуть весняні води. Ґрунти заплави збагачуються й уже цього року ресурсу для відновлення рослинності буде значно більше.

☘️По-друге, після минулорічних експедицій до території колишнього водосховища, окрім місцевих видів рослин, звільнену від води територію почали захоплювати й інвазійні рослини. Утім, ці види є переважно посухостійкими (вони легко поширюються за посушливих умов). Тому значне зволоження заплави Дніпра сприятиме зменшенню чисельності видів-чужинців і збільшить шанси для місцевої флори річкової долини.

☘️По-третє, водопілля важливе для поширення насіння рослин, міграції водних тварин, коли вода перетікає з основного русла і сполучає відокремлені водойми. Намулок та піщані відклади створюють умови для проростання насіння, укорінення рослин, місця важливі для харчування навколоводних птахів.

Читайте також
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава
В одній із заповідних зон Полтавщини орудують зловмисники
Полтава
Дослідники зафільмували перший стрибок колонії пінгвінів в Антарктиці
Життя
На Полтавщині планують укріпити береги річки Псел
Полтава
Науковці визначили місце із найчистішим повітрям на Землі
Життя
Відео дня: рідкісну рибу із руками-плавцями виявили на дні Тихого океану
Життя