Скандальний полтавський «БудІнвест СМ» звів картковий будинок і в Сумах.
«Дах у нас виявився іграшковий. Він потік не в окремих місцях, а повністю – по стінах вода зтікла з десятого до сьомого поверху» – голова будинкового об’єднання по вулиці Новомістенській 1/2 в Сумах згадує як перший дощ змив покупцям квартир всю радість від новосілля.
Це дивна історія – як жителями пентхаузів, з триметровою стелею, просторими світлими кімнатами з видом на півміста й озера, стали… малозабезпечені безхатні. Але від нестерпних умов і вони звідти тікають.
Елітний будинок в Сумах, зведений полтавською фірмою «БудІнвест СМ», став урешті одним з найгірших, та викликав в місті найбільший в галузі житлового будівництва скандал. Котрий зараз тільки розгоряється, адже постраждали десятки незахищених сімей та вельми забезпечені люди, і до фіналу ще далеко.
«Це був картковий будинок»
Будинок ввели в експлуатацію 2009 року. Відтоді в дощ, а також навесні, коли тане сніг, жителі пентхаузу розставляють своїми «елітними» квартирами тазики – збирання води, принаймні певною мірою, рятує від затоплення сусідів знизу. Проте вода також тече стінами: від цього міжкімнатні перегородки виготовлені з гіпсокартону почорніли й розійшлися. В перший же рік квартири новобудови вкрилися грибком.
Проте навіть гіпсокартон є не всюди. В одній з квартир будівельники забули встановити обмежувальну стінку перед спуском на другий ярус. В іншій літні господарі взагалі не можуть потрапити на верхній ярус – настільки хитка встановлена будівельниками дерев’яна драбина. Труби каналізаційної вентиляції, які повинні бути виведені на дах, чомусь закінчується в спальнях останнього поверху. «Через скупчення газу шириться нестерпний запах, перебувати в кімнаті неможливо» - ділиться проблемою нещасний власник квартири Ігор Іванов. Оглянувши дивину представники міськвиконкому пошепки повідомили йому, що газ з труби у великій концентрації небезпечний для життя, але офіційний висновок давати відмовились – господарі відмовились заселятись…
Навколо будинку новоселів зустріла не краща картина: замість доріжок, газонів, лавок, клумб і міні-саду обіцяних проектом – погляду відкрились перекопи від техніки й тони сміття залишеного будівельниками.
Асфальт, покладений на порожнини й сміття, просідає. Жильці самотужки латають провалля бетоном. Але вода все одно затікає під фундамент і до підвалу. В самому підвалі немає стяжки, хоч за документами вона присутня, зараз на її місці уже намита дощами земля. Будівельники забули також провести освітлення і утеплити труби. А двері пожежного виходу чомусь розташували на висоті півтора метра від підлоги.
«Казка стала бувальщиною»
«Коли почали продавати квартири у нас був найдорожчий квадратний метр» – згадують жильці будинку, названого полтавськими маркетологами «Казкою».
Житло вважалось елітним, доки його не звели. Хоча на сайті-партнері компанії-забудовника будинок досі презентується як помешкання «для принців і принцес».
«Багато з нас клюнули тільки на це, адже є краєвид на парк, чимало людей і в кредити повлазили. В підсумку люди отримали квартири такі, що багато хто і не вселявся» - говорить голова ОСББ Анастасія Євтушенко.
Коли для всіх в Сумах стало зрозумілим, що полтавська новобудова з елітної перетворилася на непотріб, перед «БудІнвестом СМ» постала проблема. Продати на ринку більшу частину квартир фірма так і не встигла – репутація карткового будинку розлетілася містом швидше. Але пожинання належних плодів – фінансового фіаско проекту і відповідальності, фірмі вдається уникати.
Фірма неймовірним шляхом домовилась з чиновниками Сум, щоб ті закупили за бюджетні гроші наддорогі квартири… за програмою соціального житла. Щось чиновників переконало піти на зустріч пропозиції.
В будок змогли буквально загнати тільки пільговиків, котрі перебивалися муніципальним житлом, і фактично куди їх селити - вирішували міські чиновники. І лише тоді, коли в них забрали можливість проживати на попередньому місці.
Бо у пільговиків чиновники одразу забрали старі квартири замість нових, і людям потрібно було десь жити.
«Хто не хоче жити в казці»
«Ми чекали щоб дах хоч якось зробили. Пройшли всі інстанції аж до Януковича, але результату ніякого» – говорить мати дитини-інваліда Антоніна Сайко.
Жінка досі не підписала акт «прийомки» на запропоновану їй в «Казці» квартиру – її заливає аж по щиколотку, але була фактично примушена фірмою через чиновників погодитися на їхні умови:
«Міська рада поставила жорсткі умови – заїжджати за таких обставин або шукати житло самій, попереднє житло вони відібрали, діватися не було куди – у мене дитина-інвалід» - розповідає сумчанка історію жорстокої змови полтавської фірми з місцевими чиновниками.
«Вони нам не дали ключі, жильцям будинку довелось зривати двері, треба було робити на зиму опалення, не можна було щоб розмерзалося. Не заїжджали, бо тік дах, і неможливо було жити». Фірма давала їй гарантійні листи, що все буде відремонтовано, але до сьогодні нічого так і не було зроблене. Квартира Антоніни порожніє досі.
«Все самі»
Власним коштом придбали в «Казці» квартири менше половини жильців, і більшість з них в будинок так і не заїхали досі. З 39 квартир в будинку врешті 22 стали державні або продані через державну іпотечну установу. Це сім’ї з чотирма і навіть п’ятьма дітьми та важкохворими.
Хоча будинок врешті вийшов соціальним і в ньому живуть багатодітні сім’ї та родини з дітьми-інвалідами – але дитячого майданчику на подвір’ї немає.
«Ми вимагали від забудовника привести будинок до ладу. Бодай щось доробити правильно. Писали листи, але жодної відповіді від них не отримали. Потім писали через міську раду, тому-що міська рада приймала у них роботу, підписувала їм акти про готовність. В тому числі ми писали і на комітет Державного архітектурно-будівельного контролю. Але нас всі відправляли до фірми-забудовника. Ніхто нічого не вирішував. Проблема наша не вирішувалась» - каже одна з жительок Ірина Глібова.
«Ми зараз власними силами все ремонтуємо. Зробили фото-звіти - як і що ми робили. І акт дефектних робіт- у нас все є. Плануємо якось з ними все вирішувати в судовому порядку. Бо нам вже не було терпіння. Але ж судитися можна з ними роками, а дах тектиме. На листи, які ми писали забудовнику, вони не реагують, і не дали нам жодної відповіді. У мене там багатодітні сім’ї, вони в грибку живуть. Там жити неможливо, там стіни всі чорні, там неможливо дихати» - пояснює голова ОСББ безвихідь жильців, в яку їх загнала будівельна афера.
У соціально-незахищених сімей особлива проблема і збирати кошти на ремонт будинку.
Зараз жильці ремонтують дах власним коштом. Витратили вже 42 тисячі гривень, але відремонтовано лише половину даху.
Тільки на будматеріали, необхідні для капітального ремонту даху, родина ще одного жителя будинку Андрія, вже витратила близько десяти тисяч гривень:
«Про жодні компенсації «БудІнвест» і чути не хоче. Хоч в нас відвалювалися листи металочерепиці, які покладені на дах. Вони просто відвалювалися від вітру людям на голови. Навіть не були закріплені. Також там неправильний нахил і вода, що замерзає взимку, знов і знов розриває дах» - каже Андрій.
Щойно мешканці будинку самотужки почали ремонтувати дах, як виявили ще одну проблему, вирішення якої вони самі фінансово точно не потягнуть. Будинок почав розходитися у боки, між першим і другим під’їздами утворилася тріщина, поки 5 сантиметрів завширшки. З січня в горе-будинку збирають гроші ще й на експертизу – щоб знати чим це загрожує.
«Пустилися берега»
Люди одностайно кажуть: тільки коли почали заселятися, стали розплющувати очі – куди заселяємося, проте до того часу вже стало надто пізно – гроші були сплачені. Мешканці почали шукати правду в державних органах. Але відтоді жодного зиску.
Забудовник фактично сам у себе прийняв будинок. Мешканцям «подарували» готове ОСББ. Коли «БудІнвест СМ» створював ОСББ то поставив свого голову правління. Який навіть не проживає в будинку. Самі написали й статут. Голова правління пробув рівно до того момент поки він не прийняв будинок. Після чого швидко звільнився.
Також забудовник залишив у своїй власності підвальні приміщення попри те, що там проходять всі комунікації й передбачені допоміжні приміщення для кожної квартири. Наразі мешканці виграли два суди у свого міськвиконкому, який погодився віддати фірмі підвали, але крапка ще не поставлена.
Проблем забудовник залишив стільки, що подужати все мешканці не можуть вже п’ятий рік поспіль: «У нас був резервний фонд, ми його весь витратили. У нас 3 тисячі пішло на право власності, це від ціни позову. Ще на скасування 400 гривень. Експертизу ми проводили власним коштом коли визнавали підвали допоміжними приміщеннями теж витратили 1300, так все по копійці й вже було дуже багато витрачено, для нас це багато» - підсумовує голова ОСББ. Але скільки доведеться витратити ще років і грошей щоб привести «Казку» до ладу в Сумах не береться сказати ніхто.
«Можна і без даху коли є кришувальники»
«Вони зараз один на одного посилаються: фірма на міську раду, міська рада на фірму – будинок мовляв прийнятий, є свідоцтво про відповідність видане інспекцією ДАБК – і все, робіть що хочете» - описує результат поневіряння кабінетами нинішня голова ОСББ.
Мешканці будинку зі сльозами ходили до мера і прокурора:
«Ми писали скарги в прокуратуру, тому-що ті, хто приймав теж винуваті. Навіщо стільки перевірок якщо вони не виконуються. А потім чиновники самі визнали, що не бачили нашого даху. Вони порушили цілу низку законів.
Прокуратура переслала скарги на ДАБК. Інспекція у свою чергу відправила з’ясовувати стосунки з забудовниками, а забудовник не відповідає, а в суд подати – це юристу заплати, експерту заплати. Тим більш немає гарантії, що можна виграти суд».
В будинку мають службову квартиру співробітник Сумської прокуратури. Від нього сусіди почули правду: «вам дешевше буде все тут відремонтувати ніж зробити експертизу і судитися, бо немає гарантії перемоги». Сам працівник прокуратури теж пільговик, він, як і всі, був змушений вселитися.
«Ну хто так будує?»
«Будинок «Будінвесту» в місті один. Мало бути продовження нашого будинку. Коли пішла хвиля незадоволення вони передали землю іншому забудовнику.
«З такими проблемами новобудова в нашому місті одна. Бували проблеми й в інших, але забудовники зазвичай щоб не псувати собі репутації швидко виправляють проблеми. Але ж тут вони приїхали зробили й поїхали, їм було все одно. Напрошується питання – чи не пахне це якимись злочинними умислами» - продовжують запитувати постраждалі.
Будинок «Казка» став першим і останнім в сумній сумській кар’єрі полтавської фірми «БудІнвест СМ».
Але вона існує і понині. На відміну від полтавських проектів - після яких засновникам довелося ліквідовувати забудовника і відроджувати під новими іменами.
«Якщо хтось вважає, що ми перебірливі, мовляв іншим взагалі немає де жити – то от вам відповідь фактом:більшість відмовилась від цих елітних квартир і скитається родичами, знімає хрущовки і ютиться в кімнатах по троє. Ось і уявіть який це будинок» - каже власниця квартири від «БудІнвесту СМ» сумчанка Марія.