Created with Sketch.

Репортажі з-за кобищанських парканів: 80 «Свята Варвара ніч увірвала, а дня доточила»

17.12.2018, 05:14

Репортаж 80: «Свята Варвара ніч увірвала, а дня доточила»

Вітаємо Варвар. Щиро зичимо усім нашим сучасницям Варям, щоби доля їхньої покровительки Великомучениці обійшла їх десятою дорогою. Ділимося нанишпореною інформацією винятково з міркувань оцього позитивного побажання.

Варвара-Краса-Довга-Коса (не плутати з Юлією), Санта-Барбара і лялька Барбі – усі вони іменинниці 17 грудня. За не вельми й віддалених часів це ім'я примушувало благоговіти людство обох християнських колін. Щоправда, посполитий люд спілкувався з Великомученицею дещо фамільярно. Оскільки до Варвар зима було «вже й дороги заварить і мости замостить», то й казали: «Тріщить Варюха – ховай і ніс, і вуха».

Трагічний життєпис цієї симпатичної «чужинки» («варвара» грецькою «іноземка» – авт.) вразив старих і малих. Ще б пак! Смерть дитя прийняло від батька-садюги!

А відбулося це ось яким побитом. У майбутньої святої не заладилося з самого початку – рано померла мати, батька увесь малоазійський Ілліополь знав як ревного язичника. Можна уявити, яким домостроївським було дитинство у дівчини! Тим не менше, Варвара виросла гарненькою, розумною, і укупі з багатством стала бажаною нареченою для місцевої знаті. Та чи принца на білому коні дівча виглядало, чи з якихось інших причин, але пошуковці Варвариної руки і серця незмінно отримували відкоша. Батько вже й гнівитися не на жарт почав на вередливу доньку. Навіть від домострою відступив – для розширення можливих контактів з протилежною статтю дозволив їй відвідувати дівчачі посиденьки.

Однораз, коли тато виїхав з міста у справах, Варвара зустріла групу християнок. Професійний агітпроп зробив своє діло – Варвара глибоко і відразу перейнялася християнськими цінностями, охрестилася і вирішила покласти життя на олтар Ісуса. Батька метаморфоза шокувала. Злютований родитель віддав доньку у лабети владних чинуш, які катуваннями (ішов же 306 рік і гоніння на «не таких» були у розпалі!) хотіли домогтися від нещасної вірянки зречення.

Вже й тоді виявилася богообраність Варі: кидають кати увечері дівчину до карцера усю побиту і закривавлену, а на ранок – жодного сліду! Дістало отаке демонстративне зцілення самого імператора Максиміліана, цього християнського ненависника, дав команду щоби сам батько власноруч зарубав дитя мечем. Що й утнув психопат, стявши голову рідній дитині.

Мощі святої довго і далеко подорожували, нарешті знайшли прихисток на благословенних київських теренах. Привезені дружиною великого князя Святополка (у хрещенні Михайла) Варварою Комніною з Константинополя, священні атрибути зберігалися у Золотоверхому Михайлівському чоловічому монастирі. Місцевим вірним вдалося сховати Варварині мощі і від Батия, і уберегти від сучасних «ординців». З 1930-х років, після зруйнування Михайлівського монастиря більшовиками, реліквія зберігається у Володимирському соборі.

У святої Варвари – чимало можливостей. Найперше вона дбає про дітей, подружню любов, всіляко перешкоджає адюльтеру, опікується молодицями при надії, відома заступництвом військових, гірників, авіадиспетчерів і колег Дмитра Комарова (ведучого «Світу навиворіт» - авт). Рішуче протистоїть проявам сімейного насильства, на дух не переносить лихих і собакуватих свекрух. Атож, як бачимо, коло відповідальності св. Варвари важливе як у суспільно-громадянському, так і побутовому сенсі.

Віртуальний контакт із заступницею досягається дотриманням низки табу і виконанням приписів. Варвара точно позбавить своєї благодаті недисциплінованих жіночок, які здумають 17 грудня прати, білити і місити глину. Відомі випадки, коли навіть німецька техніка з ладу виходила. А ось вишивання Великомучениці імпонує, бо, пишуть, сама дівчина добре зналася на «проколі» і «прикріпі», вигаптувавши ризи самому Ісусові. Нічого собі!

До бажаних діянь у цей день належать особлива охайність у одязі, пиття води з ополонки, відвідини перукарні. До речі, ритуальні маніпуляції на честь Варвари вельми складні. Скажімо, нам не вдалося знайти рецепт спеціальної Варвариної каші. Страву варили у якомусь казані з особливими властивостями, залишали на ніч у холодній печі і на застиглій кірці тієї каші вранці вичитували чіткий план грядущого – найближчі демографічні зміни у родині, майбутню врожайність зернових, прогноз погоди на березень-квітень наступного року. Пані Наталя Діденко з «Еспресо», певно, приятелює з Варварою.

От якби сьогодні зранку упала на Полтаву густа паморозь, мали б наступного року обвальний урожай фруктів. З яблуками не судилося, може, хоч президента нормального оберемо.

Вадим Демиденко

Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава