Підтримка війни серед російських еліт, як і раніше, висока
Рішення про вторгнення в Україну кремлівський бункерний щур володимир путін приймав у вузькому колі «яструбів», серед яких були міністр оборони сергій шойгу, начальник Генштабу валерій герасимов та секретар Ради безпеки рф микола патрушев.
Про це розповіли Bloomberg два поінформовані джерела. За їхніми словами, за кілька тижнів, що передували вторгненню, коло спілкування путіна ще більше звузилося, але з шойгу, герасимовим і патрушевим він перебував у тісному контакті.
Дедалі більше високопосадовців у Кремлі приходять до переконання, що продовження війни призведе до тривалої ізоляції московії, яка завдасть шкоди її економіці, поставить під загрозу безпеку країни та послабить її глобальний вплив.
Вони вважають вторгнення в Україну катастрофічною помилкою, що відкине країну на роки тому, наводить думку таких чиновників Bloomberg. Загалом виданню вдалося опитати десять таких співрозмовників.
Водночас чиновники не вірять у те, що путін змінить політичний курс.
За їхніми словами, президент ізольований у вузькому колі радників і відкидає будь-які спроби попередити його про наслідки агресії, що триває в Україні.
За словами джерел, високопосадовці намагалися пояснити президенту, що економічні наслідки санкцій будуть руйнівними, оскільки зведуть нанівець обидва досягнення путінського правління: два десятиліття економічного зростання та високий рівень життя. Проте путін у відповідь заявив, що Захід не залишив йому іншого вибору, окрім ведення війни.
Кремлівський бункерний щур на нараді 19 квітня висловив упевненість, що економіка країни вже адаптується до санкцій та «економічний бліцкриг» Заходу провалився.
Розрахунок був на те, щоб швидко розхитати фінансово-економічну ситуацію в нашій країні, спровокувати паніку на ринках, колапс банківської системи, масштабний дефіцит товарів у магазинах", - сказав путін.
За словами співрозмовників Bloomberg, путін, як і раніше, упевнений, що росіяни його підтримують і готові до років поневірянь заради національної величі, якою її бачить психічно хворий диктатор.
Деякі джерела агентства поділяють побоювання американської розвідки, що путін, зіткнувшись із невдачею у військовій операції, яку він вважає своєю історичною місією, може вдатися до застосування ядерної зброї.
За твердженням Bloomberg, загалом підтримка війни серед російських еліт, як і раніше, висока. Багато чиновників публічно та в приватному порядку поділяють позицію Кремля, згідно з якою відкритий конфлікт із Заходом неминучий. Вони вважають, що росія адаптується до широкомасштабних санкцій.
Декілька великих бізнесменів обережно висловилися проти війни, віддаючи перевагу критиці влади за загальні формулювання. Багато хто з них наляканий репресіями, що посилюються, а тому бояться порвати зв'язок з Кремлем.
На думку Bloomberg, на це наважився лише один високопосадовець — Анатолій Чубайс. Наприкінці березня він залишив посаду спецпредставника президента рф з питань сталого розвитку та виїхав із країни. А після цього стало відомо, що до Генпрокуратури рф надійшло звернення з проханням перевірити на фінансові порушення роботу держкомпанії "Роснано" в той період, коли нею керував Чубайс.
За інформацією Bloomberg, високопоставлені російські чиновники шоковані тим, з якою швидкістю та розмахом запроваджуються санкції щодо рф. Вони не очікували, що буде заблоковано половину резервів Центробанку, а іноземні компанії практично відразу відмовляться від російського ринку, на який інвестували протягом десятків років.