Більше десяти чеченських активістів були вбиті в Європі починаючи з 2004 року.
Росія постійно користувалася політикою США про посилений обмін інформацією, щоб переслідувати чеченських дисидентів. Дану інформацію повідомили правоохоронці й представники розвідувальних управлінь кількох країн Європи і США.
Про це пише Business Insider з посиланням на власні джерела.
Повна нахабства російська практика почалася після того, як адміністрація Дональда Трампа схвалила політику про передачу більшої кількості таємної інформації Росії, сподіваючись таким чином покращити відносини.
Співрозмовники Business Insider розповіли, що Москва постійно просила інформацію про тих, хто втік від правління Рамзана Кадирова. У свою чергу, США майже не отримували інформації від російської сторони.
Про те, що Росія переслідує й вбиває чеченських дисидентів, а також інколи добивається допомоги Заходу в цьому, стало «всім відомою таємницею».
Американські чиновники, з якими поспілкувалися журналісти Business Insider, підтвердили існування домовленостей між Росією й США.
Хоча ще раніше про них розповів колишній американський розвідник в інтерв'ю для блогу JustSecurity. За словами екс-розвідника, його колеги вважали домовленості безглуздими, але все одно виконували наказ адміністрації Трампа.
«Білий дім постійно підштовхував відділ боротьби з тероризмом до співпраці з Москвою, попри поширене переконання розвідувальних управлінь в тому, що така співпраця буде односторонньою і лише марною тратою часу й енергії», – сказав колишній офіцер розвідки США Марк Полімеропулос.
Повідомляється, що угода між Вашингтоном і Москвою привела до арешту кількох людей, яких звинуватили в плануванні терактів в Санкт-Петербурзі. Однак, співрозмовники видання розповіли, що, як і передбачалося, Росія намагалася зберігати односторонній характер домовленостей, використовуючи їх лише в своїх цілях.
Найчастіше Москва присилала запити про передачу інформації щодо перебування чеченців й інших російських мусульманських дисидентів. Зокрема, йшлося про людей, які втекли від переслідувань в Чечні й попросили політичний притулок в Європі.
Окремо видання посилається на неназваного французького поліціянта, який займається розслідуванням вбивства Імрана Алієва – блогера, який жив під захистом поліції в Бельгії й виступав проти Путіна й Кадирова.
«За російською логікою, будь-який чеченець, який хоче незалежності від Москви або виступає проти Кадирова – ісламський терорист, такий же, як і члени «Ісламської держави». Тому їх потрібно вбивати», – пояснив французький поліціянт.
Більше десятка чеченських активістів були вбиті в Європі з 2004 року. При цьому, у цих злочинах підозрюють росіян або чеченців, пов'язаних або з російською розвідкою, або з силами, підконтрольними Кадирову.
Інший представник військової розвідки НАТО теж підтвердив у розмові з журналістами таку природу російської активності.
«Я не хочу сказати, що ми відсторонили американців від усього. Але ми точно помітили дуже очевидний витік розвідувальних даних в руки росіян у 2017 році. Саме тому ключові заходи захисту розвідувальної інформації були запроваджені. Не можна завжди розраховувати, що твої друзі збережуть таємниці», – сказав неназваний розвідник.
Ще один з чиновників НАТО сказав журналістам: росіяни використовують систему обміну розвідданими, як і Інтерпол, по принципу – той чи інший об'єкт становить загрозу безпеці мирних мешканців. Це як фільму «Хрещений батько». Ви повинні поширити слух, очорнити потрібну людину, перш ніж вбити її.