Куди ведуть корупційні дороги?
Наш сайт неодноразово публікував викривальні матеріали щодо «господарювання» ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» та інших подібних йому «інституцій» на шляхах краю. До вашої уваги ще одна порція неспростовних доказів корупційних діянь дорожньо-експлуатаційних ділків під дахом влади у виданні "Наші гроші".
Уряд Дениса Шмигаля прибрав критерій «прозорої ділової репутації» стосовно компаній, які освоять 19 мільярдів гривень з боргу держави для ремонту доріг. Відтак, «Наші гроші» переглянули дані державного судового реєстру щодо лідерів картелю «укравтодорівських» фаворитів. У попередніх публікаціях йшлось про «Онур» і «Автомагістраль-Південь». Цього разу розповімо про ще одного визначного учасника картелю – ТОВ «Ростдорстрой».
Довідково
У березні-квітні 2020 року на ремонт та експлуатаційне утримання доріг в Україні провели тендери на 24,26 млрд грн. З цієї суми невелика група фаворитів Укравтодору, серед яких і «Ростдорстрой», отримала левову частку – 20,40 млрд грн, або 85%. За даними системи Prozorro, за період з 2017 року по квітень 2020 року «Ростдорстрой» уклав договори на проведення різних дорожніх робіт на загальну суму 12,66 млрд грн.
Власником одеського ТОВ «Ростдорстрой» є угорське товариство «Оттема», власниками останнього є одесити Євген Коновалов і Юрій Шумахер – депутат Одеської міськради з фракції «Довіряй ділам». Співголовою партії «Довіряй справам» є міський голова Одеси Геннадій Труханов, який є також засновником благодійного «Фонду Геннадія Труханова «Довіряй ділам».
«Ростдорстрой» – це лише частина великої групи RDS. Зв’язок з нею так чи інакше мають також фірми ПП «Київшляхбуд» (тендери у Києві), «РДС-Полтава» (обслуговування доріг на Полтавщині), «СК Автострой» (належить Віктору Гнєзділову, що входить до очолюваної Трухановим федерації тайського боксу).
Не бере участі в тендерах ТОВ «Скво», але важливість цієї компанії у ланцюжку схем важко переоцінити. Через цю фірму йде постачання майже всіх будівельних матеріалів для «Ростдорстрою» на мільярди гривень. І саме на цій фірмі залишається маржа. Ось, наприклад, торік, 31 серпня «Скво» купило у ТОВ «Енерджи Трейд Одеса» 11 437 тон асфальту дрібнозернистого щільного типу А по 1 536 грн за тону без урахування ПДВ. А вже 2 вересня «Скво» продала «Ростдорстрою» цей же обсяг цього ж асфальту по 2 815 грн/т також без ПДВ. У подальшому цей асфальт з копійчаною націнкою буде куплений державою для ремонту доріг самим же «Ростдорстроєм». Тобто, як бачимо лише на цій операції перепродажу на «Скво» залишилось понад 14 млн грн маржі, сліди якої мали б прослідкувати податківці… Однак, як буде видно з кримінального мартирологу в таблиці – жодна зі справ про «Ростдорстрой» і «конверти» не завершилася вироком.
За даними «Нового времени», фірму «Скво» контролює донька Труханова Єкатерина, що, можливо, пояснює назву фірми – так американські індіанці звали своїх жінок (не дружин). Офіційно ж засновником «Скво» є Захар Петровицький, помічник Юрія Шумахера.
«Ростодорстрой» має розгалужені зв’язки не лише всередині групи, а й з іншою одеською фірмою ТОВ «Автомагістраль-Південь». Вони регулярно виконують функції тендерних спаринг-партнерів одна для одної, беруть одне одного на субпідряд, та разом входять в Національну асоціацію дорожників України, що об’єднує найбільших фаворитів Укравтодору. Ці компанії в останні роки розіграли півсотні тендерів на суму понад 5 млрд грн, і це вже стало предметом звернення «Ліги антитрасту» до Антимонопольного комітету щодо антиконкурентних узгоджених дій (текст звернення https://bit.ly/3bPBc7s).
Є також кримінальне провадження, що об’єднало трьох найбільших фаворитів Укравтодору – «Ростдорстрой», «Автомагістраль-Південь» та «Онур». Це справа про отримання посадовцями Служби автомобільних доріг у Київській області «відкатів» розміром 10-15% від ціни договору за перемогу у дорожніх тендерах.
Також «Ростдорстрой» фігурує у низці кримінальних проваджень, які стосуються службової недбалості, неякісного виконання робіт і привласнення коштів при будівництві доріг на Полтавщині, завищення вартості матеріалів і робіт при будівництві доріг на Одещині, подвійне зарахування одних і тих ще робіт, завищення вартості матеріалів і привласненні коштів по дорогах на Черкащині, виконання робіт із порушенням технологічного процесу, а потім внесення недостовірних даних в акти виконаних робіт і привласнення коштів на дорогах на Миколаївщині і т.д.
Крім того, «Ростдорстрой» разом із низкою інших підприємств фігурував у справі Генпрокуратури про протиправні фінансові операції, привласнення держкоштів, їх легалізацію і ухилення від сплати податків на загальну суму 272,98 млн грн. Однак, з 2017 року даних про якісь зрушення у цій справі немає.
Також діяльність «Ростдорстрою» та інших постійних переможців найбільших дорожніх тендерів за 2014-2018 роки досліджувало НАБУ, яке у грудні 2019 року закрило цю справу. Оскільки експерти не змогли довести нанесення збитків державі.
Варто зауважити важливий нюанс. Фігурування у кримінальних справах в Україні – це не завжди ознака модус вівенді фігуранта. Частіше кримінальні справи є відображенням того, як фірму з мільярдними підрядами уявляють собі українські правоохоронці. Вони дуже люблять порушувати справи і роками не доводити їх до вироку, тримаючи клієнтів у переговорному стані. Відтак, «Наші гроші» безумовно готові надати представникам «Ростдорстрою» можливість прокоментувати інформацію у цій публікації.
ТОВ «Ростдорстрой» у судовому реєстрі
Службова недбалість; Зловживання службовим становищем; Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем; Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом; Ухилення від сплати податків |
|
42019171190000018 від 19.03.2019 Розслідує СВ Кобеляцького ВП ГУ Нацполіції в Полтавській області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК |
Справа за фактом службової недбалості службовими особами «Агентство місцевих доріг Полтавської області» під час проведення капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення Кобеляки-Білики (М-22) 1708101 на ділянці км 0+000 – км 21 Кобеляцького району Полтавської області. 08.01.2020 у справі призначено експертизу. 30.01.2020 із Полтавського відділення ХНДІСЕ надійшло клопотання про надання додаткових матеріалів по справі, а саме: звітної документації відповідно до договору від 23.09.2019, укладеного між ДП «Агентство місцевих дороги Полтавської області» та ТОВ «Ростдорстрой»; проектно-кошторисної документації по цьому договору. 24.03.2020 суд на запит слідчого зобов’язав «Ростдорстрой» надати слідчим доступ до вказаних документів з можливістю приєднання даних документів до кримінального провадження. |
12019170000000283 від 01.08.2019 Розслідує ГУ Нацполіції в Полтавській області за ч. 3 ст. 191 КК |
Справа за фактом привласнення та розтрати бюджетних коштів за попередньою змовою службовими особами структурних підрозділів Полтавської ОДА та службовими особами підрядників. Зокрема, встановлено, що неякісне виконання робіт «Ростдорстроєм» (на час обстеження певних ділянок верхній шар асфальтобетонного покриття площею був зруйнований) і сказано про нанесення збитків державному бюджету в сумі 48,86 млн грн. «Ростдорстрой» згадується в ухвалах від 23.03.2020, якими суд надав слідчим доступ до документів «Ростдорстроя» і ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» щодо їх взаємовідносин за період 2018-2019 років. |
42020162020000009 від 31.01.2020 Розслідує СВ Малиновського ВП в місті Одесі ГУНП в Одеській області |
Встановлено, що за період 2017 рік по теперішній час в Одеській області було проведено тендерні закупівлі робіт, а саме будівництво та ремонт автомобільних доріг на загальну суму більше 10 млрд грн бюджетних коштів, як місцевих та державних, розпорядником яких є Служба автомобільних доріг в Одеській області, під час яких було здійснено завищення ціни на будівельні матеріали товари. Так, 25.10.2019 САД уклала з ТОВ «Ростдорстрой» уклала договір підряду на капітальний ремонт автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка – /М-16/ на ділянці км 245+000 – км 253+000 на суму 204,47 млн грн. Також САД уклала договір з ТОВ «Автомагістраль-Південь». У ході досудового розслідування встановлено, що тендерна процедура по укладанню вищезазначених договорів проводилась з порушеннями ЗУ «Про публічні закупівлі». 17.03.2020 суд наклав арешт на майно, вилучене 12.03.2020 в САД в Одеській області. |
12019250000000119 від 26.04.2019 Розслідує СУ ГУ Нацполіції в Черкаській області ч. 5 ст. 191 КК |
Встановлено, що Службою місцевих автомобільних доріг в Черкаській області за період 2018-2019 років проведено державні закупівлі з поточного ремонту на загальну суму 687,62 млн грн. Так, за вказаний період СМАД замовила ремонти ряду доріг із можливим проведення подвійних робіт. Зокрема, 28.03.2019 СМАД замовила фірмі «Ростдорстрой» поточний дрібний ремонт автодороги місцевого значення О 240210 Драбів – Білоусівка на ділянці км 1+500 км 3+600 на загальну суму 797,82 тис грн. Остання згадка «Ростдорстрою» по цій справі у судовому реєстрі – від 11.03.2020 |
12019170000000302 22.08.2019 Розслідує за ч. 3 ст. 191 КК |
Справа за фактом розтрати та привласнення бюджетних коштів, виділених на капітальний ремонт мосту через р. Кобелячок, на автомобільній дорозі державного значення М-22 Полтава-Олександрія км 48+190, біля с.Свердловське, Полтавської області, посадовими особами Служби автомобільних доріг в Полтавській області за попередньою змовою з посадовими особами ТОВ «Ростдорстрой». Договір підряду вартістю 12,79 млн грн вони уклали 18.07.2016. Під час досудового розслідування експерти Полтавського НДЕКЦ МВС України на підставі ухвали слідчого судді провели судову будівельно-технічну експертизу. За результатами судової експертизи встановлено, що обсяги та вартість фактично виконаних робіт по об’єкту «Капітальний ремонт мосту через р. Кобелячок…», не відповідають обсягам та вартості, зазначеним в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2в, складених ТОВ «Ростдорстрой» по договору №100-10-16 від 18.07.2016. 17.04.2020 суд надав слідчим дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме: до реєстраційної справи ТОВ «Ростдорстрой», яка зберігається в Одеській міській раді. |
12018250000000286 від 06.12.2018 Розслідує СУ ГУ Нацполіції в Черкаській області за ч. 3 ст. 191 КК |
31.07.2018 Департамент містобудування, будівництва та ЖКГ Черкаської ОДА уклав договір будівельного підряду № 1 із ТОВ«Ростдорстрой» загальною вартістю 124 106 254,80 грн на капітальний ремонт штучної злітно-посадкової смуги КП «Аеропорт Черкаси Черкаської обласної ради» по вул.Смілянська 168 у м. Черкаси. Договором передбачено виконання робіт із армування шарів асфальтобетонного покриття геотекстилем Геосіткою НаTelit, загальною вартістю 16 921 131,00 грн без ПДВ з площею укладання 106980 кв м. Перевіркою встановлено, що вартість геосітки по Україні в середньому складає 77 грн за 1 кв м, тобто загальна вартість необхідна на площу 106980 кв м складе 8 237 460 грн. Таким чином, загальна вартість вказаного конструктивного матеріалу завищена на суму понад 8,5 млн грн. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 09.08.2019 |
42018110000000455 від 17.12.2018 Розслідує СВ ГУ НП в Київській області за ч. 2 ст. 364 КК |
У ході слідства встановлено, що службові особи Служби автомобільних доріг у Київській області на тендерах у 2017-2018 рр безпідставно відхиляли більш економічно вигідні пропозиції і укладали договори з тими фірмами, які сплачували їм неправомірну вигоду, еквівалентну 10-15% від ціни договору. Вказана сума коштів формується підрядниками за рахунок умисного завищення обсягів виконаних будівельних робіт та вартості використаних будівельних матеріалів. Гроші у подальшому через фіктивні операції конвертували у готівку. Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи САД у Київській області протягом 2017-2018 років уклали за бюджетні кошти державних та обласних програм із: ТОВ «ОНУР Конструкцiон Iнтернешнл», ТОВ «Автомагiстраль-Пiвдень», ТОВ «Ростдорстрой» та іншими. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 02.04.2020 |
42017150000000243 від 04.10.2017 Розслідує СУ ГУ Нацполіції в Миколаївській області за ч. 2 ст. 364 КК |
Справа про зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ «ШБ Альтком» та ТОВ «Росдорстрой» при проведенні дорожньо-ремонтних робіт. У 2017 році «Росдорстрой» виграв тендери САД у Миколаївській області на поточний середній ремонт автодороги Т-15-08 Калинівка-Снігурівка- Березнегувате (на ділянках км 0+000 – км 8+600, км 16+700 – км 24+400, км 24+400 – км 32+206). За даними слідства, «Ростдорстрой» виконував роботи із порушенням чинних державних будівельних норм та інших нормативно-правових актів шляхом порушення технологічного процесу виготовлення дорожньо-ремонтної суміші. І у подальшому, з метою приховання вчинених протиправних дій та привласнення бюджетних коштів, посадові особи «Ростдорстроя» вносили недостовірні відомості до актів виконаних робіт. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 27.11.2018 |
52016000000000123 від 28.04.2016 Розслідувало Національне антикорупційне бюро України за ч. 5 ст. 191 КК |
Слідство встановило, що з 2014 по 2018 рр постійними переможцями закупівель з найбільшими очікуваними вартостями робіт, послуг, проведених Управлінням капітального будівництва та Управлінням дорожнього господарства, є ТОВ «Ростдорстрой», ТОВ «СК Автострой», ТОВ «БВК «Пик-Строй», ПП «Київшляхбуд» та інші підконтрольні службовим особам та депутатам Одеської міської ради підприємства. Зокрема, ТОВ «Автомагістраль-Південь» і ТОВ «Тирас» були конкурентами ТОВ «Ростдорстрой», яке у подальшому перемогло, на тендері 2015 року з реконструкції автодороги у Суворовському районі м. Одеса загальною протяжністю 1,3 км очікуваною вартістю 114,3 млн грн. Різниця між ціновими пропозиціями фірм була всього 30-40 тис. грн. 12.12.2019 це провадження було закрите на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України (встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення). |
4201600000001195 від 10.05.2016 Розслідує слідчий відділ Шевченківського ВП Приморського ВП в м. Одесі ГУ Нацполіції в Одеській області за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 294 КК |
31.03.2015 Управління дорожнього господарства Одеської міської ради і ТОВ «Ростдорстрой» уклали договір на реконструкцію вул. Генуезької (на ділянці площею 0,091 км від розворотного кільця тролейбусного маршруту № 5 до вул. Посмітного) з улаштуванням розворотного кільця трамвайного маршруту № 5 у м. Одесі. Сума договору – 21 076 918, 25 грн. Слідчі вивчали питання щодо можливого завищення підрядником вартості та об’ємів виконаних робіт. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 03.01.2018 |
12016160000000703 від 15.11.2016 Розслідує СУ ГУ Нацполіції в Одеській області за ч. 5 ст. 191 КК |
Справа за фактом розтрати і заволодіння державними коштами, виділеними на ремонт автодороги М-15 посадовими особами Служби автомобільних доріг в Одеській області та підрядними організаціями по договорам від 2015-2016 рр. В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи генпідрядника ТОВ «Ростдорстрой», а також службові особи субпідрядників ТОВ «Автодор» та ПП «Південьдортех» умисно внесли завідомо неправдиві відомості до актів приймання виконаних будівельних робіт ф.КБ-2в з ремонту автодороги М-15. У свою чергу службові особи САД в Одеській області підписали зазначені акти та перерахували бюджетні кошти за роботи, що фактично виконанні не в повному обсязі. Так, всупереч вимогам ДСТУ Б.В.2.7-129 та рекомендацій ДП «Державний науково-дослідний інститут ім. М.П. Шульгіна», при ремонті автодороги М-15 «Ростдорстрой» до актів виконаних робіт по проведенню регенерації за методом холодного ресайклінгу включено не бітумну емульсію ЕК-П, середня вартість якої складає 9000 грн, а бітумну емульсію модифіковану по ціні 16 149,37 грн за тонну. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 19.07.2017 |
42017000000000596 від 03.03.2017 Розслідує Головне слідче управління Генеральної прокуратури України за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК |
Справа за фактом неправомірних дій службових осіб Комунальної корпорації «Київавтодор» та службових осіб переможців тендерних закупівель. Досудовим розслідуванням встановлено, що службові та посадові особи КК «Київшляхбуд», ПрАТ «Броварське шляхово-будівельне управління №50», ПП «Київшляхбуд», ТОВ «Тілльман Інжинірінг», ТОВ «Будівельна компанія Ескадор», ТОВ «Основа» та ТОВ «Ростдорстрой» протягом 2016 року провели протиправних фінансових операцій, направлених на привласнення державних коштів, ухилення від сплати податків і обов’язкових платежів, легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, на загальну суму 272,98 млн грн, тобто в особливо великих розмірах. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 11.08.2017. Крім того, це провадження згадується у постанові апеляційного суду від 23.07.2019, де сказано, що податкові органи отримували від ГПУ дозвіл на перевірку первинних документів однієї з фірм, що були вилучені в рамках кримінального провадження. |
42014250000000083 від 01.04.2014 Розслідувало СВ ЛВ на ст. ім. Т.Шевченка УМВС України на Одеській залізниці за ч. 5 ст. 191 КК |
За даними слідства, службові особи ТОВ «Ростдорстрой», з використанням свого службового становища, будучи обізнаними у неправомірності своїх діянь, незаконно заволоділи та привласнили бюджетні кошти у розмірі 835 тис. грн, що виділялись Службі автомобільних доріг у Черкаській області на здійснення автодорожніх ремонтних робіт в межах Канівського району. Останні дані держреєстру про рух у цій справі – від 14.05.2014 |
Ірина Шарпінська, Юрій Ніколов, «Наші гроші»