Created with Sketch.

Розконтрабанднення країни. Частина перша

вчора, 18:15

Вікно можливостей для якісної зміни в роботі митниці та «розконтрабандення» країни вже зачинено.

П’ять років тому, в липні 2019, нещодавно обраний Президент Зеленський розпочав свій перший наступ на корупційну митницю.

Зібравши на Закарпатті керівників західних митниць, він показово їх «розіп’яв», звільнив та влаштував небачене до цього шоу, яке сповна задовольнило запит суспільства на покарання митників-корупціонерів.

Але не це було головне. Найважливішим був публічний меседж від Президента, що корупційні схеми на митниці йому цікаві лише в контексті їх викорінення, що тепер не треба передавати «на Київ» щомісячну касу, а ОП не збирається будувати свій «офіс контрабанди», як це було за часів Порошенка.

І всі повірили, адже саме за це українці і голосували на виборах.
Ініціатива «розконтрабанднення» країни мала великі шанси на успіх, так як перемога Зеленського співпала в часі з набуттям митницею суб’єктності.

Наскрізь корумповану ДФС навесні 2019 розділили на митницю та податкову, провели прозорі конкурси (під наглядом партнерів, звісно), і Головою ДМСУ став хоч і далекий від митниці, але близький до розуміння що красти у держави не можна, батько-засновник майданчику ПРОЗОРО - Макс Нефьодов.

Але попри ці ідеальні умови, дуже швидко все пішло не так і не туди. Президент потроху втратив цікавість до теми, керівники митниці почали змінюватись як шкарпетки, їх було вже чи шість чи сім з прізвищами, які ми вже не згадаємо, а серед владної команди швидко з’явились люди, котрі знають як все має «працювати» та як на цьому заробляти.

Тому за кілька років митниця не просто повернула собі контрабандно-корупційний статус-кво, а навіть вийшла на новий рівень, що відображалось і в публічних новинах:

Підвели риску під п’ятирічною боротьбою влади проти контрабанди українці, які в серпні 2024 віддали митниці перше місце і 51% голосів в рейтингу найбільш корумпованих  державних структур.

Але на шостий рік керування країною влада заходить на нове коло реформ та вчергове обіцяє перезавантаження митниці, прозорі конкурси та остаточну перемогу над контрабандою.

Точкою відліку має стати прийняття законопроекту №6490-д, який так і називається «про перезавантаження митниці».

Звісно, всі ми зовсім не проти, щоб так і сталося, але на мою власну думку, на відміну від 2019 року, вікно можливостей для якісної зміни в роботі митниці та «розконтрабандення» країни вже зачинено.

Чому?

Бо п’ять років тому нова влада легко могла виносити схеми та людей «попередників», а тепер боротися доведеться вже зі своїми людьми, з побудованими вже власними схемами та особисто відмовлятись від вже звичних тіньових заробітків. А це, як кажуть, дві великі різниці.

Давайте спробуємо провести невеличкий аудит боротьби чинної влади проти схем на митниці, окреслити головні проблеми та розібратися чому, попри особисту та незмінну позицію Президента Зеленського, ліквідувати схеми та корупцію на митниці їм ніяк не вдається.

Далі буде...

Читайте також
Розконтрабанднення країни. Частина друга
Економіка
Мільйони від Apple-контрабанди
Політика
БЕБ проводить обшуки в мережі «Ябко»
Кримінал
Непокаране зло повертається
Кримінал
БЕБ виявило схему контрабанди сигарет у автоцистернах на десятки мільйонів
Кримінал
246 річна історія існування Львівської тютюнової фабрики добігає свого кінця
Політика